Na terenie będzińskiej oczyszczalni ścieków, odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej „Tropem Będziwodka”. Jest ona poświęcona szeroko rozumianej tematyce związanej z wodą – jej obiegowi w przyrodzie, sposobom pozyskiwania, uzdatniania i dystrybucji a także procesowi odbioru i unieszkodliwiania ścieków.
Wśród zaproszonych gości byli v-ce Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pani Iwona Gejdel-Targosz, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Będzinie, pani Joanna Koziak oraz dzieci z Przedszkola nr 8 i 9.
Podczas otwarcia przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach malowania ekotoreb, tworzyli gniazda pszczoły murarki ogrodowej, grały w grę terenową „Tropem Będziwodka” oraz zwiedziały oczyszczalnię ścieków.
Lokalizacja inwestycji na oczyszczalni ścieków nie jest przypadkowa, ponieważ podnosi atrakcyjność organizowanych przez MPWiK wycieczek szkolnych, których celem jest między innymi zapoznanie dzieci i młodzieży z procesem unieszkodliwiania ścieków.
Atrakcyjność wycieczek zwiększy z kolei zasięg działań edukacyjnych związanych z uświadamianiem zwiedzających jak skomplikowany, kosztowny i energochłonny jest proces oczyszczania ścieków. Ma to na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa a zwłaszcza jego najmłodszej części, na problem zanieczyszczenia kanalizacji poprzez niewłaściwe korzystanie z urządzeń sanitarnych znajdujących się w naszych domostwach.
Celem działań jest ponadto wykształcenie prawidłowych zachowań i nawyków korzystania z tych urządzeń, co ma znaczenie między innymi w kontekście ochrony środowiska, eliminacji awarii i kosztów z tym związanych.
Ścieżka została dofinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kształtem przypomina kroplę wody, na której jest 12 tablic o charakterze edukacyjnym. Połowa z tablic jest wyposażona w elementy przestrzenne. Pylony poświęcone będą szeroko rozumianej tematyce związanej z wodą – jej obiegowi w przyrodzie, sposobom pozyskiwania, uzdatniania i dystrybucji a także procesowi odbioru i unieszkodliwiania ścieków.
Na ścieżce będą odbywać się zajęcia pokazowe, podczas których dzieci będą budować i wypełniać domki dla owadów. Każda szkoła i przedszkole miejskie z Będzina będzie posiadała swój domek, którym będzie się opiekować. W przygotowanym hotelu, znajdą swoje miejsce pożyteczne zapylacze i drapieżniki oraz ich potomstwo: złotooki, biedronki, pszczoły samotnice, skorki i żuki złote biegacze. Pod zadaszeniem umieszczona jest tablica magnetyczna przy, której dzieci będą utrwalać swoją wiedzę nt. segregacji nieczystości.