Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Będzinie angażują się w pomoc potrzebującym. Współpracują z organizacjami – UNICEF, PAH, PCK, Siepomaga, Zdążyć z pomocą, Caritas, WOŚP i wieloma innymi. Na szczególne wyróżnienie zasługuję Julia Stolarską, która wyróżniła się w akcji Adopcja serca.
Klasa III zakończyła projekt czytelniczy - Lekturki spod chmurki. Uczniowie wraz z nauczycielami na podsumowanie projektu udali się do parku na terenie szkoły. Na foliach rozłożonych między drzewami powstały malunki. Zajęcia plastyczne w terenie zakończyły się piknikiem pod chmurką i miłym czasem spędzonym z kolegami i koleżankami.
Uczniowie biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, którego celem jest wprowadzenie dzieci w świat wartości oraz promowanie kultury - Z kulturą mi do twarzy. Podczas realizacji wybranych zadań tematycznych dzieci poszerzały wiedzę o otaczającym świecie i doskonaliły różnego rodzaju umiejętności. Realizowane zadania wzmocniły poczucie tożsamości narodowej, kulturowej i regionalnej oraz pomogły rozwinąć poczucie estetyki poprzez kontakt ze sztuką.
Klasa II bierze udział w projekcie edukacyjnym „Podróże po Europie”. Odbyła się prezentacja prac przygotowanych przez uczniów z wybranego kraju europejskiego. Celem projektu było uświadamianie dzieciom odrębności kulturowych, tradycji i symboli innych krajów, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz rozbudzanie poczucia przynależności narodowej. Uczniowie podeszli do zadania bardzo ambitnie, a efekty przerosły wszelkie oczekiwania.
Uczniowie, którzy uczęszczali na zajęcia koła przyrodniczego i zrealizowali program edukacyjny zdobyli tytuł Mistrzów Ekologii. Uczniowie chętnie biorą udział w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich. Patrycja Wojciechowska i Krzysztof Kulczyński otrzymali specjalne wyróżnienie za projekt okładki do przewodnika turystycznego.
Z okazji świąt majowych uczniowie zanieśli kwiaty i znicze pod pomnik w naszej dzielnicy.
Szkoła Podstawowa nr 6
Rowerowy Maj
Szkoła Podstawowa nr 6 przystąpiła do największej w Polsce kampanii promującej zdrowy styl życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów szkół podstawowych, przedszkoli oraz nauczycieli. Zasady kampanii były jasne. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.
Szkoła zajęła V miejsce wśród będzińskich szkół: zwyciężyła klasa IIIa, na drugim miejscu uplasowała się klasa VII b, a na trzecim klasa IIa. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Tydzień Ulgi
W trosce o zdrowie psychiczne uczniów wracających do nauczania stacjonarnego Szkoła Podstawowa nr 6 przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Tydzień ulgi”. Kampania miała na celu ułatwienie uczniom powrotu do nauki w klasie. Był to czas bez sprawdzianów, kartkówek, odpytywania i oceniania. Zamiast stresu i nerwowej atmosfery nasi wychowankowie integrowali się, odmrażali relacje, wyjaśniali wątpliwości, wymieniali uwagi i spostrzeżenia, odbywali spokojne spotkania z uczącymi nauczycielami i wychowawcami.
„Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”
Uczniowie Klasy IIIa zakończyli realizację międzynarodowego projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. W ramach zadań 3 modułu zorganizowali obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi, wcielili się w bohaterów lektury Ł. Wierzbickiego „Afryka Kazika i wzięli udział w sesji fotograficznej przedstawiającej sceny z lektury.
Wykonali makietę Afryki z zaznaczeniem trasy podróży Kazika Nowaka, „lektury w pudełku”, uzupełnili strony w lekturnikach, pisząc piękne opowiadania, bogato je ilustrując. Cały maj dbali o czystość najbliższego otoczenia – sprzątali swój „mały świat”. Zagospodarowali przyszkolny klomb, sadząc na nim przyniesione sadzonki kwiatów i krzewów. Nie zapomnieli również o czytaniu. Zorganizowali „lekcję pod chmurką”. W ramach projektu wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Zielona świadomość”, zajmując w nim 1 miejsce. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy i certyfikat ukończenia projektu.
Z kulturą mi do twarzy
Uczniowie klasy 2a, 2b, 3a oraz grupa socjoterapeutyczna realizowali w roku szkolnym 2020/21 ogólnopolski projekt edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”, który miał na celu wprowadzenie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele).
Ostatnie zadanie projektu „Dawno, dawno temu, za górami, za lasami…” polegało na napisaniu i zilustrowaniu bajki. Tego zadania podjęli się uczniowie klasy II b, napisali własne, bardzo ciekawe bajki. Z przyjemnością informujemy, że projekt został zakończony. Realizatorzy otrzymali dyplomy i certyfikaty.
„Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”
Uczniowie klasy 7a uzyskali certyfikat Uniwersytetu Dzieci w Klasie za realizację projektu edukacyjnego „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”. Uczestnicząc w projekcie, uczniowie rozwijali kompetencje obywatelskie i społeczne. Podczas zajęć analizowali takie wartości, jak: odpowiedzialność, tolerancja, czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwinęli wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie nauczyli się także budować postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne.
Zielone Wyzwania
Uczniowie klas I-III przystąpili do aktywności piłkarskich „Zielone Wyzwania”. W związku z druga falą pandemii koronawirusa, rozgrywki XXI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników zostały odwołane. Aby zachęcić najmłodszych do aktywnego spędzania czasu z piłką przy nodze, Polski Związek Piłki Nożnej przygotował „Zielone Wyzwania”, mające na celu pobudzić dzieci do sportowej aktywności i odciągnąć je od komputerów. Nasi uczniowie realizując wyzwania uczą się dyscypliny sportowej, rozwijają swoje umiejętności oraz współpracę w grupie.
„Stare klucze dla „Budzika”
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 włączyła się w pomoc dla Fundacji Ewy Błaszczyk: Akogo? Rodzice i uczniowie zbierali stare, niepotrzebne i niczego nie otwierające już klucze, które następnie zostaną zezłomowane a pozyskane pieniądze za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Serwisów Kluczowych przekazane Fundacji „Akogo?’’
Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Zielona Świadomość”
15 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się finał XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego Moja ziemia - czysty świat. Tematem tegorocznej edycji konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina oraz Starosty Będzińskiego była szeroko pojęta „Zielona świadomość”. Przygotowane zadania konkursowe zostały podzielone na cztery grupy wiekowe, na które wpłynęło 287 prac z całej Polski. Informujemy, że w kategorii wiekowej klas 0-3 I miejsce zdobyła Nadia Wieczorek - Piecuch ucz. kl. IIIa, a w kategorii klas 4-6 I miejsce zajął ucz. kl. VIa Grzegorz Kozieł.
XVII Wojewódzki Konkurs Astronomiczny
Szkoła Podstawowa Nr 16 im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej była organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego szerzącego i promującego wiedzę i umiejętności z zakresu astronomii. Nie mogło zabraknąć na konkursie prac uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6. W kategorii klas I-III uczniowie Antoni Rosiński - kl. 3a, Ksawier Palka i uczennica Paulina Kubik z kl. 3b wykonali piękne prace i zdobyli wyróżnienia. Wyróżnienie otrzymał również uczeń kl. 6a Stanisław Marat.
Szkoła Podstawowa nr 4
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 wzięli udział w XVII Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym. Jego celem było poszerzenie wiedzy dzieci z zakresu astronomii oraz rozbudzenie ich wrażliwości estetycznej. W części plastycznej uczniowie odnieśli wiele sukcesów:
W kategorii klas I-III narodzeni zostali:
- I miejsce: Jan Wolicki, kl. 1b
- Wyróżnienie: Julita Dudek, kl.1b
W kategorii klas IV-VI nagrodzony został:
- II miejsce: Natan Smędzik, kl. 4c
Uczniowie odnieśli również wielki sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Olimpus” 5. Magdalena Lipińska uzyskała 232 pkt, zdobywającym tym samym tytuł i dyplom laureata oraz nagrodę książkową.
Dyplom laureata zdobyli także: Kalina Kowalik, Adam Przecherski, Szymon Biniecki, Maciej Jakubik, Jakub Mazur, Maria Sobczyk.
4 maja dzieci z oddziału przedszkolnego „Smerfy” obchodziły rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Z tej okazji uczestniczyły w uroczystej akademii, której celem było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych „Małych Patriotów.”
W maju obchodzono „Dzień Patrona Szkoły” – Stanisława Staszica
Z tej okazji uczniowie wykonali wiele zadań m.in. lapbooki, zakładki do książek, plakaty, księgi wartości, kartki z kalendarza. Uczniowie klas starszych w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III prowadzili zajęcia o naszym Patronie.
Dzieci z oddziału przedszkolnego „Smerfy” oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w niezwykłym spotkaniu autorskim z Panem Waldemarem Cichoniem, autorem znanych książek dla dzieci. Wydarzenie odbyło się w formie online. Autor opowiedział o procesie powstawiania jego książek, o swojej inspiracji, pokazał uczniom tytułowego bohatera serii książek o Cukierku – niesfornego kota. Następnie udzielił odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Spotkanie zbudziło wielkie zainteresowanie, po jego zakończeniu uczniowie wyruszyli do biblioteki szkolnej.
17 maja szkoła przystąpiła do kampanii „Tydzień ulgi”. Jej celem jest obniżenie stresu związanego z powrotem uczniów do szkoły. Działania nauczycieli polegały na podarowaniu uczniom tygodnia bez sprawdzianów, kartkówek, prac klasowych, odpytywania oraz zadań domowych. Regularnie odbywały się także zajęcia integracyjne. Pomysłodawcami kampanii są naukowcy z Instytutu Psychologii UJ.
Lena Kurczenko z oddziału przedszkolnego „Sówki” zapr„Wiosna z wartościami”.
Łukasz Sierpiński z klasy 7c zaprezentował utwór Małgorzaty Strzałkowskiej „Mowa Polska” i zajął II miejsce w konkursie recytatorskim „Mały OKR”.
26 maja w oddziale przedszkolnym „Smerfy” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas których dzieci zaprezentowały spektakl, pokazując tym samym swoje aktorskie umiejętności. Dzieciaki bardzo się starały, żeby podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Udając się do domu przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom wykonane własnoręcznie upominki. Uroczystość z okazji „Dnia Mamy i Taty” dostarczyła wszystkim wiele radości.
Uczeń naszej szkoły, Łukasz Sierpiński zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Wiosenne Spotkania Muzyczne” w Kołbuszowej.
Bartosz Flis, uczeń klasy III a zajął III miejsce w VI Wiosennych Zawodach Pływackich – w stylu motylkowym i dowolnym.
Joanna Garncarz, uczennica kl. 8 b, zawodniczka MKS „Dwójkamiejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Wiosenne Spotkania Muzyczne” Zawiercie została Mistrzynią Śląska młodziczek 2020/21. Otrzymała także nagrodę indywidualną MVP turnieju finałowego w Żywcu, którą wręczył Prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej p. Marcin Weiner.
W dniu 5 maja 2021 r. odbył się Wojewódzki Konkurs Czytelniczy „W świecie książek Waldemara Cichonia”, organizowany online przez MDK w Zespole Szkół i Placówek Nr 2 w Katowicach. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami nawiązującymi do treści książek „Cukierku, ty łobuzie!” oraz „Nie martw się, Cukierku!”.
Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowało dwoje uczniów z klasy 2a i dwoje z klasy 2b. Każde z nich jest miłośnikiem przygód kota Cukierka. Dzieci włożyły wiele starań w przygotowanie się do konkursu, co zaowocowało dobrymi wynikami w finale. Kuba Śleszyński z klasy 2a zajął II miejsce, Dominik Klimczak, Milena Połeć oraz Mateusz Seweryn otrzymali wysoko punktowane miejsca. Wszyscy otrzymali piękne dyplomy oraz nagrody książkowe.