Szkoła Podstawowa nr 9
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 byli na trzydniowej wycieczce narciarskiej w Istebnej - Złoty Groń. Uczestniczyli również w licznych atrakcjach takich jak: wizyta w aquaparku czy ognisko z kiełbaskami. Wiktor Kyrcz z klasy 8 c zajął 2 miejsce w slalomie gigancie o Puchar Starosty Będzińskiego.
Dzień Kobiet świętowany był wszystkich klasach Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli breloczki, kwiaty i słodkości.
Uczniowie na lekcji geografii przedstawiali miasta partnerskie Będzina, w tym miasto bliźniacze na Ukrainie. Na języku angielskim wykonywali plakaty i ilustracje dotyczące miast siostrzanych, które ozdobiły korytarz szkolny.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano „Dzień Solidarności z Ukrainą”. W ramach gestu solidarności z naszymi sąsiadami w strojach uczniów dominowały kolory niebieski i żółty - barwy narodowe Ukrainy. Dzieci przynosiły potrzebne rzeczy dla uchodźców.
Dzieci świętowały Światowy Dzień Recyklingu. Uczniowie uświadomili sobie, że decydują o kondycji środowiska oraz ponoszą odpowiedzialność za przyszłość planety. Uczyły się segregować odpady.
Pierwszaki obchodziły dzień szczęścia ustanowiony przez ONZ. Pierwszoklasiści poznali symbole szczęścia i wypowiadali się na tematy związane ze szczęściem np: czy są szczęśliwi, w poszukiwaniu szczęścia, radość ma wiele twarzy.
Obchodzono również Międzynarodowy Dzień Lasu. Dzieci malowały drzewa i krzewy, śpiewały piosenki o przyrodzie. W parku rozpoznawały gatunki, obserwowały naturę oraz oznaki wiosny. Uczniowie czerpali energie z drzew w lesie.
Uczniowie uczcili także Światowy Dzień Wody ustanowiony przez ONZ. Dzieci wykonywały doświadczenia związane z wodą w pracowni przyrodniczej. Obejrzeli prezentację i wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej.
Odbyły się eliminacje szkolne Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Mały OKR 2022. Zdaniem jury wszystkie recytacje wierszy były piękne, ale najlepszymi okazali się Bartosz Lisowski z kl. I b, Kacper Bochacki z kl. II oraz Wojciech Nowiński z kl. III. To właśnie oni będą reprezentować eszkołę w etapie miejskim konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 9.
Szkoła Podstawowa nr 3
Konkurs Narodowego Banku Polskiego
Szkoła Podstawowa nr 3 została laureatem Konkursu na scenariusz i realizację zajęć edukacyjnych pt. „Zanim wydam... O finansach w przedszkolach i szkołach” organizowanego przez Narodowy Bank Polski. Przesłany przez p. Mariolę Kubik – Kopystę scenariusz znalazł się wśród najwyżej ocenionych scenariuszy.
3 marca uczniowie klasy 4a uczestniczyli w zajęciach „Matematyka w życiu codziennym”. Głównym celem spotkania było podnoszenie umiejętności matematycznych uczniów, ukazanie atrakcyjności matematyki, wskazanie jej praktycznego zastosowania w życiu codziennym oraz podejmowanie twórczych działań przez stosowanie nowoczesnych metod nauczania. Uczniowie otrzymali drobne upominki, a szkoła materiały edukacyjne sfinansowane przez NBP.
Solidarni z Ukrainą
Cała społeczność szkolna przyłączyła się do zbiórki organizowanej przez Urząd Miejski dla Ukrainy. Jak zwykle rodzice i uczniowie nie zawiedli i po raz kolejny udowodnili, że zawsze można na nich liczyć! W niecałe dwa tygodnie zebrano:
- ponad 500 sztuk żywności,
- ponad 500 sztuk chemii i kosmetyków,
- oprócz tego: pościel, ręczniki, materace, świece, baterie, leki i wiele, wiele innych potrzebnych rzeczy...
Dary zostały zawiezione do Urzędu Miasta, który przekaże je potrzebującym.
Zbiórka nadal trwa.
Konkurs recytatorski
W szkolnym etapie Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR" dla uczniów klas I - III pierwsze miejsca zajęli:
- Marcin Gruszka kl. 1a
- Maciej Miśkiewicz kl. 2a
- Maria Kujawa kl. 3b
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w konkursie miejskim.
Konkurs UNICEF
Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Wszystkie Kolory Świata” UNICEF.
Każdy, kto chce oddać głos na laleczkę ze Szkoły Podstawowej nr 3 musi wejść na stronę konkursową: https://wszystkiekoloryswiata.unicef.pl/wybrać konkretne zdjęcie (wpisujemy w pole szukaj miasta -Będzin) i oddać na nie głos, logując się na swoje konto na Facebooku.
Konkurs trwa do 18 marca 2022 r. do godziny 11.00
Zwycięzcą konkursu zostanie laleczka, która zbierze najwięcej głosów.
Nagrodą w konkursie jest koncert Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majki Jeżowskiej.
Konkurs językowy
Uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w szkolnym konkursie językowo - plastycznym „DACHL-Märchen". W ramach konkursu zapoznawali się z baśniami Braci Grimm i wykonywali pracę plastyczną ilustrującą wybrany utwór dowolną techniką.
Nagrodzeni uczniowie:
- I miejsce - Weronika Włodarska i Liliana Jasik
- II miejsce - Tomasz Knapik
- III miejsce - Kamila Stęplewska
- Wyróżnienia: Julia Cytarzyńska i Miłosz Zmuda
Praca Weroniki Włodarskiej została wysłana dodatkowo na konkurs ogólnopolski.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Święto Liczby Pi
14 marca we wszystkich klasach IV – VIII lekcje matematyki wyglądały inaczej niż zwykle. Od śpiewania piosenek, przez tworzenie brył po gry i zabawy matematyczne.
Jak widać Królowa Nauk - Matematyka może być przyjemna!
Projekt Krokus
W ramach Projektu Krokus uczniowie szkoły sadzą co roku jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny, czyli właśnie teraz. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i inne zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.
Projekt Krokus to niezwykłe ważna i cenna inicjatywa.
Szkoła Podstawowa nr 11
Certyfikat dla SP11 z Będzina za udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!”
Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!” był realizowany w Szkole Podstawowej nr 11 od października 2021 roku do grudnia 2021 roku. Ze względu na pandemię podsumowania realizacji projektu przesunięto na marzec 2022 roku. Celem projektu było przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego oraz przybliżenie historii „Solidarności” Regionu Śląsko – Dąbrowskiego.
Do projektu zgłoszono 1026 szkół. Szkoła otrzymała certyfikat za zrealizowane w ramach projektu zadania, które obejmowały: tematyczne lekcje historii, projekcję film Nie zabierajcie mamy, organizację szkolnego miejsca patriotyczno-historycznego oraz udział uczniów w konkursach wojewódzkich (historycznym i literackim).
Uroczystość podsumowania projektu została zrealizowana w Zespole Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach. Szkołę nr 11 reprezentował nauczyciel historii, p. A. Palimąka będąca jednocześnie szkolnym koordynatorem działań projektowych.
Nagroda specjalna dla SP11 z Będzina w konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
12 marca, w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, odbyła się gala podsumowująca tegoroczną VII edycję Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.
W tegorocznej edycji udział wzięło 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego. Galę uświetnił występ Martyny Zygadło, finalistki 11 edycji The Voice of Poland oraz koncert „Młodzi Niezłomnym” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu.
Szkoła Podstawowa nr 11 otrzymała nagrodę specjalną za przysłanie aż 38 prac konkursowych. Dodatkowo dwie nasze uczennice zostały otrzymały wyróżnienie: Natalia Cadrzyńska z klasy VI A oraz Aleksandra Kozak z klasy VII A. Szkolnym koordynatorem działań konkursowych był nauczyciel historii – p. A. Palimąka.
Laureaci i finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, nagrody multimedialne m.in. tablety, czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, opaski sportowe smartband. Z kolei opiekunowie zwycięskich prac otrzymali pamiątkowe pióra, teki edukacyjne, a także kolekcjonerskie monety NBP z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych.
„Pomoc humanitarna dla Ukrainy”
W związku z sytuacją, jaka ma miejsce na Ukrainie Prezydent naszego miasta Łukasz Komoniewski podjął decyzję o rozpoczęciu zbiórki na rzecz ofiar wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Społeczność jedenastki aktywnie włączyła się do akcji, przekazując dla mieszkańców Ukrainy 50 paczek, w których znajdowała się żywność, środki czystości, śpiwory, koce, pawerbanki, latarki, baterie, słodycze, żywność dla najmłodszych obywateli Ukrainy , środki medyczne w tym min.: bandaże, maści przeciwgrzybicze, plastry, koce termiczne, środki przeciwbólowe, środki przeciwgorączkowe, opaski uciskowe itp., a także środki higieniczne takie jak papier toaletowy, ręczniki papierowe.
W paczkach znajdowały się tak ze naczynia jednorazowe, kubki, talerze, sztućce. Zorganizowana akcja była dużym wyzwaniem dla szkolnej społeczności, ale dala wiele radości i otworzyła serca na drugiego człowieka.