W weekend 12-13 maja, jak co roku, na będzińskim zamku odbędzie się Turniej Rycerski.
Piętnasta już jego edycja będzie niezwykle barwnym historycznym widowiskiem zorganizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Uroczyste rozpoczęcie przewidziano na sobotni poranek, a zaraz potem rozpoczną się turniejowe konkurencje z udziałem bractw i rekonstruktorów z całej Polski. Rycerze będą walczyli w turniejach łuczniczych i bojowych, a emocjom związanym z walkami towarzyszyć będzie barwny pokaz konny oraz inscenizacja nadania praw miejskich Będzinowi.
Podczas turnieju będzie można także zobaczyć pokazy konne i taneczne oraz biegi dam i rycerzy. Widzowie będą mogli zwiedzić zamek, a na targowisku obejrzeć tradycyjne rzemiosło i zakupić wyjątkowe wyroby. Pełna atrakcji sobota zakończy się występem zepołu muzyki dawnej oraz pokazem ognia.
W niedzielę zaplanowano finały konkurencji bojowych, a na zakończenie rozdane zostaną nagrody dla zwycięzców.
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin zostało założone 2 lutego 2001 r., a jego członkowie zapisali się już na trwałe w świadomości mieszkańców jako spadkobiercy barwnych tradycji i historii będzińskiego zamku, który jest ich siedzibą.
To tu trenują walkę średniowiecznym orężem, strzelanie z łuku, dawne tańce w barwnych strojach, przywracając pięknemu zabytkowi średniowiecznego ducha.
Jednym z celów działania Bractwa jest opieka nad zamkiem i promowanie go oraz miasta w całej Polsce, a także poza jej granicami. Bractwo uczestniczy, z licznymi sukcesami i zwycięstwami, w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu oraz inscenizacjach znanych średniowiecznych bitew, jak bitwa pod Grunwaldem.
Członkowie organizują wiele imprez historycznych, współpracując z organizacjami kulturalnymi i naukowymi, a także imprez charytatywnych i komercyjnych, aby pozyskać środki na realizację swych celów. Bractwo liczy kilkudziesięciu członków, którzy spędzają wiele czasu na poszukiwaniach i odnajdywaniu starych źródeł: traktatów, malowideł, nagrobków oraz studiowaniu średniowiecznej historii.
Do najważniejszych osiągnięć stowarzyszenia należą tytuły mistrzów świata w pełno kontaktowych walkach rycerskich, mistrza Polski w walkach mieczem sportowym oraz dwukrotne otrzymanie nagrody za zasługi w krzewieniu kultury przyznane przez miasto Będzin.