Spektakl jest zainspirowany autentycznymi historiami mieszkańców Będzina i okolic, którzy zechcieli nam opowiedzieć o tym, czym jest dla nich dom – własna przestrzeń. To polifoniczna wypowiedź o codzienności, wspomnieniach i marzeniach różnych grup wiekowych i społecznych.
"Będziński spektakl jest opowieścią o nieprzemijającej potrzebie bliskości, bezpieczeństwa, zadomowienia - swego rodzaju osadzenia w rzeczywistości. O fizycznej, często utraconej, choćby przez drapieżny inieludzki kapitalizm, lub nawet tylko symbolicznej przestrzeni ucieczki, od czasem trudnej do zniesienia rzeczywistości, albo coraz bardziej opresyjnej zbiorowości. Nie przypadkowo bohaterowie spektaklu, współcześni włóczędzy, swoje opowieści przynoszą zamknięte w niedużych walizkach. Wędrują z tym bagażem historii, które na swój sposób zamieszkują, bo w wielu przypadkach jest to właściwie ich jedyny dom." (Michał Centkowski, fragment z publikacji podsumowującej projekt)
Autorami historii wykorzystanych w spektaklu są seniorzy z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni Schroniska dla bezdomnych mieszkańców Będzina, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie - Grodźcu, kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Lublińcu, młodzież z Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie.
- Pomysłodawca projektu: Anka Nowak
- Adaptacja historii i reżyseria: Agnieszka Raj-Kubat
- Dramaturgia: Katarzyna Błaszczyńska
- Transkrypcje historii: Patrycja Kundro
- Scenografia: Maria Kanigowska
- Opracowanie muzyczne: Michał Zdrzałek
- Projekcje: Mateusz Mioduszewski
Występują:
Aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia: Ewa Zawada, Wojtek Żak, Joanna Rząp, Katarzyna Bała, Agnieszka Raj-Kubat
oraz
Uczestnicy warsztatów: Patrycja Jachowicz, Mikołaj Marciniak, Franciszek Czernecki, Dawid Katolik, Michał Babiak, Agnieszka Sikorska, Zuza Rząp, Karolina Bednarek, Maja Szafruga, Wiktoria Petrycka, Tymoteusz Mstowski, Wiktor Piękoś, Natalia Dulko, Adrian Huber
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.
PREMIERA 14 PAŹDZIERNIKA 2017 GODZ. 17:00 WSTĘP WOLNY