Szkoła podstawowa nr 3
Laboratorium Przyszłości
Dzięki udziałowi w programie Laboratoria Przyszłości w szkole powstała nowoczesna pracownia. Jej wyposażenie umożliwia prowadzenie praktycznych zajęć z robotyki, programowania oraz wprowadzenia do nauki o sztucznej inteligencji.
Pracownia wyposażona jest w:
- 8 robotów Photon z tabletami 10 cali,
- 4 roboty Abilix,
- drukarkę 3D,
- laptop,
- maty edukacyjne.
Zajęcia dostarczają wszystkim wiele satysfakcji i niesamowitych wrażeń! W październiku pracownię odwiedziła wiceprezydent Będzina Anna Drzewiecka.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku.
Zgromadzenie wezwało wszystkie państwa członkowskie, agendy ONZ, regionalne, międzyrządowe i pozarządowe organizacje oraz wszystkich zainteresowanych do obchodów Dnia w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w temacie m.in. poprzez edukację.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 kolejny raz włączyli się do organizacji Międzynarodowego Dnia bez Przemocy uczestnicząc w konkursach plastyczno - multimedialnych:
- w klasach I-III i IV-VI - „Zamiast złości więcej radości”
- w klasach VII-VIII - „Szkoła bez przemocy”.
Konkurs fotograficzny
Przed wakacjami ogłoszono konkurs fotograficzny „Znane, ale zapomniane miejsca w moim mieście/dzielnicy" zorganizowany w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł" i „Postaw na rodzinę".
W kategorii klas 1 - 3:
- I miejsce zajęła Alicja Włodarska kl. 3b
- II miejsce - Igor Rak kl. 2a
- III miejsce - Jakub Tomasik kl. 2b
- wyróżnienie - Jan Eckert kl. 2a
W kategorii klas 4 - 8:
- I miejsce - Alicja Białas kl. 5b
- II miejsce - Daria Rojek kl. 6a
- III miejsce - Zofia Błońska kl. 4b
- wyróżnienie - Zuzanna Marczewska kl. 5b
Projekt eTwinning
Klasy ósme wystartowały z projektem eTwinning „Unter einem Dach”. W ramach projektu uczniowie przedstawią się oraz tworzą fikcyjną międzypokoleniową rodzinę z wykorzystaniem narzędzi TIK.
W ramach projektu będą poszerzać nie tylko kompetencje w zakresie języka niemieckiego, ale również kompetencje społeczne i cyfrowe. Na pierwszym spotkaniu uczniowie tworzyli swoje Avatarki oraz przedstawili się po niemiecku kolegom i koleżankom z innych szkół. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Dzień gier planszowych
10 października święowano Dzień Gier Planszowych. Samorząd Uczniowski klas I - III zaproponował młodszym uczniom spędzenie wspólnego czasu przy planszówkach. Gry planszowe królowały też w świetlicy, gdzie dzieci stworzyły własną grę.
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 6b wraz z członkami koła muzycznego przygotowali pod kierunkiem swoich opiekunów przedstawienie.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie głos zabrała Dyrektor szkoły nr 3, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas, gdzie mogli wcielić się w rolę wybranego nauczyciela i prowadzić lekcje. W holu szkoły można było podziwiać prace plastyczne dzieci „Nauczyciele oczami uczniów – zgadnij, kto to?”
Przerwa na czytanie
20 października uczniowie szkoły już po raz trzeci wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Uczniowie mogli przynieść swoją ulubioną książkę, a „zapominalskim" służyła pomocą szkolna książnica.
Współzawodnictwo sportowe będzińskich szkół
25 października w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Będzinie odbyła się uroczystość podsumowująca współzawodnictwo sportowe szkół będzińskich.
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej:
- I miejsce zajęła SP nr 13
- II miejsce - SP nr 3
- III miejsce - SP nr 4
W kategorii Igrzysk Dzieci:
- I miejsce - SP 4
- II miejsce - SP 13
- III miejsce - SP 8
Wydarzenia październikowe - galeria
Szkoła Podstawowa nr 6
Bądź bezpieczny na drodze!
Na początku września bieżącego roku uczniowie klas młodszych mogli pod okiem fachowców - policjantek z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Uczestniczyli w prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a następnie demonstrowali na specjalnie przygotowanej makiecie, jak należy bezpiecznie korzystać z przejść dla pieszych. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości i dostarczyły cennych wiadomości przydatnych w drodze do i ze szkoły.
Wielki Bal Seniora 2022
Uczennica kl. 6a Natalia Sitko była Gościem Specjalnym na Wielkim Balu Seniora, gdzie prezentowała grę na flecie. Ta niespełna 12 - letnia flecistka, w tym roku rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej II stopnia w Sosnowcu. Natalia jest laureatką 33 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku szkolnym 2021/2022 otrzymała stypendium naukowe Prezydenta Miasta Będzina. Na co dzień Natalia aktywnie włącza się we wszystkie uroczystości organizowane w szkole i poza nią.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Razem przez świat”
W bieżącym roku szkolnym kl. 2a przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Razem przez świat". Projekt skierowany jest do nauczycieli szkół podstawowych ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych, nauczycieli pracujących w świetlicach szkolnych, socjoterapeutycznych, bibliotekach itp.
Główne cele projektu dotyczą wzmacniania poczucia więzi z rodziną, klasą, szkołą, miastem, ojczystym krajem, kontynentem, kształtowania poczucia własnej tożsamości – fundamentu tworzenia tolerancyjnych postaw, otwartych na różnorodność ludzkich kultur i ich zrozumienie oraz inspirowania uczniów do różnorakich działań twórczych z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnej.
Pierwsze zadania: „W wielu rzeczach jestem bardzo dobry”, „Kim zostanę w przyszłości”, Czy znasz swoją miejscowość?” i „Zwierzęta w mojej rodzinie”szkoła ma już za sobą. Kolejne zadania i relacje już wkrótce.
Mam talent i kropka!
Międzynarodowy Dzień Kropki to popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzono 15 września. Najmłodsi uczniowie obejrzeli film o Vashti. Wszystkim spodobała się historia małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
Tego dnia dzieci ubrały się w grochy, kropki i kropeczki oraz odkrywały swoje talenty projektując ciekawe kropkowe działa sztuki, Sprawdzały się również akich dziedzinach czują się najlepiej: byli recytatorzy, tancerze, sportowcy, malarze oraz piosenkarze. Na koniec dnia, niemal wszyscy stwierdzili, że każdy z naich ma w sobie niejeden ukryty talent. To był twórczy i kreatywny dzień!
Kącik relaksacyjny
We wrzeniu świetlica szkolna wzbogaciła się o nowoczesne i wygodne sofy relaksacyjne. Dzięki nim powstał pierwszy kącik relaksacyjno - terapeutyczny. Dzieci, które dłużej pozostają w szkole uwielbiają to miejsce. Odpoczywają i bawią się wesoło, słuchają czytanych opowiadań i baśni przez wychowawców świetlicy. Są twórcze i kreatywne.
Kącik relaksacyjny wygrał ze stanowiskami komputerowymi. Mozna tam usiąść, przeczytać książkę, powtórzyć materiał do lekcji, porozmawiać z kolegami i koleżankami.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z ekologią na Ty”
Uczniowie klasy 2a oraz świetlica szkolna przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty”. Projekt skierowany jest do przedszkoli, klas 1-3 oraz 4-8 szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych oraz świetlic szkolnych.
Główne cele projektu to: doskonalenie umiejętności w zakresie rozumienia zależności pomiędzy składnikami środowiska przyrodniczego, doskonalenie umiejętności samodzielnej eksploracji świata, rozwiązywania problemów i stosowania nabytych umiejętności w nowych sytuacjach życiowych, kształtowanie umiejętności obserwacji faktów, zjawisk przyrodniczych, społecznych i gospodarczych, wykonywania eksperymentów i doświadczeń, a także formułowania wniosków i spostrzeżeń, rozwijanie umiejętności tworzenia relacji, współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii.
W ramach projektu uczniowie mają zrealizować 14 zadań z sześciu modułów: Moduł I – Jestem Eko, Moduł II – Przyroda wokół nas, Moduł III – Rady na odpady, Moduł IV – Eko zdrowie, Moduł V – Eko inspiracje, Moduł VI – TIK w ekologii. Do tej pory uczniowie zrealizowali następujące zadania: Papierowe dzieła, Zdrowo jemy, Sprzątanie świata, Eko konkurs.
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W miesiącu wrześniu najmłodsi uczniowie zaprzyjaźnili się z interaktywnymi robotami edukacyjnymi Photon, poznali ich budowę oraz aplikację Photo EDU.
Starsi uczniowie poznawali oprogramowanie drukarki 3D oraz aparatu fotograficznego, dzięki któremu mogli utrwalić najpiękniejsze momenty wycieczek i wyjść.
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna propagująca naukę matematyki poprzez zabawę. Jest to doskonała okazja dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
Zachęca, by przypomnieć sobie i ćwiczyć tabliczkę mnożenia w niecodzienny sposób, na przykład z wykorzystaniem kart Grabowskiego („Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki.") czy grając w „Matematyczny marmur” lub „Hasło dnia”. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w różnych formach podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia.
Rolę egzaminatorów w szkole nr 6 pełnili uczniowie klasy piątej. Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne, zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych z tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy uzyskali wysokie wyniki z egzaminu, otrzymują Certyfikat oraz Odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Ogólnopolska Kampania BohaterON
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie uczniowie wzmacniają poczucie tożsamości narodowej, kształtowana jest postawa patriotyczna. Każdy z nich może oddać indywidualny hołd tym, którzy walczyli o naszą wspólną wolność - Powstańcom Warszawskim.
Do akcji w bieżącym roku szkolnym włączyła się także Szkoła Podstawowa nr 6. W klasie 4a, 4b, 7a i 8b zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat POWowstania Warszawskiego, podczas których uczniowie poznali historię walki warszawiaków o swoje miasto i kraj oraz zapoznali się z biogramami wybranych powstańców.
Dzieci wykonały także ilustracje o tematyce powstańczej. Uczniowie umieścili również podziękowania dla powstańców w wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.
Strona dumnizpowstańców.pl pozwala każdemu użytkownikowi na dodanie własnych treści: tekstu, zdjęcia lub nagrania wideo. Każdy indywidualny wpis to dołożenie cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju.
Pasowanie na Czytelnika
Uczennica klasy 2a Wiktoria Krawczyk, 6 października uczestniczyła w uroczystości „Pasowania na czytelnika" zorganizowanego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie im. Stefana Żeromskiego.
Wiktoria dołączyła do zaszczytnego grona 55 osób, które pogłębiają swoją pasję czytelniczą i wkraczają w świat książkowych przygód. Mamy nadzieję, że w ślad za Wiktorią pójdą i inni uczniowie, aby młodych pasjonatów czytelnictwa było jak najwięcej.
Lekcje inaczej
7 października szkoła nr 6 zorganizowała zajęcia w Mobilnym Planetarium i Oceanarium. Uczniowie klas I-IIII oglądali animacje w głębinach oceanu, natomiast klasy IV-VI podziwiali Kosmos. Zajęcia cieszyły się dużym uznaniem dzieci. Nie zabrakło również sesji zdjęciowej.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października gszkoła gościła wyjątkowego profesora, który przedstawił widzom podstawowe typy nauczycieli uczących w polskich szkołach. Przed publicznością pojawiła się Modnisia, Żyleta, Milusińska, Naukowiec, Poczciwa Emerytka i Luzak, którzy zaprezentowali swoje pedagogiczne umiejętności i nawyki.
W tym dniu Samorząd Uczniowski przeniósł uczniów i nauczycieli do okresu dzieciństwa organizując konkurs „Znajdź swojego nauczyciela". Zadanie było bardzo proste, a zarazem niesamowicie skomplikowane. Na zdjęciach z dzieciństwa należało wskazać swojego wychowawcę i rozpoznać innych nauczycieli. Było bardzo wesoło i energetyzująco! Wszyscy bawili się świetnie!
Inne wydarzenia
W miesiącu wrześniu uczniowie nzkoły Podstawowej nr 6 odbyli kilka wycieczek krajoznawczo - turystycznych i integracyjnych.
Klasa 8 i 7 odwiedziły Beskid Śląski, klasy czwarte i szósta wędrowały po Ojcowskim Parku Narodowym, a klasy I-III poznawały kulturę Indian w Wiosce Indiańskiej w Karchowicach, odwiedziły mieszkańców papugarni „Carmen” w Chorzowie. Ponadto klasa czwarta i klasy I-III uczestniczyły w spektaklu teatralnym „Pasterka i Kominiarczyk” w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.
W szkole odbyły się również wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Będzina oraz do Samorządu Uczniowskiego.
Szkoła Podstawowa nr 10
Pasowanie na ucznia
29 października w Szkole Podstawowej nr 10 odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Na uroczystość pasowania przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie, rodzice uczniów. Pasowanie uczniów klas I rozpoczęła dyrektor szkoły witając wszystkich zebranych oraz podkreślając, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej nr 10.
Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły”. Przedstawiciele klas odebrali z rąk pani dyrektor akt nadania i symboliczne klucze do sal.
Na koniec każdy pierwszoklasista otrzymał słodki upominek, który w imieniu Prezydenta Miasta Będzina Pana Łukasza Komoniewskiego, wręczyła Wiceprezydent Pani Anna Drzewiecka oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Pani Agnieszka Bąk.
Laboratoria Przyszłości
W ramach programu Laboratoria Przyszłości młodzi majsterkowicze tworzą niesamowite dzieła wykazując się niezwykłą precyzją i kunsztem.
Spotkanie z bajarzem
Klasy młodsze spotkały się z bajarzem panem Szymonem Góralczykiem, który działa w ramach grupy Karawana Opowieści pod patronatem Fundacji LuxSfera. Współpracuje z Ambasadą RP w Meksyku, na Kubie, w Portugalii. Jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali. Prezentowane baśnie pobudziły wyobraźnię dzieci, zaciekawiły je, rozśmieszyły i zmusiły do refleksji o tym, co naprawdę jest w życiu ważne. Opowieściom towarzyszyła muzyka z iście magicznych instrumentów.
Majsterkowo
6 października klasa 3 b uczestniczyła w warsztatach praktyczno -technicznych „Majsterkowo" organizowanych przez Castoramę w Katowicach. Uczniowie poznali tajniki obróbki drewna i wykonali samodzielnie swoje pierwsze drewniane skrzynki przy użyciu profesjonalnych narzędzi.
Ekscytacji nie było końca. Wszyscy z wielkim zapałem wykonywali swoją pracę pod czujnym okiem fachowców. Ukończyli ją wzorowo. Każdy uczeń otrzymał dyplom i upominek oraz zrobioną przez siebie drewnianą skrzynkę.
Wycieczka do Kalwarii
We wtorek, 4 października, grupa uczniów z najstarszych klas wraz z opiekunami udała się do Kalwarii Zebrzydowskiej, by uczestniczyć w diecezjalnej pielgrzymce ósmoklasistów. W malowniczo położonym sanktuarium Matki Bożej młodzież wzięła udział w mszy św., a po krótkim odpoczynku pojechała do Wadowic - miasta św. Jana Pawła II. Tam miała okazję poznać bliżej miejsca związane z życiem papieża i oczywiście spróbować słynnych kremówek.
Pełna miska dla schroniska
Samorząd Uczniowski wziął udział w Akcji „Pełna Miska dla Schroniska" przed Urzędem Miejskim. W programie były wspólne tańce, fotobudka oraz gry i zabawy sprawnościowe z nagrodami.
Można było podziwiać klasyki motoryzacji, a wszystkiemu przyświecał jeden szczytny cel - zebrać jak najwięcej potrzebnych artykułów dla czworonogów ze schroniska. Szkoła dziękuje wszystkim Rodzicom za włączenie się do udziału w akcji charytatywnej na rzecz podopiecznych schroniska.
Zbiórka kasztanów
W Szkole Podstawowej nr 10 w ramach akcji zbierane były kasztany i żołędzie, które podczas zimowych chłodów są pysznym pokarmem dla leśnych zwierząt. Kasztany to karma dla danieli. Żołędzie natomiast to przysmak dzików i saren. Przez ostatnie dwa tygodnie uzbierano 560 kg tych pysznych darów jesieni.
Przewodniczący Szkoły wspólnie z rodziną przekazał karmę do mini zoo w Sosnowcu.
Wycieczka do kopalni
19 października klasy 5a, 5b i 4c uczestniczyły w niesamowitej lekcji historii regionu i geografii zwiedzając zabytkową kopalnię rud srebra, cynku i ołowiu oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga.
Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią rozwoju górnictwa, mogli poczuć się jak dawni gwarkowie pracujący w kopalniach. Zwiedzili podziemne korytarze znajdujące się 40 m pod ziemią. Największą atrakcją okazał się podziemny spływ łodziami.