Szkoła Podstawowa nr 1
Mimo panującej na świecie pandemii i związanej z tym pracy zdalnej szkół uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 angażują się w przeróżne działania i akcje szkolne, miejskie, i ogólnopolskie.
W październiku przekazano zebrane w ramach akcji charytatywnej „Rycerze Oliwii” plastikowe nakrętki. Uczniowie - wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Amicis”, wykazali się indywidualną inicjatywą i brali czynny udział w organizacji i promowaniu akcji charytatywnej „Będzińskie Bulwary Dla Oliwki”.
W ramach Szkolnego Koła Wolontariatu, wolontariusze prowadzą poprzez Classroom zajęcia muzyczne dla uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej (gry, zagadki, pomysły na kreatywne spędzanie wolnego czasu).
W szkole realizowane są zadania z projektu „Magiczna Matematyka” (dofinansowanego przez fundację Mbank w programie mPotęga). Projekt ten jest próbą pokazania, że matematyka jest piękna i przyjazna dla wszystkich, którzy chcą ją poznać i zrozumieć.
Uczniowie SP nr 1 biorą również udział w programie edukacyjnym „Działaj z imPETem”. Jest to innowacyjny projekt, którego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. W trakcie jego realizacji co miesiąc wypełniane są wyznaczone zadania ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem prawidłowej segregacji odpadów i ich recyklingu, tworząc eko nawyki. Zajęcia są realizowane w świetlicy szkolnej, a projekt wspiera Szkolne Koło Wolontariatu.
Biblioteka szkolna bierze udział w konkursie salonów Empik „1000 powodów, by czytać”. Zgłoszono w nim plakat, który walczy o 1000 książek dla naszej szkoły. Także świetlica szkolna uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie „Się gra się ma… Playroom z wyobraźni”.
W obu przedsięwzięciach można nadal oddawać głosy na szkołę - do czego serdecznie zachęcamy!
Pod koniec października szkoła wzięła udział w akcji MEN „#SzkołaPamięta”. Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa była realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. W ramach akcji podjęto następujące działania:
- Przygotowano wystawę prac plastycznych, nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
- Zorganizowano konkursy plastyczne: „Narodowe Miejsca Pamięci w Będzinie” oraz „Ważna Postać w Historii Będzina”;
- Przygotowano prezentację multimedialną o miejscach pamięci z najbliższej okolicy (https://view.genial.ly/5f9d16768519011e966a3564/presentation-szkola-pamieta).
30 października w bibliotece szkolnej zrealizowana została „Przerwa na czytanie”- w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w związku z obchodami Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki zdalnej pobito rekord w ilości dzieci czytających w czasie przerw – było to 215 małych czytelników.
Szkoła uczestniczy także w Ogólnopolskim Programie Kraina Muzyki- „Muzyka to matematyka”. W ramach tego programu co miesiąc realizowane są w świetlicy szkolnej ustalone zadania i w ten sposób 30 października przygotowano muzyczną pocztówkę z choreografią do tematu przewodniego z filmu „Rodzina Adamsów”.
Na przełomie października i listopada następowały rozstrzygnięcia licznych konkursów, w których uczniowie chętnie brali udział. Szkolne projekty to:
- „Hej Ty! Cyberprzemoc – niby wirtualna, a prawdziwie boli.”- konkurs plastyczny w formie komiksu;
- „Barwy jesieni”- konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII, zorganizowany przez szkolne koło ekologiczne pod kierunkiem jej opiekunki p. Barbary Haj;
- „Moje zdrowie- mój skarb”- konkurs wiedzy o zdrowiu i higienie dla uczniów klas II i III;
- „Mój ulubiony święty’– ja też chcę być święty”- konkurs plastyczny.
Nasi uczniowie byli również zaangażowani w konkursy zewnętrzne:
- XIV Powiatowy Konkurs dla Uczniów na Prezentację Multimedialną "Wszystko o bibliotece" pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie- I miejsce;
- VII Wojewódzki Konkurs Fotograficzny dla Uczniów "Biblioteka w oczach czytelnika" pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP- I miejsce;
- Miejski Konkurs „Drzewo z recyklingu”- III miejsca w kategorii klas I-IV oraz klas V-VIII, a także 5 wyróżnień.
10 listopada odbyła się akcja „Szkoła do hymnu”. Uczniowie wykonali kotyliony narodowe. Mimo nauczania zdalnego o 11.11 każda klasa zaśpiewała hymn, a w świetlicy udało się wypełnić ten obowiązek stacjonarnie. Dodatkowo nauczycielka biblioteki nagrała legendę o powstaniu państwa polskiego „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” z książki Wandy Chotomskiej „Legendy polskie”.
13 listopada w ramach Projektu Krokus zasadzono cebulki żółtych krokusów, które zakwitną na początku wiosny i będą symbolem upamiętnienia dzieci - ofiar Holokaustu. Mimo pandemii szkolną społeczność dzielnie reprezentował w tych czynnościach uczeń klasy pierwszej. Natomiast na lekcjach historii uczniowie klas ósmych dowiedzieli się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.
Obecnie w Szkole Podstawowej nr 1ogłoszony jest Konkurs fotograficzny – „Moja pasja – moje hobby, czyli jak spędzam czas po nauce zdalnej” i skierowany jest on do uczniów klas I-VIII.
Chociaż szkoła mierzy się z licznymi ograniczeniami i obostrzeniami, prowadzi nauczanie online- nie zwalniamy tempa. Nadal realizuje rozpoczęte projekty, dostosowując wykonanie zadań do możliwości w związku z obecną sytuacją epidemiczną. Szuka też nowych interesujących propozycji konkursów dla uczniów oraz działań, które mogą podejmować wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu.
Szkoła Podstawowa nr 2
W październiku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego odbyły się uroczyste pasowania uczniów klas pierwszych. Po części artystycznej, w której nasi najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę nt. bezpieczeństwa w szkole i w drodze do niej oraz po złożeniu przez nich słów przysięgi stali się oni pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Z całego serca życzymy im wielu sukcesów na polu zdobywania wiedzy oraz cierpliwości i wytrwałości w drodze do spełniania marzeń i doskonalenia siebie.
Każdego roku trzeci czwartek listopada to dzień ogólnopolskiej akcji „Rzuć palenie razem z nami”. W szkole nr 2 w działania na rzecz zdrowia zaangażowała się liczna grupa uczniów, która pod hasłem „E-papierosie, mam cię w nosie!” wykonała aż 65 prac plastycznych. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie klas I-VIII. Nagrodzono 8 prac w dwu kategoriach wiekowych. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia wybranych prac, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
Także los zwierząt nie jest obojętny uczniom! Po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się zbiórka darów na rzecz czworonogów. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, i tym razem schronisko w Sosnowcu otrzymało pomoc. Najmłodsi uczniowie podarowali zwierzakom pożywienie, koce i zabawki, które umilą im pobyt w schronisku. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.