O roli, wyzwaniach i oczekiwaniach wobec Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty z cyklu #TuMetropolia, która tym razem odbyła się w Będzinie, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast Metropolii.
W debacie udział wzięli: Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina, dr hab. Robert Pyka, Uniwersytet Śląski, Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, a także społecznicy, działacze, radni miejscy, mieszkańcy miasta i powiatu będzińskiego.
Metropolia to przede wszystkim integracja czterdziestu jeden podmiotów, wspólne podejmowanie inicjatyw, wspólne decydowanie o tym, w jakim kierunku nasze miasta będą się rozwijały, plus korzystanie z dobrych praktyk. Przed Metropolią sporo wyzwań, które Będzin oczywiście będzie wspierał, bo to ogromne szanse na rozwój.
– mówił prezydent Komoniewski.
Wchodząc do GZM, chyba wszystkim włodarzom miast przyświecała myśl o większej integracji. Już widać, że to się świetnie udaje. (...) Będzin to miasto bardzo otwarte, oczywiście mamy swoje oczekiwania, ale ważne jest to, co już widać. Metropolia przynosi mieszkańcom wiele dobrego, choćby zwolnienie dzieci z opłat za przejazdy komunikacją miejską, czy wspólny bilet. (...) Przed nami również realizacja czterech projektów dofinansowanych z metropolitalnego Funduszu Solidarności.
– dodał prezydent.
Podczas debaty w Będzinie była mowa o wynikających z przynależności do Metropolii szansach miasta na dalszy rozwój, o jego kapitale wnoszonym do struktury metropolitalnej, czy o polityce rowerowej. Miasto stawia bowiem na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, w planach jest centrum przesiadkowe – miejsce, w którym będzie można wybrać najbardziej dogodny dla siebie środek transportu, a na dworcu planowana jest filia biblioteki i scena zewnętrzna teatru.
Popieram rowery! Miasto z rowerami będzie czyste, piękne, pachnące, zielone. Myślę, że Będzin zyska na tym, jeśli pozbędzie się samochodów z centrum, a stanie się miastem rowerowym.
– mówiła Teresa Orłowska ze Stowarzyszenia Twórców Kultury zagłębia Dąbrowskiego.
A propos komunikacji, transportu, również uważam, że te działania, które teraz będą podejmowane, są bardzo ważne. Trzeba koniecznie ten transport udoskonalić. A jeśli chodzi o pociągi i o dworzec. Wszędzie dworce w tej chwili nie są tylko dworcami. Są zagospodarowane, wprawdzie w większości handlem, ale nasz dworzec jest niewielki i nie musi tam być handlu, ale może być kultura, która przyciągnie ludzi, zachwyci ich tym miejscem. Żyjemy nie tylko materialnymi rzeczami, komunikacją, transportem, ale mamy też potrzeby duchowe, które musimy sobie zapewnić, bo jest bardzo stare powiedzenie: tyle narodu, ile kultury jego. Jak braknie kultury, zginie naród.
– podsumowała.
Debatę poprowadził Marcin Zasada z Dziennika Zachodniego – patrona medialnego cyklu.