W najbliższy poniedziałek (20 stycznia) w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbędzie się spotkanie autorskie ze Sławomirem Pietrasem - Honorowym Obywatelem Miasta Będzina, pt.: „Alfabet dla Zaawansowanych”.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej będzińskiej biblioteki, o godzinie 11.00. Wstęp wolny.
Sławomir Pietras - Honorowy Obywatel Miasta Będzina od 28 grudnia 2000 roku, zgodnie z Uchwałą Nr XXXI/422/2000 Rady Miejskiej Będzina z dnia 28 grudnia 2000 roku. Urodził się w 1943 roku w Czeladzi, pochodzi z rodziny od wielu pokoleń zakorzenionej w Będzinie, dokąd wrócił z rodzicami po wyzwoleniu Zagłębia.
Z wykształcenia jest prawnikiem (absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), ale z zawodu dyrektorem polskich teatrów operowych. Publicysta, pedagog, popularyzator sztuki operowej i baletowej. Przez ponad 30 lat kierował kolejno teatrami operowymi Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Poznania. W czasie studiów był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej – polskiej sekcji Jeunesses Musicales.
Wykreował wiele wybitnych i rzadko prezentowanych produkcji repertuaru klasycznego (Fidelio, Norma, Mefistofeles, Makbet, Ernani, Stiffelio, Żydówka, Walkiria, Parsifal, Tannhäuser) oraz dzieła kompozytorów współczesnych (Penderecki, Landowski, Britten, Szostakowicz, Orff, Theodorakis, Praszczałek-Prasqual).
Pod jego dyrekcją zrealizowano blisko 300 premier operowych i baletowych. Spektakle te były prezentowane na międzynarodowych festiwalach m.in. w Xanten, Carcassone, Messynie, Moskwie, Hanowerze, Maladze, Salonikach.
Współtwórca Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju (do 2011 roku), Ave Maria w Czeladzi (od 2000 roku), Festiwalu Hoffmannowskiego w Poznaniu (w latach 2001-2008), Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego (od 2011 roku). Bierze udział w jury krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, uprawia działalność publicystyczną, angażuje się w istotne dla środowiska operowego sprawy. Jest inicjatorem powstania Poznańskich Dni Verdiego, Poznańskiej Wiosny Baletowej, Festiwalu Hoffmannowskiego – Polsko-Niemieckiego Festiwalu Operowego, Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Lądeckie Lato Baletowe.
Jest również twórcą Warsztatów Operowych, które prowadził w dotychczas kierowanych przez siebie teatrach. Uczestniczyli w nich melomani, chcący przybliżyć sobie problemy sztuki operowej i baletowej poprzez osobisty kontakt z dyrektorem i jego artystami.
Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obywatel honorowy Warszawy, Będzina i Czeladzi.