Podczas prac konserwatorskich związanych z naprawą narożnika północno-wschodniego wewnętrznego muru obwodowego doszło do rewelacyjnego odkrycia na zamku górnym w Będzinie.
Zakończył się właśnie I etap prac prowadzonych na zamku w północno-wschodnim narożniku muru. Podczas rozbiórki uszkodzonego narożnika wewnętrznego muru obwodowego natrafiono na zasypisko, z którego wydobyto kilkadziesiąt zabytków archeologicznych. Na całość materiału zabytkowego składają się: dużych rozmiarów nóż (mocno skorodowany puginał nożowy prawdopodobnie z XIII – XV w.), fragmenty średniowiecznej ceramiki, ułamki przedmiotów szklanych i kości zwierzęce.
Rozbiórka aż do poziomu fundamentów pozwoliła odsłonić fragmenty poszczególnych partii założenia i zaobserwować ich wzajemną korelację. Odsłonięte od strony rozebranego narożnika fundamenty ujawniły, iż późniejsze mury obwodu wewnętrznego stoją na starszych fundamentach nieznanej dotąd kamiennej budowli, zbliżonej do kwadratu o wymiarach wewnętrznych 11x11m. Kontynuacja prac w II etapie remontu pozwoli sprecyzować dokładniej chronologię odkrytej budowli.
Władze miasta starają się dbać jak najlepiej o będziński zamek, który jest niewątpliwą wizytówką miasta. W mijającym roku przeprowadzono wiele inwestycji remontowych i konserwatorskich mających na celu zachowanie w jak najlepszym stanie tej historycznej perełki. Dotacje przeznaczono nie tylko na remont i konserwację zamkowych murów i baszty, ale także pomieszczeń nazwanych potocznie „karczmą rycerską”. Dzięki temu kolejne pokolenia będzinian będą mogły podziwiać historyczne dziedzictwo miasta.