Przedszkole Miejskie nr 11
Pasowanie na przedszkolaka
Tego dnia dzieci stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Aby tak się stało musiały wykazać się znajomością piosenek przedszkolnych oraz wykonać dwa zadania. Jednym z nich był quiz wiedzy o przedszkolu. Drugie zadanie polegało na pokonaniu toru przeszkód. Dzieci znakomicie poradziły sobie z zadaniami i Pani dyrektor pasowała je na przedszkolaki.
Zajęcia z biblioteką
Co miesiąc w Przedszkolu Miejskim nr 11 odbywają się spotkania z książką, prowadzone przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Podczas nich dzieci słuchają uważnie tego co mają do powiedzenia panie z biblioteki i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.
Gimnastyka korekcyjna
W przedszkolu odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w ramach projektu „Będzińskie Przedszkola Równych Szans”.
Dzień Węgierski
Podczas obchodu dnia Węgierskiego dzieci zostały zapoznane z kulturą i kuchnią węgierską.
Dzień grecki
Tego dnia w przedszkolnej kuchni zapanował grecki klimat. Dzieci przebrały się w greckie stroje, a na talerzach gościły greckie smakołyki. Na śniadanie zjedzono tortille zawijane z sałatą, na obiad: grecką zupę z ciecierzycy oraz souvlaki z sosem tzatziki, na podwieczorek: greckie placuszki Tiganites.
Dzień ziemniaka
Ziemniak jest bardzo popularnym warzywem w naszym kraju. W tym roku przedszkolaki obchodziły jego święto na świeżym powietrzu. Zorganizowane zostało ognisko z pieczonkami oraz kiełbaskami. Dzieci bawiły się na dworze, tańczyły i rywalizowały w „Ziemniaczanych zawodach”. Zwieńczeniem uroczystości była degustacja pieczonek oraz kiełbasek z ogniska.
Warzywne mandale
Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak należy prawidłowo się odżywiać. Poznały rolę warzyw w diecie oraz korzyści jakie niesie za sobą ich spożywanie. Wykonały również warzywne mandale oraz degustowały wybrane warzywa.
Ścieżka sensoryczna
W ramach realizacji projektu „Gramy zmysłami” dzieci mogły poznać świat różnymi zmysłami oraz budować wiedzę na temat integracji sensorycznej. Pierwszym zadaniem do wykonania było przejście po ścieżce sensorycznej.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzieci z okazji Edukacji Narodowej przedstawiły krótki występ artystyczny oraz podziękowały swym nauczycielom za ich pracę, okazywane na co dzień wsparcie i życzliwość.
Dzień jabłka
Zorganizowany w przedszkolu „Dzień jabłka" był wyjątkowy inny niż zwykle. Dzieci poznały jabłka i ich odmiany. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka - były piosenki, tańce oraz zagadki.
Dzień dyni natomiast obchodzono bardzo kolorowo. Dzieci porównywały jak różne rozmiary i kształty mogą mieć dynie. Tego dnia w przedszkolu zorganizowano jesienno-dyniową sesję zdjęciową. Odbyły się również zajęcia plastyczne, podczas których dzieci ozdobiły dynie dodając im oczy i buzie.
Przedszkole Miejskie nr 5
Stop SMOG – dbamy o czyste powietrze
W Przedszkolu Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego w Będzinie odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promocję dbania o czyste powietrze. Dzieci za pomocą prostych i łatwych doświadczeń i eksperymentów dochodziły do własnych przekonań i wniosków. Między innymi dowiedziały się, jakimi cechami charakteryzuje się czyste powietrze, że jest gazem bez koloru, zapachu czy barwy. Przekonały się, że powietrze jest ważne, bo ograniczony dostęp do czystego powietrza utrudnia nam oddychanie. Przedszkolaki dowiedziały się również, co to jest smog, jak powstaje i czym grozi dla zdrowia ludzi. Podczas kolejnych ćwiczeń dzieci zastanawiały się również, jak mogą pomóc swojemu zdrowiu i ochronie środowiska. Na koniec zajęć wszystkie dzieci jednogłośnie stwierdziły, iż chcą „walczyć” ze smogiem i oddychać czystym powietrzem.
Dzień Jeża w PM5
W listopadzie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Będzinie obchodziły „Dzień Jeża”. Głównym celem zajęć, było ukazanie stylu życia jeży. Ponadto przedszkolaki miały okazję utrwalić sobie informacje na temat środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzięki prezentacji dzieci dowiedziały się, iż jeżyki są zwierzętami chronionymi oraz to, iż zwierzątka te zapadają w sen zimowy.
Nie zabrakło wielu zabaw ruchowych, zadań i ćwiczeń na dywanie oraz z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. W dniu tym przedszkolaki postanowiły zobaczyć czy w ogródku przedszkolnym zadomowiły się w budkach małe jeżyki. Niestety nie spotkały zwierzątek, ale ku zaskoczeniu w jednej z budek była zrobiona mała norka z sianka. Dzieci są szczęśliwe, że przedszkolne budki dla jeży podobają się małym mieszkańcom i chętnie budują sobie w nich swoje domki. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały piękne jeżykowe prace plastyczne.
Akcja „Czyste powietrze”
15 listopada przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego uczestniczyły w akcji „Czyste powietrze” zorganizowanej przez Urząd Miasta Będzin. Dzięki akcji dzieci zapoznały się z zasadami dbania o środowisko. Dowiedziały się jak niebezpieczny dla zdrowia ludzi jest smog i jak z nim walczyć. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły także w prelekcji specjalnie dla nich zorganizowanej dotyczącej bezpieczeństwa na drodze. Wszystkie z uśmiechem uczestniczyły w akcji, na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał misiowy odblask.
Gramy zmysłami
Dzieci z grupy specjalnej „Wiewiórki” w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Będzinie, w bieżącym roku szkolnym uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”. Projekt ma na celu: poszerzanie i wzbogacanie wiedzy na temat integracji sensorycznej i zmysłów; wielozmysłowe postrzeganie świata przez dzieci; rozbudzenie kreatywności w realizacji zadań; stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych; tworzenie warunków do kształtowania przez dzieci świadomości własnego ciała; współpraca nauczycieli i dzieci na terenie całego kraju poprzez wspólną wymianę doświadczeń.
Tematyka projektu została wybrana przez nauczycieli ze względu na specyfikę grupy i potrzeby dzieci do niej należących. W każdym miesiącu nauczyciele przygotowywać będą zajęcia, doświadczenia dotyczące każdego ze zmysłów. W październiku zadaniem było wykonanie ścieżki sensorycznej. Stworzono ścieżkę wykorzystującą naturalne materiały związane z tematyką jesieni oraz ekologią.
Część materiałów do ścieżki przyniosły dzieci – wraz z rodzicami zbierały dary jesieni – kasztany, żołędzie, liście. Dzieci spacerując ścieżką sensoryczną mogły doświadczać odbioru poszczególnych jej elementów poprzez dotyk dłonią i stopą. Mogły również powąchać poszczególne elementy. Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich odczuciach podczas kontaktu z elementami budującymi ścieżkę – co było miłe, co niemiłe, po czym szło się przyjemnie i co to znaczy czuć się przyjemnie, po czym szło się trudno, nieprzyjemnie i dlaczego.
Szkoła do hymnu
Po raz kolejny Przedszkole Miejskie nr 5 przystąpiło do akcji „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach każda grupa przedszkolna odśpiewała hymn narodowy. Nie zabrakło patriotycznych prac plastycznych, biało-czerwonych kotylionów czy Polskich flag. Wszystkie dzieci w tym dniu ubrane były w polskie barwy. Było dostojnie, odświętnie i bardzo patriotycznie.
Dentolandia
Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Będzinie dbają o swoje zdrowie i zdrowe ząbki z Akademią Zdrowego Uśmiechu. Jest to projekt edukacyjny, realizowany przez Dentolandię – Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji. Wraz z pluszowym asystentem Dinusiem, dzieci uczyły się właściwej higieny jamy ustnej oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas warsztatów sprawdzony został stan ząbków dzieci oraz, jeśli rodzice wyrazili na to zgodę, przeprowadzona została odpłatna fluoryzacja.
Przedszkole Miejskie nr 13
„Wiewiórki” w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Play with english - play in english"
W Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie już najmłodsze przedszkolaki kreatywnie rozwijają swoje kompetencje w posługiwaniu się językiem obcym. Dzięki realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Play with english - play in english" trzylatki z grupy „Wiewiórki” podejmują różnorodne wyzwania wykorzystując w trakcie zajęć język angielski.
Celem projektu są kreatywne i twórcze działania nauczycieli oraz aktywizowanie twórczości dzieci, które są uczestnikami procesu edukacyjnego, a nie tylko jego odbiorcami. Nauczyciel prowadząc zajęcia pokazuje dzieciom, że język angielski może być obecny w różnych dziedzinach ich życia już od najmłodszych lat („po angielsku" można gotować, rysować, eksperymentować itd.).
Dzień Poczty Polskiej w „Motylkach” i „Jeżykach”
„Ludzie listy piszą zwykłe, polecone…” niestety w dzisiejszych czasach ta tradycyjna forma komunikacji odchodzi do lamusa. Aby dzieciom o niej przypomnieć, w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie odchodzono Dzień Poczty Polskiej.
Z tej okazji przedszkolaki z grup „Motylki” oraz „Jeżyki” uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, podczas których poznały zawód listonosza i jego pracę. Dzieci dowiedziały się również, jak długą drogę musi przebyć list lub paczka zanim dotrze do adresata. Wybrały się ze swoimi wychowawcami do pobliskiego Urzędu Pocztowego, gdzie samodzielnie mogły wysłać przygotowane wcześniej listy oraz pocztówki. Sprawiło im to wiele radości.
Europejski Dzień Seniora w „Pszczółkach” i „Wiewiórkach”
Aby zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby w podeszłym wieku, a także kształtować pozytywne postrzeganie seniorów jako ważnej części społeczności, dzieci z grupy „Pszczółki” i „Wiewiórki” wzięły udział w obchodach Europejskiego Dnia Seniora, który przypada na dzień 20 października.
Celem zajęć było kształtowanie szacunku dla starszych, uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi oraz wskazanie możliwości okazania im pomocy i wsparcia. Przedszkolaki samodzielnie wykonały kartki z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia, które trafiły do Centrum Usług Senioralnych w Będzinie. Mamy nadzieję, że taki mały upominek sprawi odrobinę radości, rozgrzeje serca seniorów.
Dzień Dyni w „Żabkach” i „Wiewiórkach”
O tym, że dynie to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo przekonały się przedszkolaki, podczas obchodów Dnia Dyni. Trzylatki z grupy „Żabki” i „Wiewiórki” dowiedziały się co kryje się we wnętrzu tego warzywa, jakiego może być koloru, a także pod jaką postacią je spożywać. Dyniowe aktywności pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy.
Bal Dyniowy w „Pszczółkach” i „Zajączkach”
Dzień 29 października 2021 roku w grupie „Zajączki” i „Pszczółki" stał się okazją do wielu ciekawych zabaw dla przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały wspaniale kostiumy oraz małe słodkości, które sprawiły, że Bal Dyniowy był naprawdę wyjątkowy.
Podczas różnorodnych konkurencji przedszkolaki miały okazję samodzielnie ozdabiać dynie, zaśpiewać anglojęzyczną piosenkę „5 little pumpkins", zatańczyć z balonami do ulubionej muzyki, stworzyć swojego „włochatego przyjaciela" oraz sprawdzić swoją sprawność fizyczną pokonując tor przeszkód. Dzieci poznały symbolikę i tradycyjne obchody Święta Zmarłych w innych krajach. Bal Dyniowy wejdzie na stałe do kalendarza uroczystości naszej przedszkolnej społeczności.
Światowy Dzień Makaronu w „Zajączkach” i „Krasnoludkach”
Światowy Dzień Makaronu był świetnym powodem, aby zgłębić tajniki powstawania makaronu oraz potraw, które można przygotować używając jego przeróżnych odmian. Świderki, kolanka, nitki, muszelki, kokardki pięknie zdobią nasze talerze i świetnie wszystkim nam smakują. Przedszkolaki wzorowo poradziły sobie z zadaniami przygotowanymi na ten specjalny dzień. Przepiękne korale z makaronu oraz własnoręcznie wykonane dzieła przy użyciu pędzla, farby i makaronu lasagne będą pięknie zdobić wnętrza naszych sal.
Dzień zdrowego jedzenia i gotowania
W dniu 8 listopada 2021 roku dzieci z grup: „Krasnoludki”, „Pszczółki” i „Zajączki” obchodziły „Dzień zdrowego jedzenia i gotowania”. To świetna okazja do promowania właściwych nawyków żywieniowych, zachęcania do spożywania wartościowych posiłków oraz podkreślenia konsekwencji nieprawidłowej diety. Przedszkolaki w ramach zajęć dydaktycznych zapoznały się z zasadami Piramidy Zdrowego Żywienia, a także dowiedziały się jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna.. Dzieci poznały "zdrowe przepisy kulinarne" i samodzielnie wykonały szaszłyki warzywne, sałatki owocowe i wodę smakową. Prawidłowe nawyki i postawy zaszczepione w dzieciństwie będą towarzyszyć naszym wychowankom przez całe ich życie.
„Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno..." - Narodowe Święto Niepodległości
Przedszkolaki w galowych strojach uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla nas – Polaków, dzień – Święto Niepodległości. Głównym celem spotkania, które zgromadziło małych patriotów było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Były patriotyczne wiersze, piosenki a także chwytający za serce taniec z flagami. O godz. 11.11 cała społeczność przedszkolna odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego" uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji „Szkoła, przedszkole do hymnu“. Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie, ale i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.
Dzień Postaci z Bajek w „Wiewiórkach” i „Motylkach”
Dzieci z grupy Wiewiórki” i „Motylki” za sprawą Dnia Postaci z Bajek przeniosły się do tej magicznej krainy. Przedszkolaki ubrane w piękne bajkowe stroje wcieliły się w swoich ulubionych bohaterów z bajek i baśni. W przedszkolu zagościły królewny, wróżki, Myszka Miki, Elza, postacie z Psiego Patrolu, Batman oraz wiele innych.
Wszystkie bajkowe postacie wspaniale bawiły się podczas balu, przy wesołych dźwiękach muzyki. W tym dniu dzieci wykonywały różnorodne zadania, które wymagały wykazania się znajomością treści bajek oraz baśni. Rozwiązywały quizy, zagadki, łamigłówki oraz układały bajkowe puzzle. A na zakończenie odbył się niezwykły pokaz bajkowej mody .To był wspaniały dzień, który dostarczył dzieciom wiele radości i uśmiechu.
Pełna miska dla schroniska
Dzięki dużemu zaangażowaniu i zrozumieniu potrzeb bezdomnych zwierząt przedszkole zgromadziło spore ilości karmy w tym karmy specjalistycznej, kocy, podkładów, żwirku, ręczników, zabawek dla zwierząt i smyczy. Dary zostały przekazane do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. Szczególne podziękowania należą się dzieciom z grupy „Zajączki", które dostarczyły do placówki najwięcej karmy i innych akcesoriów dla zwierząt a także segregowały i pakowały zgromadzone rzeczy.
Czyste niebo nad Zagłębiem!
Dnia 15.11.2021 roku dzieci wzięły udział w akcji czyste powietrze. Czyste powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 roku rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Przedszkolaki w toku różnorodnych działań (pogadanki, filmy edukacyjne, gry, rebusy) z wykorzystaniem tablicy multimedialnej poszerzyły swoje wiadomości z zakresu edukacji ekologicznej. Dzieci z najstarszych grup Tygryski i Pszczółki miały okazję przekonać się, jak miasto dba o swoich mieszkańców w kontekście czystszego powietrza. Oglądały autobus i radiowóz, w których zastosowanie ekologicznych rozwiązań pozwoliło ograniczyć emisję C02. Dzieci zainteresowane były nowinkami technicznymi. Dzięki dzisiejszym zajęciom przedszkolaki uświadomiły sobie jak ważne dla naszego zdrowia jest dbanie o stan powietrza.
Przedszkole Miejskie nr 15
Przedszkolny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza dynia”
W październiku z okazji Dnia Dyni w Przedszkolu Miejakim nr 15 odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza dynia”. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Dzieci ze wszystkich grup chętnie w nim uczestniczyły. Zostało dostarczone wiele wspaniałych prac konkursowych. Pojawiły się dynie w klimacie halloween, dynie - zwierzątka, kosmici, bajkowi bohaterowie. Na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5 listopada 2021 roku grupa Rybki świętowała „Dzień Postaci z Bajek” . Dzieci podczas zajęć opowiedziały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach, rozwiązywały zagadki słowne. Następnie wcielały się w rolę postaci z bajki „Czerwony Kapturek” i inscenizowały ją. Na zakończenie grupa wspólnie stworzyła książkę o „Czerwonym Kapturku”
Święto Niepodległości
11 listopada to wyjątkowa data w kalendarzu każdego Polaka, także tego małego, przedszkolaka. Grupa „Rybki” z okazji Święta Niepodległości ubrała 10 listopada ubrania w kolorze barw ojczystych i wraz z grupą „Liski” i „Kropelki” o godzinie 11:11 odśpiewała Hymn.
Rybki przygotowały również piękne kotyliony, malowały flagę oraz godło Polski. Dzieci obejrzały także bajkę edukacyjną, która w przyjazny sposób zapoznała je z historia naszego kraju.
Dzień Jeża
Dzień Jeża w przedszkolu to świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże. Podczas zajęć dzieci z grupy „Serduszka” oraz
„Liski” zapoznały się z życiem jeży, ich środowiskiem przyrodniczym, dowiedziały się co im zagraża i jak można im pomóc. Przedszkolaki wykonały również przepiękne jeże z masy solnej.
Dzieci z grupy „Kropelek" postanowiły z okazji święta jeży sprawdzić czy w budce dla jeży zamieszkał już jakiś lokator. Niestety domek jeszcze czeka na swojego właściciela.
Dzień Czystego Powietrza
Grupa „Rybki” w ramach akcji: „Czyste Powietrze" 15 listopada uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska UM Będzin, Straży Miejskiej i Policji.
Dzieci obejrzały i wysłuchały informacji dotyczących pojazdów o napędzie elektrycznym oraz ich znaczeniu w naszym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się także jak dbać o powietrze, którego wszyscy potrzebujemy. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały książeczki „Kodeks będzińskiego ekologa”.
Przedszkole Miejskie nr 2
30 października dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie obchodziły „Święto Dyni”. Wychowankowie uczestniczyli w doświadczeniach badawczych poznając jej właściwości odżywcze, zabawach ruchowych i integracyjny, by na koniec przygotować na omawiany temat prace plastyczne.
W dniach 2.11-3.11. zorganizowano zajęcia w ramach „Akademii Bezpieczeństwa Malucha". Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób reagować spotykając osobę potrzebującą pomocy medycznej, następnie powiadamiać służby ratownicze i ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Swoje umiejętności doskonaliły podczas zaaranżowanych scenek.
5 listopada dzieci z wszystkich grup świętowały „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” pokonując kolejne etapy „Bajkowego Toru Przeszkód” i wykazując się sprawnością fizyczną oraz wiedzą, a przede wszystkim umiejętnością współpracy z rówieśnikami.
Realizując kolejne zadania Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała" przedszkole zorganizowało wystawę „Znani Zagłębiacy” poświęconą osobowościom sławiącym nasz region. Założono „Słownik Gwary Regionalnej”, przygotowano również „Kącik Patriotyczny” gromadząc w nim elementy żołnierskich mundurów i przedmioty związane z historią państwa polskiego. 10 listopada ubrani galowo wzięli udział w uroczystym apelu punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewując „Mazurek Dąbrowskiego”.
12.11. dzieci z grup „Wesołe Ludki” i „Krasnoludki” wybrały się na wycieczkę do miejscowości Bębło, by zwiedzić „Amar. Szklane Ozdoby Choinkowe” i uczestniczyć w świątecznych warsztatach. Podczas zajęć oglądały pokaz techniki powstawania bombek oraz ich malowania, a na pamiątkę spotkania otrzymały własnoręcznie udekorowane ozdoby.
Przedszkole Miejskie nr 10
Dnia 27 października 2021 roku w Przedszkolu Miejskim nr 10 im. Jana Marcina Szancera realizowany był cykl zajęć poszerzających wiedzę ekologiczną dzieci w ramach obchodów „Dnia Drzewa”. „Drzewo” pojawiało się w różnych aspektach działalności dziecięcej: na pracach plastycznych i zadaniach konkursowych adresowanych do podopiecznych. Dzieci zwróciły uwagę na znaczenie drzew dla całego ekosystemu. Po przedszkolnym „Dniu drzewa” dzieci znają elementy drzewa i etapy jego wzrostu. Na zakończenie dzieci złożyły uroczystą przysięgę:
Nie będziemy łamać gałązek, drzew i krzewów.
Nie będziemy deptać trawników!
Nie będziemy w lesie krzyczeć!
Obiecujemy! My mali obrońcy przyrody!
co daje nadzieję, że jako dorośli będą z szacunkiem odnosić się do przyrody.
Dnia 29 października 2021 roku odbył się uroczysty dzień… z dynią w roli głównej. Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę kulinarną robiąc zdrowe i smakowite dania tj. zupę, ciasto, przetwory. Ponadto w grupach odbyły się zabawy matematyczne z dynią w tle: segregowanie, klasyfikowanie i przeliczanie. W ramach aktywności ruchowej odbyły się zawody sportowe: toczenie dyni i slalom dyniowy.
Dzieci wykonywały również prace plastyczne, które pięknie ozdobiły nasze przedszkole. Ten dzień był pełen wrażeń i radości. Przy udziale zaangażowanych rodziców nawet stroje dzieci dostosowane były do „Dnia dyni”.
Dnia 3 listopada 2021 roku w ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Kangurek robi skok w kolejny rok, czyli karuzela z porami roku” w grupie „Kangurki” odbyło się rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego pn. „Jesienne ludziki”. Ciekawe pomysły na wykorzystanie zbiorów jesiennych: kasztanów, żołędzi i liści dzięki wsparciu rodziców przerosły nasze oczekiwania. Dzieci wspólnie z rodzicami wykazały się kreatywnością i pomysłowością która została nagrodzona dyplomami i upominkami.
- I miejsce zdobył Szymon P.,
- II miejsce zdobył Adam Z.,
- III miejsce zdobyła Nadia P.
W dniach od 2 do 5 listopada 2021 roku odbył się we wszystkich grupach wiekowych cykl zajęć poświęconych: „Dbałości o relacje z kolegami i dorosłymi”. Celem prowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniem z nowoczesnych technologii, pokazanie dzieciom, że komputer może być przyjazny i pomocny w poznawaniu świata, ale najważniejsze są relacje wytworzone bezpośrednio pomiędzy ludźmi i to one dają wyjątkowe efekty. Podsumowaniem realizacji tematyki tygodnia był udział dzieci w interaktywnym teatrzyku pt. „Przygody Technoludka” oraz prezentacja prac plastycznych dzieci z całego tygodnia na holu przedszkolnym.
„Idzie jeż, idzie jeż może ciebie… zaciekawić też”. Dnia 9 i 10 listopada 2021 roku przedszkolaki obchodziły „Międzynarodowy Dzień Jeża”. Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia jeży, dowiedziały się, że jest zwierzęciem pod ochroną, co jest jego przysmakiem, ile jeż ma kolców, w jaki sposób przygotowuje się do zimy i kiedy zwijaja się w kolczastą kulę.
W trakcie spaceru na placu przedszkolnym sprawdzono, czy domek dla jeża jest zamieszkały, a na koniec dnia dzieci wykonały prace plastyczne.
Dnia 10 listopada 2021 roku odbyły się obchody „Święta Niepodległości”. W tym dniu, dzięki zaangażowaniu rodziców wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i o godz. 11:11 cała społeczność przedszkola odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego", przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji - „Szkoła, przedszkole do hymnu“. We wszystkich grupach na dzieci w tym dniu czekały ciekawe zajęcia, kształtujące szacunek wobec symboli narodowych oraz tradycji. Maluszki nagrały filmik dla rodziców. Ten dzień na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.
Dnia 15 listopada 2021 roku przedszkolaki świętowały „Międzynarodowy Dzień STEAM”, oraz „Dzień Czystego Powietrza”.
Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach z użyciem klocków KORBO rozwijając naturalny zapał do zdobywania wiedzy oraz do nauki poprzez działanie. Tworzyły różnorodne konstrukcje, wykonywały działania matematyczne-kodowanie, zrozumiały działanie koła zębatego w trakcie budowy „Wiatraka”. Zabawy z klockami KORBO na stałe zagoszczą w naszym przedszkolu.
W ramach obchodów „Dnia Czystego Powietrza” w Przedszkolu Miejskim nr 10 prowadzone były zajęcia o tematyce ekologicznej. Dzieci obejrzały film edukacyjny „SMOG”, poznały źródła zanieczyszczeń powietrza, a podczas spaceru obserwowały dymiące kominy w pobliskich domach.
Podsumowaniem „Dnia Czystego Powietrza” było wykonanie plakatów zachęcających do ochrony czystości powietrza i umieszczenie ich w holu przedszkola.
W dniu 18 listopada 2021 roku przedszkolaki z najstarszych grup: „Misie” i „Kangurki” podsumowały swój udział w akcji „Szkolne przygody gangu swojaków”.
Działania podejmowane od 27 września 2021 roku wspólnie z dziećmi i rodzicami miały na celu propagowanie edukacji ekologicznej, w tym uwrażliwienie na wartości płynące z obcowania z naturą. W ramach akcji miał miejsce cykl zajęć pn. „Jak żyć w zgodzie z naturą”. Przedszkolaki uczestniczyły w wycieczkach do pięknych parków na osiedlu Warpie, w celu zebrania ciekawego materiału przyrodniczego i obserwacji piękna naturalnych środowisk ptaków.
Kolejnym, wspólnym zadaniem było wykonanie „Przedszkolnego zielnika” wraz z opisem, oraz udział w konkursie „Jesienne ludziki”. W trakcie całego przedsięwzięcia powstały niepowtarzalne „Ramki na rodzinne zdjęcia”, „Obrazki z liści” ,,Bukiety” i inne prace plastyczne z udziałem rodziców i nauczycieli zaangażowanych w ekologiczne przedsięwzięcie.
Dnia 18 listopada 2021 roku najmłodsze przedszkolaki z grupy „Biedronki” zostały uroczyście „Pasowane na Przedszkolaka”.
Na maluchy czekała odświętnie przybrana sala oraz panie zaczarowane w bajkowe postaci „Biedronka” i „Słoneczko”, które wręczały dzieciom piękne opaski z logo grupy.
Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że są odważne I potrafią wykonać zadania przygotowane przez panie. Zaprezentowały rodzicom zdobyte w przedszkolu umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. „Biedronki” śpiewały piosenki, recytowały wiersze, zaprezentowały taniec oraz zabawę z „SIGUMĄ”. Rodzice zachwyceni swoimi pociechami oklaskami oraz odznakami „uśmiechnięta buzia” nagradzały każdy występ.
W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a dyrektor przedszkola z pomocą zaczarowanego ołówka dokonała pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom, odznakę i róg obfitości ze słodyczami. Następnie dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Cała uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze
Dnia 19 listopada 2021 roku nasze przedszkolaki obchodziły „Dzień Życzliwości Przedszkolaka”.
Dzień w grupach rozpoczął się od przywitania na różne sposoby. Potem wszystkie dzieci rozmawiały na temat życzliwości tj. co to znaczy być życzliwym i jak możemy drugiej osobie to okazać. Tego dnia wszystkich obowiązywał uśmiech, przyjazne nastawienie do innych, ciepłe spojrzenia a także serdeczne i miłe gesty. Przedszkolaki przypomniały sobie jakie mamy magiczne słowa i w jakich sytuacjach je używamy.
Na zakończenie dnia „Kangurki” i „Misie” rysowały obrazki ilustrujące życzliwość, a „Żabki”, „Motylki” i „Biedronki” tworzyły prace plastyczne „Słońce życzliwości”.
Przedszkole Miejskie nr 9
29 października dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Wandy Chotomskiej obchodziły Dzień Dyni. Wychowankowie przyszli do przedszkola ubrani na pomarańczowo, uczestniczyli w zabawach muzyczno–ruchowych, konkursach oraz przygotowywali frytki z dyni. Na pamiątkę każdy przedszkolak wykonał techniką origami dynię lub lampion.
5 listopada obchodzono Dzień Postaci z Bajek. W tym magicznym dniu przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów ulubionych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i ich tytuły. Oglądały książeczki z ulubionymi bajkami oraz rysowały, malowały swoją ulubioną postać z bajki.
8 listopada dzieci obchodziły Światowy Dzień Zdrowego Śniadania. Przedszkolaki poznały zasady zdrowego odżywiania i przygotowywały zdrowe, kolorowe kanapki.
10 listopada odbyła się uroczystość upamiętniająca 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki w odświętnych strojach odśpiewały hymn Polski. Podczas zajęć utrwalały znajomość symboli narodowych oraz wykonywały kotyliony.
W listopadzie dzieci wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Szkoła Pamięta”. Przedszkolaki odwiedziły miejsca pamięci narodowej w Będzinie, zapaliły znicze w hołdzie poległym żołnierzom za wolność naszej Ojczyzny.
Przedszkole Miejskie nr 9 im. Wandy Chotomskiej w Będzinie wzięło udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Polsce w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały miś w świecie wielkiej literatury’’. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat swojego kraju. Przedszkole dołączyło również do Europejskiej akcji #CODEWEEK. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe dzieci.
W listopadzie obchodziono Dzień Czystego Powietrza. Zorganizowane zostały zabawy badawcze, podczas których dzieci odkrywały tajemnice powietrza. Poznały też jego znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin oraz sposoby praktycznego wykorzystania powietrza przez człowieka.
„BohaterON”- w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „BohaterON” dzieci z grupy „Motylki” obejrzały spektakl lalkowy pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, rozmawiały o tym, co to znaczy być bohaterem i patriotą, poznały sylwetki powstańców warszawskich, a także zastanawiały się, w jaki sposób dziś można troszczyć się o Polskę. Zrozumiały też konieczność otoczenia troską tych ludzi, dzięki którym Polska dziś jest wolna, a także konieczność pielęgnowania pamięci o tych bohaterach, którzy już odeszli.
Przedszkole Miejskie nr 12
Spotkanie z jesienią
4.11.2021 r. w Przedszkolu Miejskim nr 12 w Będzinie odbyło się przedstawienie teatralne pt: „Spotkanie z Jesienią". Przedstawienie zostało sfilmowane i udostępnione na stronie internetowej przedszkola. Dzieci z wszystkich grup wystąpiły w pięknych strojach. Wszystko związane z jesienią i w kolorach jesieni. Podczas przedstawienia dzieci doskonale wcieliły się w swoje role, wykazując się wieloma zdolnościami recytatorskimi, muzycznymi oraz tanecznymi. Występy były dla naszych wychowanków wielkim przeżyciem. Dały im poczucie własnej wartości, gdyż każda rola i każda postać była ważna. Wszyscy pracowali na sukces i wspólnie się z niego cieszyli.
Kodowanie na dywanie
3.11.2021 r. w grupie „Motylki” odbyły się zajęcia z kodowania. Podstawowym celem było to, aby dzieci przekonały się, że nauka podstaw programowania jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, a przy tym nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzona wyłącznie w pracowni komputerowej.
Spotkanie autorskie z pisarką
16.11.2021 r. odbyło się spotkanie z Panią Izabelą Michtą, autorką książek dla dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki miały możliwość dowiedzieć się jak powstają książkowe historie, wysłuchały fragmentów książek czytanych przez autorkę i poznały kulisy jej ciekawej pracy. To spotkanie będzie ciepłym wspomnieniem, do którego z radością dzieci będą wracać.
Dzień jeża
10.11.2021 r. obchodzono Dzień Jeża. Dzieci poznały jeżowe zwyczaje - wszystkie niezbędne informacje o jeżach. W niezwykle ciekawy sposób podążając tropem jeża poznawano coraz więcej ciekawostek za pomocą ilustracji. Przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt „Dwa Jeżyki", wesoło bawiły się i tańczyły przy jeżowej muzyce. Z pomocą Pań dzieci wykonały jeżyki różnymi technikami plastycznymi, mogąc wykazać się inwencją twórczą i ozdobiając pracę według własnego pomysłu. Dzień Jeża dzieci spędziły bardzo miło i sympatycznie.
Obchody 11 Listopada
10.11.2021 r. w Przedszkolu Miejskim nr 12 zorganizowano obchody Narodowego Święta Niepodległości. W środę, 10 listopada, przedszkolaki wspólnie zaśpiewały Mazurka Dąbrowskiego i przeszły nad Pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej w Łagiszy. Do uroczystych obchodów Dnia Niepodległości przedszkolaki przygotowywały się już od dłuższego czasu. Biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu!” nasze maluchy nauczyły się na pamięć wszystkich części Mazurka Dąbrowskiego, który następnie został odśpiewany 10 listopada o godz. 11.11.
Dzień dyni
28 października obchodzono dzień dyni w przedszkolu. W tym dniu przedszkolaki były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne dyniowe stroje. Ten dzień wypełnionym był licznymi zabawami integracyjnymi. Dzieci przyniosły bardzo pomysłowo ozdobione dynie. Święto Dyni rozpoczęto tańcem z dynią oraz dzieci obejrzały bajkę edukacyjną - „Dynia pod ochroną", dzięki której dzieci dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz gdzie i w jakich warunkach ono rośnie.
Następnie najmłodsi przystąpili do dyniowych zawodów. Na początek dyniowe kręgle - maluchy przewracały kręgle za pomocą dyń, odbył się również slalom dyniowy. Na zakończenie zawodów przedszkolaki rozwiązywały dyniowe łamigłówki i wykonały dyniowe prace plastyczne wykazując się ogromną kreatywnością. Dzięń był pełen wspaniałych wrażeń.
Teatr iluzji
9.11.2021 r. w Przedszkolu Miejskim nr 12 odbył się Teatr Iluzji przygotowany przez Teatr Iluzji Forini. W przedstawieniu prezentowane były efekty iluzjonistyczne dostosowane do wieku przedszkolaka, co pozwoliło młodej publiczności na pełne zrozumienie całości widowiska. Prawdziwą atrakcją programu były spontaniczne występy dzieci wraz z Iluzjonistami na scenie. Dzieci pomagały w wykonaniu poszczególnych trików iluzjonistycznych i same na chwilę stały się małymi „czarodziejami".
Przedszkole Miejskie nr 6
22 Listopada 2021 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 im. Unicef w Będzinie świętowały „Dzień Kredki". W tym dniu dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach. Przedszkolaki poznały różne rodzaje kredek, klasyfikowały je ze względu na wielkość i kolor. Dzień Kredki był kolejnym wesoło spędzonym dniem w przedszkolu.
Przedszkole Miejskie nr 4
„Święto Dyni”
30 października w Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy świętowano Dzień Dyni. To niezwykłe olbrzymie warzywo swoją popularność zalicza bogactwu witamin jakie w sobie kryje, Przedszkolaki miały okazję poznać właściwości zdrowotne dyni, obejrzeć co kryje się w środku oraz bawić się z dynią ruchowo, matematycznie, plastycznie. W tym dniu poznały też jak smakuje zupa dyniowa oraz ciasto dyniowe.
„Dzień Postaci z Bajek”
5 listopada przedszkolaki z PM-4 świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki, baśnie towarzyszą ludziom od wczesnego dzieciństwa. Każde pokolenie poznawało Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, Tomcia Paluszka, Królewnę Śnieżkę i innych bohaterów popularnych bajek.
Dzieci do tych postaci podchodzą niezwykle emocjonalnie, ucząc się jednocześnie znaczenia dobra i zła. Bajki wprowadzają dzieci w świat roślin, zwierząt oraz ludzi, z ich typowymi cechami i przywarami. Dzieci w tym dniu rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, przez chwilę stały się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. Ten dzień przypomniał jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.
„Dzień Jeża”
10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża. Te małe, nocą wychodzące na żer ssaki są bardzo pożyteczne, ale – niestety – ich liczba maleje i trafiły w Polsce pod ścisłą ochronę. Kolczasty, zwijający się w kulkę jeżyk jest dzieciom znany, bowiem bywa bohaterem książeczek i filmów dla dzieci. Na zajęciach przedszkolnych, które odbyły się w przedszkolu, dzieci mogły dowiedzieć się dużo więcej o jeżu, polubić go i zrozumieć jakie on ma potrzeby. Z radością dzieci umieściły w ogrodzie przedszkolnym domek dla jeżyka, który dostały z Urzędu Miasta i cichutko podglądały czy wprowadził się już lokator.
„Jestem Polką, Polakiem”
Listopadowe Święto Niepodległości jest dobrym czasem na uczenie dzieci patriotyzmu. Już od przedszkola, małymi kroczkami, kształtujemy w dzieciach dumę narodową i świadomość „bycia Polakiem”.
Dzieci w Przedszkolu Miejskim nr 4 z radością oglądały mapę POLSKI, wyszukując na niej stolicę – Warszawę, dawną stolicę – Kraków, góry, Morze Bałtyckie, rzekę Wisłę i – oczywiście – bardzo były ciekawe, gdzie na tej mapie jest ich miasto rodzinne – Będzin.
Podczas zajęć dzieci poznawały symbole narodowe, wybrane miasta i krajobrazy charakterystyczne dla Polski, legendy związane z Polską, a także tradycje i kulturę naszego kraju. Dowiedziały się jak właściwie zachowywać się podczas słuchania lub śpiewania hymnu państwowego, przypominały sobie słowa hymnu. Uczyły się piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”, wykonywały flagi lub godło Polski, poznawały tańce polskie i wybitnych Polaków.
Święto Niepodległości
Dzieci z PM-4 włączyły się też w obchody Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość. Podczas zajęć dzieci pogłębiły rozumienie takich pojęć, jak: patriotyzm, niepodległość, Ojczyzna, tożsamość narodowa, wolność, niewola, honor,
10 listopada o godzinie 11.11 starsze grupy z przedszkola odśpiewały Hymn Narodowy. Podniosły nastrój pozwolił dzieciom poczuć w głębi serca, że naprawdę kochają swoją Ojczyznę i dumni są z tego, że są Polakami.
„Dzień czystego powietrza”
14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Ponieważ 14 przypadał w niedzielę przedszkolaki obchodziły ten dzień 15 listopada – w poniedziałek.
Dzieci z najstarszej grupy „Słoneczka” poszły na spotkanie z pracownikami Urzędu Miasta Będzina, gdzie miały możliwość obejrzeć auta z napędem hybrydowym i elektrycznym. Inne grupy w przedszkolu poznawały właściwości powietrza, przeprowadzały eksperymenty i zastanawiały się co znaczą takie słowa jak: czyste powietrze, SMOG, zanieczyszczenia, pyły. Myślały też nad tym, co zanieczyszcza powietrze i co można zrobić, aby było zawsze czyste. W trosce o własne zdrowie i zdrowie całych rodzin, a także przyszłe pokolenia taka wiedza może być bezcenna.
Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 9
Dzień Czystego Powietrza
Dzieci z zerówki świętowały Dzień Czystego Powietrza. Przedszkolaki wiedzą, jak ważne jest to, aby szanować naszą planetę, abyśmy mogli żyć w świecie przyjaznym dla wszystkich ludzi i zwierząt. Wspaniałą atrakcją były odwiedziny specjalnych gości, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli jak można wykorzystać ekologiczne technologie w codziennej pracy policjanta, kierowcy autobusu czy straży miejskiej.
Dzień Niepodległości
Dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Niepodległości przypadający 11 listopada. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną, poznały symbole narodowe oraz odśpiewały hymn Polski. Wspólnie z przedszkolem nr 12 w ramach integracji dzieci, udały się pod pomnik w Łagiszy, aby zapalić znicz dla uczczenia pamięci o bohaterach narodowych. Dzieci uczą się szacunku do swojej ojczyzny oraz poszanowania dla godła i flagi.
Czyściochowa Akademia
Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Czyściochowa Akademia". Przedszkolaki robią eksperymenty poznając funkcjonowanie naszego organizmu oraz dowiadują się jak należy dbać o nasze zdrowie i higienę.
Dzień Postaci z Bajek
Przedszkolaki przebrały się za ulubionych bohaterów, rozwiązywały zagadki, bawiły się podczas balu przy hitach z bajek, rozwiązywały zadania oraz wykonywały prace plastyczne. Dzieci odwiedziły także bibliotekę szkolną w poszukiwaniu bajkowych postaci i wysłuchały ciekawych opowieści.
Zajęcia o emocjach
Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach dotyczących emocji. Przedszkolaki nazwały emocje, które odczuwamy, dowiedziały się jakie są sposoby radzenia sobie ze złością, uczyły się piosenki o emocjach, wykonywały prace plastyczne oraz grały w grę dotyczącą okazywania emocji.
Dzień Kundelka
Dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Dzień Kundelka. Dzieci obejrzały prezentacje o pieskach, uczyły się piosenki „Kundel bury", bawiły przy muzyce oraz tworzyły magiczne kostki dla piesków.
Bal Halloween
Przedszkolaki uczestniczyły w balu Halloween, podczas którego uczestniczyły w licznych zabawach, rozwiązywały zagadki, zbierały cukierki ukryte w różnych miejscach w szkole, tworzyły prace plastyczne oraz prezentowały pomysłowe stroje.
Warsztaty mydełkowe
Przedszkolaki utrwaliły wiedzę na temat prawidłowego mycia rąk podczas zajęć ze szkolną pielęgniarką a następnie uczestniczyły w kreatywnych warsztatach robienia mydełek. Uczyły się samodzielności i twórczego myślenia.
Żywa lekcja przyrody
Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w żywej lekcji przyrody, poznały liczne ciekawostki na temat egzotycznych zwierząt i uczyły się szacunku dla różnorodnego świata fauny, który je otacza.
Zajęcia online
Uczniowie z oddziału przedszkolnego uczestniczą cyklicznie w zajęciach literackich organizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie. Rozwijają zainteresowania czytelnicze, poszerzają swoją wiedzę i przede wszystkim świetnie się bawią.
Siatkarskie Przedszkole
Przedszkolaki w każdy czwartek biorą udział w zajęciach sportowych rozwijających ich sprawność motoryczną i koordynację ruchową. Trenują podstawy gry w siatkówkę i uczą się współpracować.
Przedszkole Miejskie nr 14
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada Przedszkole Miejskie nr 14 obchodziło Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, święto wszystkich bajkowych postaci. Dla dzieci zostały przygotowane bajkowe zagadki, z którymi poradziły sobie doskonale. Okazało się, że przedszkolaki to prawdziwi znawcy bajek.
Dzień Jeża
10 listopada obchodzono „Dzień Jeża”. Dzieci chętnie włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą życia jeży w ich naturalnym środowisku. Dzieci wesoło bawiły się i tańczyły przy „jeżowych” piosenkach. Wykonywały różne zadania, rozwiązywały zagadki, a także udały się na spacer do ogrodu przedszkolnego gdzie w swoim domku zamieszkują jeże. Zwieńczeniem zakończenia dnia było wykonanie pracy plastycznej z jeżem w roli głównej.
Szkoła do hymnu
10 listopada o godzinie 11.11 po raz kolejny przedszkole nr 14 dołączyło do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Przedszkolaki zaśpiewały hymn Polski. Dzięki przychylności rodziców z grupy Tygryski dzieci otrzymały duże flagi, które mogły zawiesić na swoich domach.
Akcja - Czyste powietrze
15 listopada dzieci z grupy 6 – latków Tygryski uczestniczyły w akcji „Czyste powietrze”, organizowanej przez Urząd Miasta. Dzieci miały okazję zapoznać się z zagrożeniami związanymi z ochroną powietrza oraz poznały budowę i zasady działania autobusu elektrycznego. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało plakietki odblaskowe i broszury informacyjne dla rodziców.
Święto Pieczonego Kartofla
16 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce jesiennej „Święto Pieczonego Kartofla”. Wszystkie nadesłane prace dzieci z będzińskich przedszkoli zostały nagrodzone. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Przedszkole Miejskie nr 14.
Kot w butach
W listopadzie odwiedził przedszkolaków teatrzyk Blaszany Bębenek z przedstawieniem pt. „Kot w butach”. Tematem baśni były przygody kota, który jak to w bajkach bywa odmienia życie młodego biednego młynarczyka.
Rozwijamy pasje, zdolności, talenty.
Przedszkole realizuje program „Rozwijamy pasje, zdolności, talenty, którego głównym celem jest rozwijanie potencjału dzieci, ich zainteresowań, uzdolnień oraz talentów.
17 listopada w przedszkolu zorganizowano spotkanie z przedstawicielami zespołu Grodźczanie z założycielką p. Stefanią Urgacz i muzykiem p. Jackiem Szurgotem, dzieci chętnie występowały przed zaproszonymi gośćmi. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze przy śpiewach prezentowanych przez przedstawicieli zespołu.