To powiedzenie znane od ponad dwóch tysięcy lat doskonale opisuje Rzym jako centrum starożytnego świata. Rzymianie zbudowali sieć kamiennych dróg i infrastruktury komunikacyjnej prowadzących z innych miast prowincji do Rzymu.
Wakacje są czasem odpoczynku i zwiedzania ciekawych miejsc, dlatego ze względu na bardzo duże zainteresowanie wystawą „ROMA ANTIQUA” oraz towarzyszącymi jej wykładami i oprowadzaniem kuratorskim, wystawa została przedłużona do 11 sierpnia 2024 r.
Starożytny Rzym to nie tylko wspaniała kultura, ale i potęga militarna. Trudno więc sobie wyobrazić lepsze miejsce do zaprezentowania wystawy „ROMA ANTIQUA” niż Pałac Mieroszewskich. Tutaj bowiem, w Sali Centralnej, do dziś spoglądają na nas podobizny wybitnych wodzów starożytności: Pompejusza Wielkiego, Scypiona Afrykańskiego, Fabiusza Kunktatora i Hannibala. Dlatego mamy nadzieję, że podczas wakacyjnych wojaży skierują Państwo kroki także do Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i z dumą powiedzą „VENI, VIDI ROMA ANTIQUA!”.
Na ekspozycji można zapoznać się przede wszystkim z rozwiniętą rzymską wojskowością, ale nie zabrakło też miejsca dla innych sfer, takich jak kultura i religia. Wszystko to przy wykorzystaniu figurek modelarskich, dioram, rekonstrukcji oraz autentycznych eksponatów z epoki, pochodzących z prywatnej kolekcji.
Muzeum Zagłebia zaprasza do zwiedzania wystawy i śledzenia strony internetowej www.muzeumzaglebia.pl oraz fanpage`u na Facebooku, gdzie znajdują się informacje dotyczące oprowadzania kuratorskiego dla osób indywidualnych oraz wykładów o starożytnym Rzymie prowadzonych przez pracowników i zaproszonych gości oraz członków Stowarzyszenia Legio XIIII GMV Pro Antica.
Dla grup zorganizowanych jest możliwość zamówienia oprowadzania kuratorskiego od wtorku do piątku pod numerem telefonu 32 267 77 07 wew. 22.
ROMA AETERNA VICTRIX!
Żródło: Muzeum Zagłębia w Będzinie