Szkoła Podstawowa nr 3
Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym.
W kategorii 10-12 lat udział wzięły 3 drużyny, a w kategorii powyżej 12 lat - 6 drużyn z sześciu będzińskich szkół podstawowych.
Turniej podzielony był na cztery części:
- test wiedzy z przepisów ruchu drogowego
- test dotyczący skrzyżowań
- pierwsza pomoc przedmedyczna
- jazda po torze przeszkód.
Po podsumowaniu czterech etapów turnieju klasyfikacja drużynowa przestawia się następująco:
Kategoria 10-12 lat:
- I miejsce Szkoła Podstawowa nr 8
- II miejsce Szkoła Podstawowa nr 4
- III miejsce Szkoła Podstawowa nr 11
Kategoria powyżej 12 lat:
- I miejsce Szkoła Podstawowa nr 3
- II miejsce Szkoła Podstawowa nr 9
- III miejsce Szkoła Podstawowa nr 10
Najlepszym zawodnikiem w kategorii 10 - 12 lat został: Wiktor Wdziekoński - SP 8, a w kategorii powyżej 12 lat: Wojciech Owczarczyk - SP 3
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych etapach turnieju!
Konkurs „Sprawne ręce, mądra głowa”
W ramach zorganizowanego VII Wojewódzkiego Konkursu z Techniki Sprawne ręce, mądra głowa pt. „Kwiaty z papieru” wpłynęło 90 prac z całego województwa.
W dniu 4 kwietnia 2022 r. zebrało się jury, które bardzo wnikliwie i sumiennie oceniło prace, biorąc pod uwagę estetykę, zaangażowanie oraz oryginalność wykonania pracy i jej zgodność z tematyką.
Po zapoznaniu się z pracami komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:
- I miejsce - Kalina Majcher – Zespół Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej
- II miejsce - Kajetan Młyńczak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie
- III miejsce - Sonia Pytasz – Szkoła Podstawowa nr 18 im. Władysława Broniewskiego w Dąbrowie Górniczej
Dzień otwarty
22 marca w ramach Dnia Otwartego szkoła gościła przyszłych uczniów klas pierwszych wraz z Rodzicami. Po zwiedzeniu wszystkich zakamarków szkoły dzieci wspaniale bawiły się na sali gimnastycznej, mogły też kupić laleczkę UNICEF.
Niektóre z nich pewnie zawitają w szkole we wrześniu!
Światowy Dzień Wody
23 marca 2022 r. w ramach akcji „Światowy Dzień Wody z PAH" odbył się szkolny konkurs dla uczniów klas 4 - 8 „Woda źródłem życia".
Celem konkursu było podniesienie świadomości uczniów na temat roli wody w życiu każdego człowieka oraz odpowiedniego korzystania z jej zasobów.
Wyniki:
- I miejsce klasa 4a - Martyna Czapla i Krzysztof Gruszka
- II miejsce klasa 5a - Zuzanna Droździoł i Daria Rojek
- III miejsce klasa 5b - Aleksandra Warmuzińska i Iga Zielonka
Gratulujemy!
Projekt eTwinning
Od 10 marca w klasach VII – VIII realizowany jest ogólnopolski projekt eTwinning „Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej”.
Projekt ma na celu aktywne poznawanie państw wchodzących w skład Unii. W ramach projektu stworzone zostanie Wirtualne Biuro Podróży, a także elektroniczna książeczka z charakterystycznymi daniami państw Unii.
Już wkrótce na szkolnym facebooku mnóstwo ciekawych materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych ułatwiających wędrówki po 27 państwach wspólnoty.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia - w dniu urodzin H. Ch. Andersena - Szkoła Podstawowa nr 3 świętowała Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten ma celu rozpowszechnianie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz zachęcanie rodziców do czytania swoim dzieciom.
W klasach 1 - 3 zaroiło się w tym dniu od postaci książkowych, które bawiły się świetnie rozwiązując quizy, odgadując zagadki, układając puzzle, a przy okazji sprawdzając swoją wiedzę z różnych książek.
Sukces drużyny piłki ręcznej
Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 3 zajęła I miejsce w Miejskim Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców i II miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w Piłce Ręcznej awansując tym samym do ćwierćfinału wojewódzkiego.
Wielkie brawa! Trzymamy za was kciuki w kolejnym etapie!
Dzień Zdrowia
11 kwietnia uczniowie klas I - III obchodzili Dzień Zdrowia. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w kolory ulubionych owoców i warzyw, a w klasach przygotowały wystawki ze zdrową żywnością, wykonały plakaty na temat zdrowego stylu życia i oglądały filmy o zdrowym odżywianiu.
Uczniowie klas drugich i trzech przygotowali dodatkowo kanapki ze zdrowej żywności. Było pysznie, zdrowo i kolorowo - dzieci dużo dowiedziały się o zdrowiu i świetnie się bawiły.
Klan Smerfów 7 GZ
W Szkole Podstawowej nr 3 ziała drużyna zuchowa Klan Smerfów 7 Gromada Zuchowa. Zuchy spotykają się w każdy wtorek i nigdy się nie nudzą! Jeżdżą na wycieczki, zdobywają sprawności, bawią się w kryptologów, a ostatnio odwiedził ich na zbiórce… Krzysztof Kolumb!
Szkoła Podstawowa nr 11
W krainie baśni
30 marca w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie obchodzono Dzień Baśni. Zajęcia dla klas I – VI wyglądały wówczas nieco inaczej niż zwykle. Prezentacje multimedialne przybliżyły dzieciom sylwetki najsłynniejszych bajarzy, krótkie animacje przypomniały treść niektórych baśni, a interaktywne ćwiczenia sprawdziły znajomość najsłynniejszych tekstów Hansa Christiana Andersena oraz braci Grimm.
Wielką frajdą dla wszystkich okazała się fotobudka. Dzięki przygotowanym gadżetom każdy mógł przenieść się do magicznej krainy baśni, przemienić w wybraną postać i uwiecznić tę niezwykłą podróż na fotografii.
Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Logopedyczne wyzwanie - wierszy recytowanie”
4 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Logopedyczne wyzwanie – wierszy recytowanie”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 11 w Będzinie.
Głównymi celami konkursu były: dbałość o poprawną wymowę, rozwijanie pamięci i kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Recytatorskie zmagania kilkunastu będzińskich przedszkolaków odbyły się w formie zdalnej.
Wszystkie nadesłane nagrania cechował wysoki poziom prezentacji. Barwne interpretacje wierszy polskich pisarzy, pomysłowe stroje, dekoracje i rekwizyty nadawały recytatorskim popisom niezwykłego kolorytu.
Laureatów konkursu wyłoniła komisja konkursowa, która miała niełatwe zadanie. Po burzliwych naradach udało się wyłonić zwycięzców:
- I miejsce – Patryk Jura (PM nr 13 w Będzinie)
- II miejsce – Martyna Kopeć (PM nr 13 w Będzinie)
- III miejsce – Zofia Płatek (PM nr 14 w Będzinie)
- Wyróżnienie – Axel Wehowski (PM nr 14 w Będzinie)
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy; laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe; opiekunowie w dowód wdzięczności za trud włożony w przygotowanie swoich podopiecznych - podziękowania.
Wszystkim recytatorom gratulujemy pięknych wystąpień i życzymy samych sukcesów!
„Autyzm piękniejszy umysł”
4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 11 zorganizowano obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Ich celem było zapoznanie uczniów z zagadnieniem autyzmu, jak również przeciwdziałanie dyskryminacji, kształtowanie poczucia akceptacji i otwartości wobec osób ze spektrum autyzmu.
Przeprowadzone przez wychowawców zajęcia w tym dniu promowały empatię, otwartość i zrozumienie. Podczas lekcji uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz oglądali filmy edukacyjne prezentujące funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu. Celem projekcji było uświadomienie dzieci, z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się bohaterowie owego dnia.
Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej z niebieskimi balonami, z których utworzone zostało wielkie serce będące wyrazem tolerancji i akceptację wobec rówieśników, którzy inaczej postrzegają świat.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowano także zajęcia otwarte dla uczniów klas IV – VIII. Prezentacja multimedialna wspierana rekwizytami przybliżyła młodzieży najważniejsze zagadnienia związane z autyzmem. Przygotowane przez prowadzące różnorodne ćwiczenia oddziaływujące przede wszystkim na zmysł wzroku czy słuchu wprowadziły uczestników do świata autyzmu.
Happening Żonkilowy
Po 2-letniej przerwie (spowodowanej pandemią) po raz kolejny uczniowie szkoły nr 11 wzięli udział w Happeningu Żonkilowym organizowanym przez Fundację ProSalute.
„Dla Ciebie żonkil – dla chorego nadzieja” – hasło to przyświeca temu wydarzeniu już od lat.
Od lat także społeczność szkolna poprzez przygotowywane występy artystyczne wspiera działania fundacji. W tym roku uczennice piosenką Skaldów „Wiosna” zachęcały wszystkich do składania datków na zakup niezbędnego sprzętu medycznego.
Mamy nadzieję, że puszki wolontariuszy zapełniły się po same brzegi!
Szkoła Podstawowa nr 9
Dzień bez plecaka
W tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 wykazali się kreatywnością, przynosząc książki i zeszyty w wiaderkach, koszach, wózkach, walizkach a nawet w taczce.
Happening pod opieką Hospicjum Onkologicznego Fundacji „Pro Salute” w Będzinie
Stałymi elementami tej wiosennej kampanii są żonkile oraz zbiórki publiczne na ulicach i przed kościołami. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei przypominającym o ludziach chorych, oczekujących pomocy i opieki, dlatego każdy kto wsparł finansowo akcję - otrzymywał żonkila. Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup jednorazowego sprzętu medycznego służącego do pielęgnacji ciężko chorych pacjentów oraz na „Fundusz dzieci Osieroconych”, których rodzice w ostatnim okresie życia byli pod opieką Domowego Hospicjum Onkologicznego.
Szkolne Mistrzostwa w grach i zabawach innowacyjnych - tchoukballu
Ruszyły szkolne zawody w tchoukballu dziewcząt, które cieszą się dużą popularnością wśród ucznnic. Do turnieju zgłosiło się 6 trzyosobowych drużyn z klas VII-VIII, które zagrają ze sobą systemem „każdy z każdym".
Dźwięki odbijanych piłeczek pingpongowych w Szkole Podstawowej nr 9 w dniu 6 kwietnia oznaczają nic innego, jak Światowy dzień tenisa stołowego. Aktualnym Mistrzem Szkoły w tej dyscyplinie jest Filip Kosałka z klasy IIIa.
Ważnym wydarzeniem w dziedzinie sportu dla szkoły nr 9 było dwukrotne zajęcie III miejsca w mistrzostwach Będzina w piłce ręcznej dziewczyn i chłopców.
Wielkanoc
Podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych w szkole odbył się uroczysty apel i Kiermasz Wielkanocny. Dochód ze sprzedaży Pisanek, kartek świątecznych i stroików został przeznaczony na cele dobroczynne.
W konkursie Pisanka Wielkanocna: I miejsce zajął Jakub Lewkowicz, II miejsce - Ksawery Kozak i III miejsce - Blanka Wesołowska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wiosna
Podczas zajęć z edukacji uczniowie z klas pierwszej przyrodniczej zajmowali się wiosennym sianiem, pikowaniem, sadzeniem i pielęgnowaniem roślin w kąciku przyrodniczym w klasie i w ogródku za szkołą. Stworzyli również piękny ogród z ziołami i kwiatami wiosennymi.
Organizacje pozarządowe
Podczas VI edycji projektu „Wszystkie Kolory Świata” uczniowie klasy VII zajęli się przygotowaniem charytatywnych laleczek do aukcji. Samodzielnie szyli, ozdabiali i ubierali gałgankowe zabawki.
Szkoła Podstawowa nr 10
Pierwszy Dzień Wiosny
Świetlica szkolna przygotowała dla dzieci z klas 1 - 3 aktywną niespodziankę - zabawę w Bawialni Miejskiej Będzin. Niesamowitych przeżyć dostarczyły uczniom zjeżdżalnie, wiszące przejścia i trampoliny. Szaleństwo w sali zabaw było bardzo udane!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie w kwietniu. Ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem choćby poprzez nałożenie ubrania w kolorze niebieskim.
„Kanapka zdrowo i kolorowo"
W Szkole Podstawowej nr 10 zorganizowane zostały zajęcia kulinarne „Kanapka zdrowo i kolorowo". Dzieci przypomniały sobie jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe, warzywa, owoce i soki. Po wskazówkach dotyczących higieny oraz bezpieczeństwa posługiwania się nożem uczniowie zabrali się do pracy. Każdy samodzielnie przygotował piękną wiosenną kanapkę, którą później mógł zjeść.
Armia króliczków Wielkanocnych przyszykowała się na Święta!
Przygotowane przez uczniów doniczki z rzeżuchą dla Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja" w Będzinie pięknie ozdobią świąteczne stoły.
„NO BACKPACK DAY!!!"
W dniu bez plecaka uczniowie przynieśli do szkoły książki w nietypowych przedmiotach innych niż plecak (koszyki, lodóki turystyczne, transportery dla zwierząt itd.). Jak zwykle wykazali się ogromną kreatywnością i pokazali, że potrafią się bawić!
Szkoła Podstawowa nr 8
Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii
Uczeń klasy 7a Patrick Biela zdobył tytułu Finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Historii. Patrick wzorowo reprezentował we wszystkich etapach konkursu nie tylko Szkołę Podstawową nr 8, ale także miasto Będzin.
Warsztaty wielkanocne
4 kwietnia w klasach 1-3 odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie własnoręcznie wykonywali wielkanocne kompozycje. Prowadziła je Pracownia Artystyczna As.
Dzień Świadomości Autyzmu
4 kwietnia również, na znak solidarności z osobami z autyzmem, uczniowie oraz pracownicy Ósemki wzięli udział wielu inicjatywach szkolnych. W klasach przeprowadzono zajęcia o autyzmie. Uczniowie i nauczyciele robili sobie zdjęcia w niebieskim puzlu - symbolu autyzmu. Powstała też gazetka informacyjna. Tego dnia społeczność szkolna ubrała się w na niebiesko.
Laureaci konkursu „Velvet- piątka dla natury – Ekowyzwanie”
Klasy 1b i 3b zostały laureatami ogólnopolskiego konkursu „Ekowyzwanie” w ramach programu „Velvet. Piątka dla Natury”. Jego celem jest wspieranie edukacji ekologicznej w szkołach, aktywizowanie uczniów oraz pedagogów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia.
Jarmark Wielkanocny
Ósemka wzięła udział w Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się na bulwarach Czarnej Przemszy. Pomimo zimnej aury atmosfera była gorąca, a uczniowie spisali się na medal. Wszystkie prace wystawione na kiermaszu wykonali własnoręcznie. Wydarzeniu towarzyszył Ósemkowy chór, który jak zwykle wywiązał się z zadania śpiewająco.
Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
W miejskich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym, który składał się z testu wiedzy z przepisów ruchu drogowego, testu dotyczącego skrzyżowań, pierwszej pomocy przedmedycznej i jazdy po torze przeszkód, w kategorii 10-12 lat I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 8, a uczeń Michał Pytel otrzymał tytuł Najlepszego zawodnika w swojej kategorii wiekowej.
"My English lapbook"
Tuż przed świętami odbyło się wręczenie dyplomów i nagród w szkolnym konkursie językowo-plastycznym "My English lapbook". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a prace zachwyciły jury.
Wycieczka do Olkusza
Klasa 7c, 7d oraz 8a wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Olkusza. Uczniowie zwiedzali Muzeum Multimedialne w Podziemiach, zagłębiając się w historię górnictwa, przemysłu i miasta. Odwiedzili też Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu.
„Lekcja historii poza ławą szkolną”
Klasa 8a uczestniczyła w zajęciach z cyklu „Lekcja historii poza ławą szkolną”. Uczniowie udali się na Wzgórze Zamkowe, które zwiedzili z przewodnikiem, zwiedzali też Podziemia Będzińskie. Uczestniczyli w prelekcji na temat historii Będzina od założenia miasta, ze szczególnym uwzględnieniem historii Będzina w czasie II wojny światowej. Była to ciekawa lekcja historii regionalnej.
Akcja Żonkile
W ramach Akcji Żonkile z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim w szkole nr 8 odbyły się zajęcia w klasach 1b, 2a, 3b, 3c, 8a i 8b.
Najmłodsi pracowali w oparciu o opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek", starsi wykorzystali utwór Pawła Beręsewicza „Strasznie, strasznie", a najstarsi poznali historię dzielnicy żydowskiej Muranów i historię powstania w getcie warszawskim przedstawioną w filmie „Muranów - Dzielnica Północna" w reż. Łukasza Kamila Kamińskiego.
Mówiono też o książkach Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz Marka Edelmana „I była miłość w getcie".
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi w Ósemce odbył się pokaz mody ekologicznej, uczniowie wzięli udział w konkursie na pracę plastyczną i teście wiedzy ekologicznej, a podczas zajęć oglądali tematyczne prezentacje. W tym dniu posprzątali też teren wokół szkoły!
Sukces w konkursie „Piękne są Nasze Barwy Ojczyste”
W konkursie „Piękne są Nasze Barwy Ojczyste”, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, w kategorii wiekowej klasy 7-8 bezkonkurencyjna okazała się praca uczennicy z klasy 7c Leny Bartosz, która zajęła I miejsce. Krzysztof Gosławski z kl. 2a otrzymał też wyróżnienie za oryginalną interpretację tematu.
Sukces w konkursie historyczno-regionalnym
W I edycji Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Regionalnego z cyklu „Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ogrodzieniec-Mirów-Bobolice" Ósemka odniosła wielki sukces! Laureatami trzech pierwszych miejsc zostali wyłącznie jej uczniowie: I miejsce zajęła - Amelia Skrzypczyńska, II miejsce - Paulina Ceklarz, III miejsce zajął Tomasz Lora.
Do udziału w konkursie zgłosiły się szkoły podstawowe z Sosnowca, Będzina, Jaworzna, Katowic i Dąbrowy Górniczej. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszym zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji na temat jednego, dowolnie wybranego zamku jury krakowsko - częstochowskiej. W drugiej części konkursu uczestnicy, rozwiązując test, musieli wykazać się wiedzą na temat zamków.
Wycieczka do Osikowej Doliny
27 kwietnia uczniowie klas 3b i 3c oraz grupy socjoterapeutycznej uczestniczyli w wycieczce do Osikowej Doliny oraz Manufaktury Słodyczy. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń, w którym uczniowie mieli możliwość wykazać się na różnego rodzaju zajęciach praktycznych.