Szkoła Podstawowa nr 11
„Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”
W Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie w obecnym roku szkolnym realizowany jest program „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni” przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Celem programu jest wdrażanie uczniów, rodziców, społeczności lokalnej do działania na rzecz edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie dbałości o wodę. W ramach programu uczniowie biorą udział w lekcjach, w czasie których poznają zasady ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych.
W dniu 22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody, z tej okazji uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wyjątkowej lekcji o wodzie. Na profilu FB Aktywni-Błękitni obejrzeli spektakl „Sprawa wody – Kto ją nam kradnie?” zrealizowany przez Teatr LUKLA Fundacja Inside Out. Po spektaklu odbyła się dyskusja uczniów pod kierunkiem nauczycieli biologii i geografii na temat co można zrobić aby jak najlepiej zadbać o wodę. Uczniowie propozycje rozwiązania problemu przedstawili w formie plastycznej oraz układali hasła na temat oszczędzania wody.
„Lekki Tornister”
W Szkole Podstawowej nr 11, w klasach I-III, od marca 2021 roku realizowany jest projekt edukacyjny „Lekki Tornister” w ramach profilaktyki wad postawy. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia edukacyjne „Odchudzamy tornistry”. Odbyło się także spotkanie ze szkolnym rehabilitantem na temat budowy kręgosłupa i najczęstszych wad postawy oraz ich przyczyn. Zaprezentowano uczniom przykładowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i wpływające na prawidłową sylwetkę, Nauczyciele podczas lekcji przeprowadzają ćwiczenia śródlekcyjne. Na podstawie dostarczonych informacji zadaniem uczniów będzie wykonanie do 20 kwietnia 2021 r. hasła i plakatu o tematyce projektu, które utworzą szkolna gazetkę.
Jedenastka charytatywnie!
Szkoła Podstawowa nr 11 w Będzinie jest szkołą z oddziałami integracyjnymi, dlatego też bliskie im są bolączki dzieci z różnymi problemami, Wiedzą jak wygląda codzienność rodzin dzieci dotkniętych różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.
Dlatego też działalność charytatywna jest jednym z najważniejszych obszarów pracy w szkole. Na terenie placówki prężnie działa Szkolne Koło Wolontariatu, który ściśle współpracuje z Samorządem Szkolnym. Od wielu lat społeczność szkoły aktywnie włącza się w akcje charytatywne o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, udzielając wsparcia fundacjom pomagającym osobom najbardziej potrzebującym.
Współpracują między innymi z Fundacją Pro-Salute, Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Stowarzyszeniem Wiosna, UNICEF-em. W marcu 2021 roku mimo trwającej nadal nauki zdalnej, społeczność szkoły włączyła się do akcji:
- Rycerze Oliwii na rzecz pomocy 10–cio miesięcznej Oliwki z powiatu będzińskiego. Dziewczynka dotknięta jest najgorszą postacią rdzeniowego zaniku mięśni SMA1. Jedyną szansą dla Oliwki jest najdroższe leczenie świata, dostępne od niedawna w Polsce - jest to terapia genowa. Społeczność szkoły dołożyła cegiełkę do walki o zdrowie Oliwii biorąc udział w akcji „Góra Grosza”, z której przekazano dla Oliwki kwotę 913,93 zł. Ponadto szkoła wzięła udział w zbiórce nakrętek , które zostały przekazane do wyznaczonego punktu zbioru dla Oliwki w Boguchwałowicach.
- Stare Klucze dla „Budzika”, którą zorganizowali Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Serwisów Kluczowych. Celem akcji jest finansowe wsparcie Fundacji „Akogo?”. Klucze, które już niczego nie otwierają, otworzą nasze serca i będą wsparciem dla dzieci z całej Polski, przebywających w stanie śpiączki w Klinice „ Budzik „ w Warszawie. Klucze zostaną zezłomowane, a pieniążki za pośrednictwem stowarzyszenia, zasilą konto Fundacji Ewy Błaszczyk „ A Kogo”, która od lat wybudza dzieci ze śpiączki. Akcja trwa do 30 kwietnia 2021 roku.
- „Skarpetkowe Wyzwanie” - to akcja, która odbywa się każdego roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Osoby, który chcą wykazać solidarność z dziećmi dotkniętymi Zespołem Downa oraz poszanowanie dla ludzkiej różnorodności, zakładają dwie różne skarpetki. Akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej tolerancję dla odmienności, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.
Rajd na Dorotkę
Tegoroczny Rajd na Dorotkę współorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 6 i Szkołę Podstawową nr 11 odbył się w innej formie niż dotychczas. Z uwagi na pandemię zorganizowano zdalnie konkurs „Tajemnice kościoła św. Doroty”. Zgłoszone zespoły miały za zadanie przedstawić historię, ciekawostki bądź legendy związane z kościołem na „Dorotce” w dowolnej formie, np. filmiku, plakatu, komiksu. Spośród nadesłanych prac wyłoniono trzy zespoły, które zostały nagrodzone:
- I miejsce – SP 13 z Będzina za komiks
- II miejsce – ex aequo SP 6 z Będzina za plakat i SP11 z Będzina za makietę
Wszystkim serdecznie gratulujemy pomysłów na wykonane prace, dziękujemy za udział i zapraszamy do obejrzenia zwycięskich prac zamieszczonych poniżej – prace są dostępne na stronie SP11 oraz na Facebooku SP6.
Szkoła Podstawowa nr 6
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. W ramach projektu uczniowie kl. 3a przeczytali kolejną książkę „Afryka Kazika” Ł. Wierzbickiego, zwiedzili Afrykę poznali przygody głównego bohatera, wykonali zadania w lekturniku i zorganizowali klasowe obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wykonali tabliczki informacyjne oraz plakaty.
Ogólnopolski Projekt „Z kulturą mi do twarzy”
Uczniowie klas młodszych zrealizowali następne zadania projektu: „Śladami przeszłości”, „Mistrzowie pędzla”, „Warsztaty ludowe”, „Palma wielkanocna”, „Przy rodzinnym stole”, „Miasto z pocztówki”, „Tańcowała igła z nitką” oraz „Zaświeć na niebiesko”. W ramach projektu dzieci wykonywały różnorodne zadania: malowały, haftowały, fotografowały, tworzyły „żywe obrazy”, stroiki, karty świąteczne oraz zabawki.
Kampania Społeczna „Pomimo…Bądź”. Kampania stworzona została w ramach działań wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Uczniowie malowali plakaty, ulotki, nagrywali filmy reklamujące poszczególne filary zdrowia psychicznego. Dzień świadomości Autyzmu.
„Wszystkie Dzieci Zbierają Elektrośmieci”
Projekt miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.
Ogólnopolski projekt „Niezapomniani”
W projekcie brała udział klasa 7a i 7b. Siódmoklasiści nagrali filmy, w których upamiętnili żydowskich mieszkańców Będzina - sąsiadów swoich pradziadków, którzy od setek lat tworzyli lokalny krajobraz i wnosili swój wkład w rozwój przedwojennej będzińskiej społeczności. Filmy zostały udostępnione podczas obchodów Jom HaSzoa - Dnia Pamięci Holokaustu, które przypadają 8 kwietnia 2021 roku.
Szkoła Podstawowa nr 10
2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Kwiecień to miesiąc Autyzmu, którego celem jest uświadomienie, że osoby z Autyzmem mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Niebieski kolor to symbol solidaryzowania się z osobami z Autyzmem. Szkoła zachęcała do przyłączenia się do dwóch akcji, które organizowała. Pierwsza polegała na ubraniu czegoś niebieskiego, zrobieniu zdjęcia i wstawieniu pod postem na portalu Facebook. Druga akcja to „Wiosna w odcieniach błękitu”, czyli stworzenie pracy plastycznej jedynie w różnych odcieniach błękitu.
22 kwietnia – Dzień Ziemi
Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele akcji towarzyszących Dniu Ziemi odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie było w Szkole Podstawowej nr 10.
W ramach obchodów tego święta podczas lekcji m.in. przyrody, biologii, geografii, edukacji wczesnoszkolnej, uczniowie: dali drugie życie niepotrzebnym przedmiotom i wyczarowali z nich eko - zabawki, założyli ubrania w kolorach Ziemi, obejrzeli prezentację, wykonali ćwiczenia multimedialne, natomiast starsze klasy miały możliwość udziału w zdalnym Escape Room.
23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
19 kwietnia – akcja „Żonkile”
Szkoła Podstawowa nr 10 bierze w tym roku udział w akcji „Żonkile” Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Sukcesy uczniów „Dziesiątki”
Mimo zdalnego nauczania i ograniczonych kontaktów uczniowie z Szoły Podstawowej nr 10 w Będzinie chętnie biorą udział w różnych konkursach i odnoszą drobne sukcesy. W ostatnich miesiącach szczególnym zainteresowaniem cieszyły się „rozgrywki” prowadzone w ramach obchodów „Roku Św. Józefa”.
Uczennica klasy 2b Paulina Środa zdobyła wyróżnienie w Diecezjalnym konkursie plastycznym dla klas I - III zatytułowanym „Obrazy z życia św. Józefa”. Z kolei uczeń kl. 7a Krzysztof Dunal zajął III miejsce w Diecezjalnym konkursie poetyckim - „Święty Józefie, świeć nam przykładem” (kategoria klasy VII). Igor Wyrwa z tej samej klasy znalazł się w gronie laureatów Diecezjalnego konkursu pt. „Ułóż modlitwę do św. Józefa”. Praca Igora została opublikowana na stronie diecezji sosnowieckiej - http://diecezja.sosnowiec.pl/?skelMod=ModNews&nid=4710
Paulinie, Krzysztofowi i Igorowi serdecznie gratulujemy!