Szkoła Podstawowa nr 9
W Szkole Podstawowej nr 9 w miesiącu październiku odbył się cykl zajęć sportowych, jak przystało na szkołę sportową.
Uczniowie brali udział w zajęciach innowacyjnych z wychowania fizycznego, bawili się w gry sentymentalne z dawnych lat, rozgrywali mecze podczas zajęć sks na nowym boisku szkolnym oraz aktywnie spędzali przerwy w hali, sali i na dworze. Uczniowie cały czas przyjeżdzają do szkoły na rowerach w związku z akcją „Rowerowy Rok" uczestniczą w przygotowaniach sportowych w ramach „Siatkarskiego przedszkola".
Uczniowie z klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości pasowania pierwszoklasistów.
Odbyły się również zajęcia artystyczne: z plastyki – plener malarski, z muzyki lekcja umuzykalniająca. Podczas turnieju szachowego zostali wyłonieni i nagrodzeni najlepsi szachiści.
Dzieci i młodzież biorą udział w wycieczkach sportowych np. do Freak Parku oraz w wycieczkach krajoznawczych np. do Wieliczki i Bochni.
Szkoła Podstawowa nr 10
Spotkanie z leśnikiem
20 października do uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 przybył pan leśniczy - Paweł Sierka, który ciekawie opowiedział o swojej pracy. Uczniowie poznali zadania, jakie pełni leśnik w lesie. Jest on gospodarzem, opiekunem drzew i zwierząt leśnych, a także wszystkiego, co ożywione i nieożywione w lesie. Rozmawiano o zagrożeniach, które człowiek stwarza dla lasu i jak ich unikać, o jego mieszkańcach oraz o funkcjach lasu, a także o sprzęcie, którego leśnicy używają w swej pracy.
Okazało się też, że nie wszystkie zwierzęta lasu z naszego terenu są dzieciom znane! Na koniec był czas na pytania i odpowiedzi. Dzieci dowiedziąły się, dlaczego pan Paweł został leśnikiem - to pasja całego życia! Wiemy też, że leśnicy czasem muszą pracować także nocą, aby chronić las przed kłusownictwem lub nielegalną ścinką drzew. Praca leśniczego jest bardzo odpowiedzialna, potrzebna dla lasu i pośrednio dla wszystkich nas.
Uczniowie dziękowali panu leśniczemu oraz Wspólnocie Leśnej Sławków i życxyli sukcesów w codziennej pracy!
Wycieczka do Auschwitz
„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie." – George Santayana.
Niezwykła lekcja historii... Powstały na terenach dawnych koszar wojskowych Auschwitz i jego podobóz Birkenau to miejsca, które 8 października odwiedzili uczniowie klas 8. Miejsce to na każdego działa inaczej, ale każdego zmusza do refleksji i zadumy...
Pasowanie na ucznia SP10
Zaszumiały drzewa przed szkołą:
Witaj, pierwsza klaso!
I zagruchał srebrnoszary gołąb:
Witaj pierwsza klaso!
Słoneczniki za płotem się złocą:
Witaj pierwsza klaso!
A i wróble w jaśminie świergocą:
Witaj pierwsza klaso!
Wszystko, wszystko dziś dla pierwszej klasy,
uśmiech słońca, kolorowe astry.
I ten wierszyk, który starsze dzieci dla pierwszaków mówią z pamięci.
Chodźcie śmiało do szkoły pierwszacy,
do zabawy wspólnej, do pracy.
Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie,
szkoła dzisiaj serdecznie was przyjmie!
I oto nadszedł ten dzień. Pierwszoklasiści są teraz pełnoprawnymi uczniami SP10. W imieniu Prezydenta Miasta Będzin pana Łukasza Komoniewskiego oraz swoim - życzenia powodzenia złożył Pan Naczelnik Wydziału Oświaty Roman Goczoł. Wręczony został również słodki upominek.
Sadzenie drzew
Uczniowie klas 8 w tym członkowie samorządu uczniowskiego posadzili drzewka w Parku na Dolnej Syberce. Łącznie zasadzono ok 10 sadzonek. Otrzymały one przeróżne imiona m.in. Ania, Justyna, Aldi, Patrycja. Dla uczniów była to świetna zabawa, poza tym, że mogli zrobić coś dobrego dla otaczającej przyrody.
Teraz spacerując po parku mogą powiedzieć:
„Tam jest nasze drzewko".
My rośniemy a one razem z nami
Akcja „Pełna miska dla schronika”
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 brali udział w Akcji „Pełna miska dla schroniska". Wspólnie zebrali dużą ilość korków, karmy mokrej i suchej oraz potrzebnych materiałów takich jak koce, miski itp.
Społeczność szkolna bardzo dziękuje osobom, które pomagały przy organizacji akcji. Dziękują również wszystkim ludziom o wielkim sercu za wsparcie zwierzaczków ze schroniska. Pomimo, że w tym dniu było zimno, lubiane przez uczniów tańce integracyjne takie jak Belgijka pomogłyim się rozgrzać. Wszyscy się świetnie bawili. Nie tylko uczniowie, ale również dorośli.
Dzień Chłopaka
Dnia 30 września w szkole obchodzono Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował FOTOBUDKĘ. Każdy mógł podejść, super się przebrać i zrobić sobie zdjęcie, a nawet je wydrukować. Zabawa była przednia. W całej szkole rozbrzmiewała głośna muzyka.
Innowacja „Dziecięce odkrywanie świata"
Kolejna odsłona świetlicowej innowacji: "Dziecięce odkrywanie świata". Tym razem tematem przewodnim była tęcza. Stworzono bajecznie kolorowe wzory na mleku, tęczę na ręczniku papierowym oraz z cukierków, a także próbowano zabarwić sól. Ilość barwnika w słodyczach zachwyciła dzieci, jednocześnie pokazując im ogrom niezdrowych składników w tych pysznościach. Ten eksperyment na pewno długo zapadnie Świetlikom w pamięć i spróbują ograniczyć ilość zjadanych słodkości.
Szkoła Postawowa nr 6
Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata – Polska!
Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z nauczycielami włączyli się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata". Dzieci z klas 1 - 3 posprzątały teren wokół szkoły, klasy 4 - 8 park i teren wokół Grodzieckiej Wieży Ciśnień. Każdy dołożył swoją cegiełkę, aby świat był czysty i piękny. Wszyscy jednomyślnie przyrzekli, że będą dbać o czystość swojej „Małej Ojczyzny” – naszego miasta Będzina.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”.
Uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami przystąpili do międzynarodowego projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie.
Projekt jest zgodny z Podstawą Programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22.
W ramach projektu uczniowie realizują wybrane zadania z czterech modułów: Moduł I – W Krainie Muz, Moduł II – Tu jest moje miejsce, Moduł III – Kocham, lubię, szanuję, Moduł IV – Kultury Świata. We wrześniu i październiku uczniowie zrealizowali następujące zadania: Teatr lalek, Z wizytą w teatrze, „Tajemnice teatru i Tanecznym krokiem”.
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. W Szkole Podstawowej nr 6 aż 57 uczniów uzyskało tytuł - „Eksperta Tabliczki Mnożenia". Gratulujemy wyróżnionym!
Święto Drzewa -
to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Corocznie na świecie wycinanych jest 12 -15 milionów hektarów lasów. Jedno drzewo każdego roku produkuje tlen wystarczający 10 osobom a owoce wielu drzew są pożywieniem zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Podczas obchodów tegorocznego Dnia Drzewa uczniowie klasy VIII zasadzili malutkie drzewko o ogromnej mocy, które będzie im towarzyszyć przez wiele, wiele lat. Uczniowie klas młodszych podczas gier i zabaw udekorowali samodzielnie przygotowanymi serduszkami ulubione drzewka na terenie szkoły. Dając dobry przykład uczniowie zachęcają, aby SADŹĆ DRZEWA!
Światowy Dzień Hospicjum
10 października wolontariusze wraz z opiekunem wzięli udział w koncercie charytatywnym „Głosy dla Hospicjum" z okazji Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który odbył się w Teatrze „Dormana".
Koncert z udziałem aktorki i piosenkarki, która wykonała utwory ze swojej płyty Osiecka Miłosna uświetnił 30 lecie fundacji Pro Salute a zebrane środki zostaną przeznaczone na sprzęt jednorazowy dla pacjentów oraz dla dzieci osieroconych. Wolontariusze SP 6 dzielnie pomagali w zbiórce.
Ogólnopolska Kampania „Postaw na rodzinę”
Rodzina to wielka siła!
Kolejny raz na szkoła bierze udział w kampanii „Postaw na rodzinę”. W ramach przedsięwzięcia w szkole były zorganizowane zabawy i konkursy, podczas których udowodniono, że mama, tata i dzieci to drużyna na dobre i na złe, która potrafi stawić czoła każdemu wyzwaniu. W ramach tegorocznej edycji odbyły się następujące wydarzenia:
- „Turniej rodzeństw”,
- konkurs literacki - wywiad: „Gry i zabawy dzieciństwa babci i dziadka”,
- konkurs literacko - plastyczny : „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”.
Szkoła Postawowa nr 8
W dniu 1 października 2021 r. odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili się zgromadzonym gościom i krótko opowiedzieli o sobie. Pierwszoklasiści dostali tradycyjny upominek – słodki róg obfitości od Prezydenta Miasta Będzina
(https://sp8bedzin.pl/?p=2212)
1 października również obchodzono X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia oraz kolorowali zakodowane obrazki. Wszyscy uczniowie klas IV-VIII mogli zmierzyć się również w rozwiązywaniu największej ilości działań w określonym czasie, walcząc o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia.
(https://sp8bedzin.pl/?p=2231)
4 i 5 października uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w „Lekcjach z Temidą” - to nieodpłatny program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia w szkole nr 8 poprowadziła prawniczka Paulina Salamon.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się: Dlaczego ludzie stworzyli prawo? Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić? Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa? Jakie prawa ma konsument? Czym jest stalking? Jak reagować na prześladowanie w szkole?
W Ramach międzynarodowego projektu „Code Week” w Szkole POdstawowej nr 8 odbyły się zajęcia z kodowania. Starsze klasy kodowały w języku HTML strony internetowe. Natomiast młodsze klasy miały możliwość stworzyć krótką animację w programie Scratch, zaprojektować wymyśloną przez siebie postać i wprawić ją w ruch.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2305)
SP 8 włączyła się do akcji „Kartka dla Blanki” - marzeniem czterolatki było dostać na urodziny jak najwięcej kartek. Szkoła wysłała dziewczynce pokaźny zestaw własnoręcznie wykonanych przez uczniów laurek. W spełnienie marzenia Blanki włączyli się uczniowie wszystkich klas, a nauczyciele motywowali dzieci i młodzież do pracy.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2207)
11 października uczniowie klas III wraz z grupą socjoterapeutyczną pojechali na wycieczkę do Alpak z Jury. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat życia alpak. Wzięli udział w konkursie oraz karmili i głaskali te przemiłe zwierzęta. Na koniec wycieczki integrowali się przy ognisku, piekąc kiełbaski.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2284)
14 października odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści uświetnili ten wyjątkowy dzień piosenkami i poezją. Obejrzeliśmy również pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczennicy klasy II b Nataszy Słabiak oraz jej partnera ze szkoły tańca „Marengo”- Filipa Morawskiego.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2297)
W Dniu Nauczyciela w bibliotece szkolnej powstała też wystawka „Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”, której towarzyszyła wystawa „Albumy z dawnych lat”. Powstała ze zdjęć nauczycielek z czasów dzieciństwa. Zadaniem uczniów było odgadnięcie, kto znajduje się na fotografiach. (https://sp8bedzin.pl/?p=2353)
15 października szkoła brała udział II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na Czytanie”, czyli biciu rekordu w czytaniu na przerwie.
Czytano na korytarzu, w bibliotece, a oprócz uczniów czytał też personel naszej szkoły. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2332)
16 października to „Światowy dzień przywracania czynności serca”, który jest obchodzony od 2013 r. Corocznie SP 8 uczestniczy w programie WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. W tym roku koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowała pokaz udzielania pierwszej pomocy dla uczniów świetlicy szkolnej. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, wysłuchali krótkiej pogadanki, a następnie mogli obejrzeć, w jaki sposób przywraca się czynności serca za pomocą resuscytacji. Podsumowaniem tego wydarzenia był konkurs plastyczny na temat udzielania pierwszej pomocy – „Widzę, słyszę, ratuję”. (Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2388)
Uczniowie klas I-III dołączyli do realizacji akcji informacyjno – edukacyjnej pt. „Wirusoochrona” zorganizowanej przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Katowicach.
Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w szkole wśród dzieci przez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, jak zapobiegać chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. Przekonywano o potrzebie i nawyku dbania o higienę rąk, nauczono dzieci prawidłowego ich mycia. Zachęcono dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2325)
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:
Tegoroczny MMBS przebiegał pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”). Biblioteka szkolna zorganizowała dwa konkursy. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym „Postać z polskiej legendy”, a klasy 4-8 uczestniczyły w konkursie na grę planszową w oparciu o dowolne mity i legendy z całego świata. Na konkurs napłynęło wiele pięknych i pomysłowych prac.
(Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2415)
Dla uczniów, którzy powtarzają „Uwielbiam bibliotekę!", "To najlepsze miejsce w całej szkole!" bibliotekarka przygotowała specjalne napisy - hasztagi: #❤BIBLIO i #UwielbiamBibliotekę, z którymi mogli zrobić sobie zdjęcie, "zakładając" biblioteczny kapelusz pełen słów. Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna na FB biblioteki:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1058717738225244&id=358576084906083
Aktyw, czyli wszyscy uczniowie, którzy pomagają w bibliotece dostali z okazji MMBS specjalny identyfikator ze zdjęciem i pieczątkami. Teraz już nikt nie przeoczy osób, które podczas przerw zmierzają na dyżur do biblioteki.
(Zdjęcia z wydarzenia na FB biblioteki:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1057440031686348&id=358576084906083