Szkoła Podstawowa nr 1
Wiosna w Jedynce
XXV Zagłębiowski Międzyszkolny Festiwal Piosenki
Maj to niewątpliwie muzyczny miesiąc dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie. To za sprawą Zagłębiowskiego Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki, który odbywać się będzie już po raz 25. Jest on organizowany wspólnie z Urzędem Miejskim.
Decyzją Śląskiego Kuratora Oświaty nr WE-KZ.537.4.2022 z dnia 28 lutego 2022 r. XXV Zagłębiowski Międzyszkolny Festiwal Piosenki znalazł się w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
W szkole odbyły się wewnętrzne eliminacje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudziły wiele emocji.
XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Maj to również miesiąc, w którym hucznie świętują biblioteki. Nie inaczej było w Jedynce. Od 8 do 15 maja obchodzono XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Świat w jednym miejscu". Najmłodsi mogli wziąć udział w spektaklach teatrzyku kamishibai. Zorganizowane zostały dla nich również trzy warsztaty artystyczne w ramach programu „Zabawa sztuką":
- „Obrazy malowane nożyczkami” – bądź jak Henri Matisse, piękno i harmonia przy użyciu nożyczek i kolorowego papieru/gazet;
- „Nastrój wyrażony kolorem” – barometr emocji w postaci własnego dzieła sztuki (z wykorzystaniem książki „Kolorowy potwór” Annallenas);
- „Sztuka ziemi (land art)” – tworzenie obrazów przy użyciu materiału przyrodniczego, np. kamieni, patyków, liści, szyszek.
Czytelników, którzy w tym tygodniu wypożyczyli książki, można było od razu rozpoznać, gdyż otrzymali kolorowe, pamiątkowe przypinki z napisem „Czytam Książki" oraz z logo szkoły.
Ogłoszony został konkurs „Opowiedz mi o swojej ulubionej książce”. Obchody Tygodnia Bibliotek zamknęły zajęcia z projektu MegaMisja, które – wyjątkowo – odbyły się w formie pikniku na świeżym powietrzu.
Pasowanie na Czytelnika
Uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji dzieci miały okazję uczestniczyć w spektaklu kamishibai „Mój przyjaciel Kemushi”. Jest to absolutna nowość w Szkole Podstawowej nr 1 i sądząc po reakcji najmłodszych, nie było to ostatnie spotkanie z taką formą opowieści. Słuchacze poznali zasady funkcjonowania biblioteki oraz uroczyście złożyli przysięgę. Wszyscy uczestnicy zostali zapisani do systemu oraz mieli okazję wypożyczyć interesującą ich lekturę. Spotkanie zakończyło się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz książek na dobry start.
Występy młodych aktorów
W szkole od lat działa kółko teatralne klas młodszych. Na zajęciach młodzi aktorzy uczą się wyraźnej wymowy, oswajają z występami przed publicznością, tworzą lalki teatralne, samodzielnie wykonują maski teatralne potrzebne do występów oraz przygotowują przedstawienia.
Tak też i w tym roku przygotowane zostało przedstawienie, z którym młodzi adepci sztuki brali udział w Miejskim Przeglądzie Małych Form Scenicznych (Igor Małolepszy został wyróżniony, gratulacje Igor!).
W kwietniu grupa teatralna była w przedszkolu nr 8 z dwoma przestawieniami „W lesie” oraz „Białe ziele”. Dla aktorów to było megaprzeżycie: wystąpić przed publicznością (nie online). Dla widzów był to również niezapomniany występ, przecież za kilka miesięcy będą uczniami.
Konkursy
Wiosną nie tylko zakwitły kwiaty, ale również talenty podopiecznych Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie.
Julia Stachura z klasy Va po raz kolejny udowodniła, że posiada niebywały talent plastyczny, jest wytrwała i pracowita. Potwierdziła to, zdobywając wyróżnienie w konkursie TUTORE za miesiąc marzec. Julia zdobyła już wyróżnienie w tym konkursie, w edycji za miesiąc listopad i styczeń.
Troje uczniów naszej szkoły zostało docenionych przez profesjonalne jury konkursu fotograficznego „Piękne są nasze barwy ojczyste”. Była to dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu, na którą wpłynęła rekordowa liczba zdjęć, ponad 180.
Laureatką II miejsca w kategorii klas IV-VI została Julia Stachura z klasy VA, za pracę pod tytułem „Polskie maki”.
Laureatem III miejsca w kategorii klas VII-VIII został Mateusz Nowak z klasy VIIB za pracę pt. „Utkane barwy ojczyste”.
Wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII otrzymała Maria Kubiesa z klasy VIIIC za pracę pt. „Mój dom – Polska”.
Natomiast Nina Bil, uczennica kl. VIIIa, zwyciężyła nie tylko w Miejskim Konkursie Recytatorskim, ale reprezentowała nasze miasto w konkursie regionalnym „Mały OKR”, gdzie również zajęła pierwsze miejsce!
Z wielkim uznaniem gratulujemy uczniom, którzy znaleźli się w 3. etapie konkursu przedmiotowego:
- Mateuszowi Nowakowi z klasy VIIb, który uzyskał tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii oraz finalisty w Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego;
- Magdalenie Dołbie tytułu finalistki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii – Wiktorowi Podsiadłemu oraz Jakubowi Siedleckiemu tytułów finalistów Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.
Zaangażowanie i aktywny udział w XXVI Ogólnopolskim Konkursie im. Ireny Kwinto „Życie bajką jest” przyniosły pozytywne efekty. Spośród 2254 prac nadesłanych z całej Polski, aż dwa dzieła należą do uczniów ze Szkoły nr 1 – utwór literacki pt. „Lacus” napisany przez Wiktorię Brudnicką-Henning z klasy Ib otrzymał wyróżnienie, natomiast praca plastyczna wykonana przez Michała Kwaśniaka została zakwalifikowana do wystawy.
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego
25 kwietnia z inicjatywy Urzędu Miasta klasy 4a, 4b, 4c brały udział w obchodach „Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego”, które odbyły się w będzińskiej Arenie. Była to doskonała okazja do podkreślenia olbrzymiej roli, jaką pełnią psy w działaniach grup poszukiwawczo-ratowniczych. W ramach tego święta policjanci przeprowadzili pogadankę oraz zaprezentowali wyszkolonego psa, który pomaga w ich trudnej pracy.
Turniej szachowy „Szach i mat”
W Szkole Podstawowej nr 1 odbył się IV Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły, który na stałe wpisał się do sportowego kalendarza placówki. Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wystąpiło łącznie 29 zawodników. Pomimo wielu potknięć, niespodziewanych zwrotów akcji, fantastycznych zagrań i spektakularnych pojedynków, udało się wyłonić laureatów zawodów.
I miejsce w turnieju zajął Kamil Stachurski. Na II miejscu turniej ukończył Kamil Lukoszek, a na miejscu III Ksawery Matusiak.
Dzień Ziemi
Społeczność Jedynki co roku bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Invest in our planet – Zainwestuj w naszą planetę".
W Dzień Ziemi obowiązywał niebieski i zielony ubiór zgodnie z hasłem: „Planeta Ziemia – Błękitny Skarb”. Szkolne koło ekologiczne przygotowało konkurs dla uczniów klas 4 – 8 „Co możesz zrobić dla Ziemi?” oraz akcję „Sprzątania świata” w dniach od 22 do 29 kwietnia. Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie klas IV – VIII obejrzeli prezentację „Jak dbać o naszą planetę?” oraz uczestniczyli w pogadankach na temat idei obchodów Dnia Ziemi i podejmowanych działań ekologicznych. Młodsze klasy przygotowały plakaty dotyczące ochrony naszej planety.
Szkoła Podstawowa nr 3
Akcja Żonkile
Kolejny raz uczniowie szkoły włączyli się w dziesiątą jubileuszową akcję społeczno-edukacyjną Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Żonkile, aby upamiętnić 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Tematem przewodnim akcji była Miłość, a hasłem słowa: Łączy nas pamięć. Tegoroczna akcja odbywała się w cieniu wojny trwającej w Ukrainie. Symbol żonkila staje się ponadczasowym wyrazem sprzeciwu wobec wojny.
Nigdy nie bądźmy obojętni wobec zła!
„Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła".
/Marek Edelman/
Dzień Ziemi
22 kwietnia szkoła nr 3 obchodziła Dzień Ziemi – największe ekologiczne święto na świecie. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Zainwestuj w Naszą Planetę”.
W ramach obchodów Dnia Ziemi w szkole:
- zorganizowany został turniej przyrodniczo - ekologiczny dla uczniów klas 4-8;
- odbył się pokaz mody ekologicznej;
- uczniowie wykonali plakaty „Zainwestuj w Naszą Planetę”;
- na holu szkoły pojawiła się gazetka, wystawa książek i czasopism ekologicznych oraz wystawa sprzętu pszczelarskiego.
Uczniowie szkoły uczestniczyli również w wielkim sprzątaniu parku Rozkówka.
Dla Ciebie żonkil dla chorego nadzieja
Wolontariusze ze Szkoły podstawowej nr 3 uczestniczyli w zbiórce charytatywnej dla będzińskiego Hospicjum Domowego fundacji Pro Salute. To dla nich od lat przyjemność, bo przyjemnie jest pomagać i czuć się potrzebnym. Wolontariusze z opiekunami oraz pracownicy fundacji serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom z parafii św. Katarzyny w Grodźcu. Zebrana kwota: 833,20zł.
Turniej Piłki Ręcznej
26 kwietnia szkoła była gospodarzem Rejonowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Chłopców.
Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:
- I miejsce Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Sportowymi w Dąbrowie Górniczej;
- II miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 w Będzinie;
- III miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 w Czeladzi.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Konstytucja 3 Maja
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy VII b pod opieką wychowawcy i nauczyciela muzyki przybliżyli kolegom i koleżankom z klas I – VIII okoliczności tego doniosłego wydarzenia w historii Polski recytacją, śpiewem i grą na ksylofonie.
Kampania Rowerowy Maj
Kampania rozkręciła się na dobre. Tu nie ma wygranych i przegranych! Liczy się dobra zabawa, uśmiech i aktywność fizyczna. Uczniowie jeżdżą na rowerach, rolkach, hulajnogach, zbierają naklejki i zdobywają nagrody.
Projekt eTwinning
W ramach projektu eTwinning „Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej" uczniowie przygotowali potrawy z Niemiec i Luksemburga. 9 maja w Dniu Unii Europejskiej w ramach podsumowania działań projektowych uczniowie mogli zapoznać się z wynikami pracy uczniów całej Polski, jak również posmakować potraw krajów, których byli patronami.
Szkoła Podstawowa nr 9
Akcja - Bezpieczna szkoła
Podczas akcji pielęgniarka i ratownik nauczyli dzieci udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz korzystania z apteczki medycznej. Ponadto policjanci przedstawili zagrożenia i sposoby przeciwdziałania tym zagrożeniom, zaś instruktorzy z zakresu sportów walki zorganizowali zajęcia z samoobrony.
Pomoc
Pierwszoklasiści wzięli udział w programie kuratorium - „Dla kolegi, koleżanki z Ukrainy”. Dzieci przyniosły swoim koleżankom i kolegom zza wschodniej granicy wyprawkę na start: tornistry, piórniki i wyposażenie uczniowskie.
Otrzymano też dostawę plecaków wyposażonych w najpotrzebniejsze materiały szkolne dla naszych nowych uczniów z Ukrainy! Zestawy zostały skompletowane przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które od 8 marca prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych materiałów szkolnych dla dzieci z Ukrainy rozpoczynających naukę w polskich szkołach.
Ekowolontariat
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 biorą udział w projekcie ekologicznym „Ekowontariat”. Młodzież zasadziła drzewa w parku szkolnym, założyła ogród z krzewów, otoczyła opieką stare drzewa, wybrała się na wycieczkę do lasu.
Celem jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym poprzez zalesienia i zadrzewienia.
Programy / projekty
Uczniowie z klasy 1a uczestniczą w programie/projekcie „Uniwersytet dzieci - Ciekawskie pierwszaki”. Dzieci biorą udział w cyklu ciekawych lekcji wczuwając się w role pracowników banku oraz projektując swój własny banknot. Wykonali rownież matematyczne gry planszowe oraz zabawy logiczne. Z radością prezentowali swoje prace i grali z rówieśnikami.
Klasa I b wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii / akcji „Zdrowo i Sportowo”, która jest projektem edukacji i aktywizacji ruchowej dzieci w szkołach podstawowych. Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej dzieci oraz wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, które będą przekładać się na stan ich zdrowia w przyszłości.
Uczniowie realizowali szereg tematów związanych ze zdrowym trybem życia i odpowiednim żywieniem. Wykonywali ćwiczenia, grali w gry edukacyjne oraz przede wszystkim łączyli naukę z zabawą. Akcja przyniosła wiele pozytywnych efektów w drodze do zwiększenia aktywności fizycznej dzieci oraz dostarczyła wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych.
Uczniowie z klas sportowych biorą udział w BeActiveKID! Jest to program, którego celem jest promocja sportu i zdrowego odżywiania się.
Realizacja programu dała możliwość przeprowadzania atrakcyjnych i efektywnych zajęć wf zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Uczniowie poznali nowe techniki ćwiczeń oraz nowe formy ruchu: elementy jogi, zumby, pilatesu, ćwiczenia rozciągające, siłowe, koordynacyjne w nowej odsłonie. Wszystkie te formy ruchu dostosowane są do potrzeb dzieci i młodzieży o różnym poziomie kondycji i sprawności fizycznej, dzięki temu możliwa jest duża indywidualizacja zajęć. Realizacja programu była pomocna w tworzeniu ciekawych zajęć, które nie tylko poprawiają kondycję fizyczną uczniów, ale również pomagają angażować ich w rekreację czy sport.
Wycieczki
Klasa 3 spędziła czas na wyciecze w zachwycającym muzeum światła i koloru Funzeum w Gliwicach. Dzieci miały okazję spędzić wspólne chwile poza murami szkoły, uśmiechom i radości nie było końca.
Wybrała się również na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. W podziemiach kopalni dzieci podążały trasą „Śladami legend". Klasy III a i II b były na koncercie w Szkole Muzycznej w Będzinie oraz w Teatrze Dzieci Zagłębia na sztuce teatralnej.
Święta majowe
Uczniowie wykonali dekoracje tematyczne, które ozdobiły korytarz oraz kotyliony, które ozdobiły ubrania. Szkoła nr 9 bierze udział w akcjach MEN - #mojaflaga, #3majflagę, #Dobryobywatel. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w celu upamiętnienia dnia plastyki i muzyki, uczyli się grać na instrumentach, malowali na sztalugach w plenerze.
Sukcesy pozaszkolne
Uczennica klasy 3 Anna Skwara zdobyła I miejsce w turnieju szachowym zorganizowanym przez MOSiR w Czeladzi z okazji Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
Julia Stolarska zajęcia II miejsca w XII Mistrzostwach Będzina w Judo!
Amelia i Krzysztof z klasy 8 zdobyli pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym "Jesteśmy cząstką przyrody". Zaś utalentowana piosenkarka - Patrycja Wojciechowska zajęła 2 miejsce w XV Regionalnym Konkursie Piosenki Angielskiej pod patronatem burmistrza miasta i gminy Siewierz Zdzisława Banasia.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkursy szkolne
Nagrody w konkursach szkolnych z okazji Dnia Ziemi zostały wręczone. Natalia Wrońska - eko biżuteria, Emilia Kidawa - eko torba, Krzysztof Kulczyński - zdjęcie przyrody, Krzysztof Gancarz- piosenka ekologiczna, Natalia Flasza - Kodeks Młodego Ekolog. Odbyły się również konkursy na najlepszego geografa, historyka i biologa w szkole.
Rowerowy maj
Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w akcji. Pracownicy straży miejskiej znakowali rowery i hulajnogi. Dzieci przy okazji poznały zasady bezpieczeństwa w ruchu i drogowym i zajęli 1 miejsce w konkursie.
Szkoła Podstawowa nr 11
Sukces naszego ucznia w IV Wojewódzkim Staszicowskim Turnieju Retorycznym
27 kwietnia 2022 roku uczeń Szkoły Podstawowej nr 11 Marcel B. jako laureat i zdobywca III miejsca w IV Wojewódzkim Staszicowskim Turnieju Retorycznym, odebrał wraz z opiekunem nauczycielem języka polskiego nagrodę oraz dyplom podczas Staszicowskiej Gali Mistrzów.
Jak sama nazwa wskazuje całe przedsięwzięcie organizowało IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu. Turniej został przeprowadzony w formie online. Zadaniem nagrodzonego było nagranie 2 minutowego przemówienia pt. „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Serdeczne gratulacje dla naszego młodego retora!!
Szkolny Konkurs Ekologiczny „EKO-MODA”
20 kwietnia 2022 roku odbyło się rozstrzygniecie Wewnątrzszkolnego Konkursu Ekologicznego „EKO – Moda”. Głównymi celami konkursu było: promowanie wśród najmłodszych postaw ekologicznych, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności w samodzielnym projektowaniu stroju ekologicznego. Zadaniem uczestnika konkursu było stworzenie ekologicznego stroju wykonanego wyłącznie z odpadów przeznaczonych do recyklingu oraz materiałów naturalnych
Laureatów konkursu wyłoniła komisja konkursowa, która miała niełatwe zadanie.
- I miejsce – Antonina W. (klasa 2a)
- II miejsce - Zuzanna K. (klasa 2a)
- III miejsce - Gabriel G. (klasa 1a)
- Wyróżnienie – Zuzanna K.(klasa 1b), Dominka P. (klasa 4b).
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy; laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe.
Turniej Wiedzy o Bibliotece
Uczniowie kl. 2 a 12 maja brali udział w Turnieju Wiedzy o Bibliotece w ramach XIX edycji Tygodnia Biblioteka pt.: „Biblioteka - świat w jednym miejscu".
W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu uczniowie klas drugich szkół podstawowych z Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca rywalizowali w trzech konkurencjach: literackiej, regionalnej i sportowej.
Uczniowie kl. 2a zajęli I miejsce. Wydarzenie to wywołało w nich wiele dobrych emocji. Na zakończenie uczniowie otrzymali podziękowania i upominki.
Spotkanie edukacyjne w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece
9 maja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 6a wzięli udział w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Wszyscy uczestnicy na warsztatach dowiedzieli się, czym jest ekslibris, a następnie przystąpili do tworzenia własnych księgoznaków. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, czego dowodem były ich piękne, kolorowe prace.
Szkoła Podstawowa nr 8
Sukces w powiatowych i wojewódzkich igrzyskach piłki nożnej dziewcząt
Na początku maja młode piłkarki ze Szkoły Podstawowej nr 8 zdobyły 1 miejsce w powiatowych igrzyskach w piłce nożnej dziewcząt, awansując tym samym do rejonowej fazy rozgrywek. W kolejnych zmaganiach - 1/4 wojewódzkiego finału Igrzysk Dzieci w piłce nożnej dziewcząt - również zajęły 1 miejsce!
Szkołę reprezentowały: Oliwia Rak, Marcelina Siwy, Nadia Wiśniewska, Natalia Gąska, Hanna Pawłowska, Maja Szczepańska, Zuzanna Szczepańska, a opiekunami drużyny byli: p. Adam Baran i p. Radosław Zatoń.
Delegacja SP 8 w dniu 3 Maja
Podczas miejskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja delegacja z Ósemki w imieniu wszystkich placówek oświatowych Będzina złożyła kwiaty pod pomnikiem Poległym za Wolną Polskę.
Wygrana w Czyściochowej Akademii
Uczniowie klasy 3b i 3c wygrali w konkursie „Szczoteczka przyszłości” w ramach realizacji zajęć z Czyściochowej Akademii organizowanej przez Rossman. Każdy z uczniów otrzymał zestaw zawierający szczoteczkę i pasty do zębów.
Wycieczka do Muzeum Śląskiego
6 maja odbyła się wycieczka klas 4 do Muzeum Śląskiego. Uczniowie brali udział w warsztatach „Od Masajów do Jakutów” oraz „Od Kopalni do familoka”.
Podczas aktywnego zwiedzania w grupach, i wykonując ćwiczenia z kart zadań, czwartoklasiści poznali kulturę ludzi zamieszkujących między innymi afrykańską sawannę, północnoamerykańskie stepy czy azjatycką Syberię, a także obejrzeli jak kiedyś wyglądało życie i praca na Górnym Śląsku.
Warsztaty z wolontariuszem Fundacji im. Roberta Schumana
Chcąc ułatwić młodzieży poznanie nowych kultur, 12 i 13 maja w Szkole nr 8 goszczono jednego z wolontariuszy z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie. Zaproszenie wysłane przez nauczycieli przyjął Hugo Pawlikowski z Belgii.
Hugo spotkał się z nauczycielami naszej szkoły, a także przeprowadził interesujące warsztaty w języku angielskim dla uczniów klas 7 i 8. Tematyka warsztatów „Belgia: kraj kontrastów. Fakty, niespodzianki, rozrywka” cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem.
Lekcja historii poza ławą szkolną
Klasa 7 c uczestniczyła w lekcji historii w Podziemiach Będzińskich. Uczniowie zapoznali się z historią Będzina ze szczególnym uwzględnieniem historii miasta podczas II wojny światowej. To była ciekawa lekcja odkrywania historii naszej Małej Ojczyzny.
Innowacja pedagogiczna „Stanisław Wygodzki – pisarz z Będzina”
W ramach innowacji prowadzonej przez bibliotekę szkolną uczniowie klas 3b i 3c wybrali się w podróż w przeszłość i wirtualnie „zwiedzali” Będzin z czasów, kiedy jako młody chłopiec biegał po nim przyszły pisarz, Stanisław Wygodzki. Uczniowie klasy 4b bawili się w detektywów i zgadywali, gdzie w Będzinie znajdują się miejsca oglądane na zdjęciach sprzed lat. W wędrówce po Będzinie niektórzy trafili nawet do miejsc, które są im doskonale znane, tak jak ulica nosząca imię pisarza.
Uczniowie klasy 3c poznali też książkę „Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisława Wygodzkiego. Po lekturze tekstu analizowali różnice między ilustracjami w pierwszym i kolejnym wydaniu, a potem sami bawili się w ilustratorów i wykonali rysunki do dowolnego fragmentu książki.
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna zaproponowała szereg aktywności dla swoich czytelników.
Odbył się ekscytujący konkurs - układanie na czas „zabytkowych" już kart książek, które wyszły z użycia kilka lat temu, uczniowie mogli zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie w karto-ramce. Było też wróżenie z kart książek. Okazało się, że prawdziwe tytuły wyśmienicie nadają się do takich atrakcji: „Wszystkie marzenia świata", „Najwierniejsi przyjaciele", „Cudowna podróż" albo „Najwyższa góra świata".
Rozstrzygnięto również szkolny konkurs biblioteczny na ilustrację motta „Zawsze wyobrażałem sobie raj jako bibliotekę, nigdy jako ogród".
Zwycięstwo w Szkole Podstawowej nr 8 w rajdzie pieszym
19 maja odbył się VIX Rajd Będziński na Górę Świętej Doroty - konkurs historyczny połączony z pieszym rajdem.
Uczniowie z Ósemki: Dawid Mastaliński, Lena Stachera i Maria Wilk wykazali się najlepszą wiedzą historyczną dotyczącą miasta Będzina. Pokonali wszystkie będzińskie szkoły podstawowe i zajęli 1 miejsce.
Wycieczka do agroturystyki
Klasy1a, 1b, 1c, 2b i 3a wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Skałką", gdzie uczestniczyli warsztatach edukacyjnych „Skąd się bierze mleko?".
Zwiedzili też skansen Wsi Jurajskiej. Atrakcją był także plac zabaw oraz przejazd kolejką „Jurajski Ekspress", a w „Zwierzyńcu” poznali historię mieszkających tam zwierząt.
Znakowanie dwukołowców
Akcja znakowania rowerów i hulajnóg w Szkole Podstawowej nr 8 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oznakowano ponad 200 rowerów i hulajnóg, którymi uczniowie bardzo chętnie podążają do szkoły w ramach akcji Rowerowy Maj, ale nie tylko. Oprócz możliwości zabezpieczenia jednośladów przed kradzieżą, uczniowie klas 3, 4 i 5 otrzymali książeczki „Bezpieczni w drodze”. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze będzińskiej Straży Miejskiej.