Szkoła Podstawowa nr 10
Sukces uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 W Konkursie Wojewódzkim
Niemal na mecie roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie odnieśli kolejne sukcesy. Spośród wielu prac nadesłanych na Wojewódzki Konkurs Historyczno-Plastyczny pt. „Sukienka dla Maryi i Jej Syna” właśnie te - autorstwa dzieci z „Dziesiątki” - znalazły uznanie w oczach jury.
W kategorii kl. I - III uczennice Lena Galińska (kl. 2 b) i Paulina Środa (kl. 2 b) zajęły pierwsze miejsce, a ich klasowy kolega Bartosz Bucki - drugie. Natomiast w kategorii kl. IV - VI uczniowie Filip Koźma i Igor Nabrdalik z kl. 6 b zdobyli ex aequo drugie miejsce.
Zadaniem uczniów było ozdobienie według własnej inwencji jasnogórskiego obrazu Maryi z Dzieciątkiem. Jak widać na zdjęciach, wszyscy wykonali przepiękne prace. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć.
Dzień Dziecka zorganizowany w ramach zajęć socjoterapeutycznych grupy „JA-TY-MY”, prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie, realizujących założenia Miejskiego Programu Profilaktycznego, był dla uczniów ogromną atrakcją. W tym dniu zajęcia miały charakter terapeutyczny z wykorzystaniem elementów hipoterapii. Terapia z końmi między innymi pomaga kształtować zdolności do skupiania uwagi, rozwija samodzielność. Każde dziecko miało możliwość nie tylko obserwować, dotknąć czy nakarmić konia, ale również doświadczyć konnej przejażdżki pod opieką wykwalifikowanego hipoterapeuty.
Szkoła Podstawowa nr 11
Ogólnopolska akcja „Ratujmy pszczoły”
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Ratujmy Pszczoły”. W wyznaczonym miejscu wraz ze swoimi opiekunami stworzyli łąkę, na której owady mają swój rój, a dla dzieci jest to miejsce refleksji, zadumy, pozbycia się złych emocji poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą. Uczniowie samodzielnie przekopali teren, na którym powstała łąka dla owadów, malowali ul oraz sadzili kwiaty.
Teraz opiekują się tym niezwykłym miejscem, podlewają kwiaty, plewią, dbają by w poidełku dla owadów zawsze była czysta woda. Dzieci chętnie dzielą się z nauczycielami pomysłami, w jaki sposób można jeszcze upiększyć to pszczele siedlisko. Ostatnio pojawił się nawet pan pszczelarz.
Co roku na łące dla owadów będą dosadzane kwiaty i zostanie również wydzielone miejsce, gdzie będzie można usiąść i porozmawiać z nauczycielem, pedagogiem, psychologiem czy kolegą z klasy.
Karta rowerowa w Szkole Podstawowej nr 11
Uczniowie w dniu 1 czerwca 2021 r. zdawali teoretyczny egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpiło 41 uczniów z klas IV, V i VI. Egzaminem był test jednokrotnego wyboru. Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego uzyskało 25 uczniów.
Następnego dnia odbył się egzamin praktyczny w miasteczku ruchu drogowego na dolnej Syberce. Do egzaminu przystąpiło 25 uczniów. Wszyscy uzyskali wynik pozytywny. Uczniowie jedenastki będą mogli bezpiecznie poruszać się podczas wakacji po będzińskich i zagłębiowskich drogach.
Szkoła Podstawowa nr 11 przystąpiła do projektu edukacji cyfrowej „Lekcja:Enter”
Projekt jest skierowany do nauczycieli i nauczycielek oraz kadry kierowniczej szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach realizacji projektu prowadzone są bezpłatne szkolenia, podczas których nauczyciele dowiadują się, jak zmienić sposób prowadzenia swoich lekcji, by bardziej angażowały uczniów, rozwijały w nich umiejętność krytycznego i twórczego myślenia, uczyły pracy w zespole.
Celem szkoleń jest przygotowanie kadry pedagogicznej do efektywnego korzystania z narzędzi cyfrowych, TIK i aktywizujących metod nauczania podczas prowadzonych lekcji, także zdalnie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przewidziana jest na lata 2019-2023. Głównym założeniem projektu jest to, aby nauczyciele dowiedzieli się jak:
- wzmacniać kompetencje cyfrowe swoje i swoich uczniów,
- odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii,
- korzystać z aktywizujących metod nauczania,
- urozmaicić swoje lekcje i na stałe zmienić sposób ich prowadzenia,
- tworzyć własne treści cyfrowe.
Profilaktyka wad postawy
10 czerwca w odbyły się zajęcia dla klas I-III poświęcone profilaktyce wad postawy. Prowadziła je pracująca w naszej szkole nauczycielka rehabilitantka.
Noszenie ciężkiego i źle dopasowanego tornistra przez uczniów skutkuje utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, co może przyczynić się do bólów kręgosłupa, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.
Dlatego dzieci dowiedziały się na zajęciach jak „ciężki” powinien być plecak/tornister oraz jak go prawidłowo dopasować, by nie obciążał niepotrzebnie kręgosłupa. Ważną sprawą jest noszenie tornistra na obu ramionach. Druga część zajęć poświęcona była zachowaniu prawidłowej postawy w czasie lekcji. Uczestnicy zobaczyli, co dzieje się z kręgosłupem, gdy leżą na ławkach bądź nieprawidłowo w nich siedzą oraz nauczyli się jak należy prawidłowo siedzieć w na lekcji (proste plecy, stopy oparte o podłogę, podparty kręgosłup).
Szkoła Podstawowa nr 6
Piknik czytelniczy
W Dniu Dziecka uczniowie spotkali się z funkcjonariuszem Policji Komendy Miejskiej w Będzinie oraz Smoczycą Klarą, a następnie wyruszyli na „Piknik Czytelniczy” do Parku Rozkówka. Najpierw odbyły się zajęcia w Klubie Jeździeckim ”Amigo”. Z zainteresowaniem dzieci zwiedzały pomieszczenia dla koni, poznały ich budowę, tryb życia, sposób pielęgnacji i zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kubie. Każdy dokładnie wyczyścił swojego konia, a następnie pod okiem instruktorów odbył długą przejażdżkę konną. W końcu nadszedł czas na prezentację umiejętności czytelniczych. Były opowieści o koniach, baśnie a nawet komiksy. Cóż to byłby za piknik, gdyby zabrakło zabawy w strefie aktywności sportowej.
Zajęcia warsztatowe w Zakątku Alpaka
Dwa popołudnia uczniowie z grup socjoterapeutycznych spędzili w towarzystwie alpak. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o alpakach. Miały okazję zobaczyć jak przerabia się runo na wełnę, uczestniczyły w pokazie przędzenia na kołowrotku.
Po dużej porcji ciekawych wiadomości odbyło się karmienie zwierząt i podziwianie ich fikuśnych fryzur. Nie mogło zabraknąć sesji fotograficznej. Towarzyskie i całuśne zwierzęta chętnie pozowały do zdjęć. Dzieci miały również przyjemność zobaczyć kąpiel w piasku i sjestę alpak. Na koniec każde dziecko wyklejało swoją alpakę runem. Powstały fantastyczne prace. Kontakt ze zwierzętami, karmienie, głaskanie, całusy sprawiły, że dzieci się świetnie bawiły. To była prawdziwa integracja. Wszyscy byli zachwyceni takimi zajęciami.
„Bezpieczne wakacje”
Uczniowie klas młodszych spotkali się z przedstawicielami Straży Miejskiej w Będzinie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w prelekcji na temat właściwego zachowania nad wodą, w lesie, w górach, w miejscach publicznych. Przypomniano ważne numery telefonów, zachowanie w obecności obcych i dzikich zwierząt oraz z osobami nieznajomymi. Wakacyjny test został zaliczony. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną.
Kolorowy tydzień
„Rusz się z nami, pobawmy się kolorami” lub „Kto przebrany – niepytany!”. Takie hasła przyświecały akcji do której wszystkich uczniów i nauczycieli zaprosił SU. Każdy dzień tygodnia miał przyporządkowany inny kolor. W danym dniu uczniowie i nauczyciele przychodzili do szkoły ubrani na żółto, zielono czy pomarańczowo. Były również nagrody: słodkie (cukierki) lub kwaśne (cytryny), wesołe chmurki, losowanie zadań i naklejek oraz doskonała zabawa. Każdy dzień kończył się sesją fotograficzną.
XXIV Zagłębiowski Międzyszkolny Festiwal Piosenki - Uczennice klasy IIIa Amelia Niewalda i Nadia Wieczorek - Piecuch reprezentowały naszą szkołę podczas XXIV Zagłębiowskiego Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki, którego organizatorem była SP nr 1 w Będzinie. W konkursie, który swym honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski wzięło udział 64 uczestników reprezentujących 30 szkół województwa śląskiego. Miło nam poinformować, że Nadia Wieczorek - Piecuch, w swojej kategorii wiekowej zdobyła wyróżnienie.
Międzyszkolny konkurs plastyczny
Szkoła Podstawowa nr 6 była organizatorem międzyszkolnego konkursu plastycznego Malowanie na ... „Owady na łące”. Mimo końca roku otrzymano prace z 7 będzińskich szkół podstawowych. Jury po trudnych obradach przyznało nagrody. Dyplomy i atrakcyjne nagrody trafiły do SP nr 4, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 3 i SP nr 6.
Gratulacje dla wszystkich uczestników.