Jak wielka świadomość ekologiczna i wrażliwość na otaczający świat przyrody istnieje wśród dzieci i młodzieży mogliśmy się przekonać podczas rozstrzygnięcia Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Moja Ziemia - Czysty Świat”, którego XXIV edycja odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
Aż 426 prac plastycznych w czterech kategoriach wiekowych nadesłano z różnych regionów Polski, m.in. z Lublina, Bytomia, Rzeszowa, Rabki-Zdrój, Tarnobrzegu, Nowego Sącza, Łodzi, Rybnika, Wrocławia, Konina, Ostrołęki. Nie zabrakło również uczestników z naszego miasta i powiatu będzińskiego oraz miast ościennych.
Wśród tak wielu zgłoszeń jury wyłoniło 18 laureatów.
W grupie I:
- I miejsce: Hanna Skoczyńska
- II miejsce: Kaja Borkowska
- III miejsce: Hanna Czekała
- Wyróżnienie: Weronika Kramarczyk
W grupie II:
- I miejsce: Julia Goraj
- II miejsce: Kacper Barański
- III miejsce: Anna Smarzok
- Wyróżnienie: Mikołaj Miśkiewicz
W grupie III:
- I miejsce: Julia Stawiarska
- II miejsce: Zofia Reska
- III miejsce: Zuzanna Boczkowska
- Wyróżnienie: Aleksandra Szewczuk
W grupie IV:
- I miejsce: Martyna Maćkowiak oraz Grzegorz Żmuda
- II miejsce: Maksymilian Wrona oraz Jakub Nosek
- III miejsce: Filip Marek
- Wyróżnienie: Patryk Wolny
Rozdanie nagród poprzedziła intrygująca prelekcja młodej pasjonatki pszczół oraz entomologii – Wiktorii Toborek, która nie dość, że przekazała ciekawe informacje dotyczące hodowli owadów, to przywiozła ze sobą element prawdziwej przyrody w postaci krocionoga (zwierzę z rodziny wijów) oraz trutni. Osobliwi bohaterzy skradli serca wszystkich gości, a szczególnie ten z wieloma parami nóg, który przyjaźnie mościł się w dłoniach.
Zachęcamy do odwiedzenia i polubienia kanału prowadzonego przez Wiktorię Toborek pt. „Mrówcza terrarystyka” https://www.youtube.com/channel/UCAi3YTrzLlqQOANDqh0y-0Q
Tegoroczna edycja konkursu ekologicznego odbyła się pod radosnym hasłem „Pszczoły z eko-szkoły”. Uczestnicy – zarówno ci najmłodsi, jak i ze starszych grup wiekowych – w sposób profesjonalny i kreatywny wykonali swoje prace dotyczące życia tych małych owadów będących niezbędnym elementem prawidłowo funkcjonującego ekosystemu.
Najmłodsza grupa (6-latki oraz klasy I-III) znakomicie poradziła sobie z plakatem przedstawiającym bunt pszczół przeciwko opryskiwaniu roślin. Grupa II (klasy IV - VI) przygotowywała przestrzenne ule pszczelarskie, które zachwyciły jurorów. Z kolei przedstawiciele grupy III, uczniowie klas VII-VIII stworzyli wspaniałe mangi opowiadające o przygodach Superpszczoły. Ostatnia, najstarsza grupa uczniów szkół ponadpodstawowych zmierzyła się z tematem wyginięcia pszczół i wcielała się w rolę podcastera z katastroficznej przyszłości.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałych pomysłów i rzetelnej wiedzy ekologicznej!