26 października gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej był Zbigniew Białas, prozaik, tłumacz, autor fascynującej sosnowieckiej trylogii, na którą składają się Korzeniec, Puder i pył, Tal, profesor nauk humanistycznych.
Spotkanie, które patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, poświęcono najnowszej powieści autora, która zostanie wydana jesienią 2018 roku, jako czwarty tom Kronik Zagłębiowskich.
Przedpremierowe czytanie fragmentów książki, inspirowanej historią czternastoletniej Rutki Laskier, odbyło się dzięki uprzejmości Małgorzaty Saniak, aktorki Teatru Zagłębia w Sosnowcu, która w niezwykle emocjonalny sposób oddała charakter powieści.
Pod wrażeniem był sam autor, który przyznał, że nie doświadczył tak dużego wzruszenia pisząc książkę, jak podczas jej słuchania. Cisza, skupienie i zaduma towarzyszyły spotkaniu niemal cały czas. Pełna refleksji wyszła ze spotkania młodzież z będzińskiego Gimnazjum nr 3, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Usługowo-Technicznych oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 15 w Sosnowcu.
Przemyślenia na temat codzienności rówieśnicy, pełnej strachu, przerażenia i bezwzględności były dla młodych ludzi niezwykle trudnym ładunkiem emocji. Sam autor w jednym z wywiadów przyznał, że im bardziej zagłębiał się w opisywaną materię, tym wyraźniej zdawał sobie sprawę, że życie Rutki Laskier domaga się powieści kameralnej, skupionej na jej osobie, a nie na całości społeczności. Interesuje go, więc przede wszystkim zwykła żydowska dziewczyna, której przyszło dojrzewać w potwornych czasach.
Książka, której premiera odbędzie się podczas przyszłorocznych Śląskich Targów Książki inspirowana jest historią Rutki Laskier, czternastoletniej dziewczyny pochodzenia żydowskiego, która podczas II wojny światowej mieszkała wraz z rodzicami i młodszym bratem w będzińskim getcie. W ostatnim roku życia, w okresie od stycznia do kwietnia 1943 pisała pamiętnik, który odnaleziony po 63 latach przez Stanisławę Sapińską, przyjaciółkę Rutki, został wydany w kwietniu 2006 roku w opracowaniu Adama Szydłowskiego.
Pamiętnik i historia losów czternastoletniej Rutki, stała się przedmiotem niemalejącego do dziś zainteresowania. "Pamiętnik" doczekał się trzech wydań w Polsce i został przetłumaczony na wiele języków, w tym język angielski, hiszpański, włoski, hebrajski, portugalski, holenderski i francuski. 1 października br. w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie odbyła się premiera spektaklu pt. "Pamięć Rutki", którego źródłem była historia życia młodej Żydówki. Powstały również filmy dokumentalne o losach Rutki Laskier. W 2008 roku obraz nakręciła francuska telewizja AFP oraz brytyjska telewizja BBC. Z kolei w styczniu 2006 roku powstał film pt. "Pamiętnik Rutki Laskier" autorstwa Marka Kopczackiego, zrealizowany na zlecenie TVP 3 Katowice. Dzięki uprzejmości telewizji, która wydarzenie "Rutka w Auschwitz" organizowane przez będzińską ksiażnicę objęła patronatem medialnym, uczestnicy spotkania mogli sobie również przypomnieć ten film.