Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski serdecznie zaprasza na wystawę szopek krakowskich, którą można zobaczyć w Pałacu Mieroszewskich.
Na wystawie prezentowane są szopki z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zgłaszane na konkurs w latach 1981- 2015. Wystawę swoim patronatem objął biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. dr Grzegorz Kaszak.
W Muzeum Zagłębia jest to już drugie spotkanie z tym unikanym na skalę światową zjawiskiem. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczymy tak niezwykłych konstrukcji upamiętniających narodzenie Chrystusa. W tym roku szczególną uwagę chcemy zwrócić na rodzinne tradycje tworzenia szopek.
Dr Jerzy Dobrzycki, w 1929 roku tak pisał o tradycji tworzenia szope:
krakowskich: Jako tradycja na wskroś rodzinna, nieznana w tej formie nigdzie indziej na świecie, pełna niezwykłych wartości estetycznych, zasługuje w całej pełni […] na zachowanie jej w pamięci społeczeństwa.
Idąc tą myślą ekspozycja została pomyślana w taki sposób, aby przedstawić publiczności szopkarzy zachowujących przekaz pokoleniowy, prezentując przy tym rodziny krakowskie uczestniczące w corocznym konkursie pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie.
Szopkarze są indywidualistami, lubią pracować samotnie i strzegą tajemnic swojego warsztatu. Rezultaty żmudnej, wielomiesięcznej pracy ujawniają dopiero w dniu konkursu. Tajnikami kunsztu szopkarskiego szopkarze dzielą się w rodzinnym gronie, przekazując wiedzę na temat budowania misternych konstrukcji dzieciom i wnukom.
Wystawa jest zaproszeniem do spotkania z szopkami krakowskimi, zachwycającymi misternością wykonania oraz pięknem krakowskiej architektury, podkreślanej przez niezliczone ornamenty, kolorowe witraże czy plejadę barwnych postaci. To także opowieść o pięknej relacji rodzinnej, umacnianej wspólną pasją.
Szopki krakowskie to pasja i świadomość wartości, która pomimo swej kruchości jest jednym z fundamentów fenomenu Krakowa. Będąc niezmienną w swej istocie zmienia się w swym charakterze, co stanowi kolejny dowód jej ponadczasowego geniuszu.
Prezentacji szopek towarzyszyszą fotografie dokumentujące początki tradycji szopkarskiej w Krakowie, kiedy szopkarze tworzyli dwa rodzaje szopek: małe budowle przeznaczone do sprzedaży jako dekoracje świąteczne oraz duże ze sceną do odgrywania widowiska jasełkowego, czyli do tzw. chodzenia po kolędzie. Fotografie zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.