Najnowsza premiera Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie w nowo otwartej Małej Scenie, której siedziba znajduje się na Dworcu PKP Będzin Miasto (wejście przy peronie 1) odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18.00.
Tym razem przygotowano spektakl dla widzów od 13 roku. Nowa adaptacja klasycznego tekstu jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia Tomasza Kaczorowskiego.
"ANTYGONA: jestem na NIE"
Premiera: 9 czerwca 2018 godz. 18:00
Następne spektakle: 13 czerwca godz. 10:00 oraz 18:00
Występują: Sara Lech, Jacek Mikołajczyk, Wojciech Żak
Opracowanie muzyczne: Miłosz Sienkiewicz, Piotr Pniak
O SPEKTAKLU
Zagubiona pośród wartości Antygona jest inspiracją do spektaklu, który opowie o tym, jak bliska naszym dzisiejszym konfliktom jest bohaterka Sofoklesa. Tak jak tragedie Sofoklesa trwożyły i wstrząsały starożytnymi Grekami możliwością samorozpoznania na scenie, tak my chcemy opowiedzieć o nas TU i TERAZ. Minęły tysiące lat, a żądza władzy i nienawiść wciąż toczą społeczeństwo. Teby, wyniszczone bratobójczą wojną, żądają sprawiedliwości. Tylko czy Antygona chce sprostać oczekiwaniom Tebańczyków i umrzeć w imię honoru?
O REŻYSERZE
Tomasz Kaczorowski - reżyser młodego pokolenia i autor tekstów dla teatru. Absolwent Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Pochodzi z Sopotu. Jest stypendystą m.in. w ramach stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne (2013/2014, 2014/2015); programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017). Jako reżyser zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie autorskim spektaklem „Trollgatan. Ulica Trolli” (X 2015), następnie wyreżyserował przedstawienie Chimery Afanasjewa (V 2016) w koprodukcji gdańskiej Miniatury i sopockiego Teatru na Plaży oraz polską prapremierę dramatu „Ty, Hitler” Kristo Šagora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (II 2017). Jego głównym zainteresowaniem jest współczesna dramaturgia i spektakle dla młodzieży oraz edukacja teatralna z młodzieżą, nauczycielami i seniorami.
DLACZEGO ANTYGONA? CO WYRÓŻNIA TWÓJ SPEKTAKL?
Tomasz Kaczorowski: Moja autorska reinterpretacja antycznego dramatu skupia się na słowie - na mowie nienawiści. Jest głosem sprzeciwu wobec antagonizmów i braku chęci nawiązania dialogu z drugą stroną. Problemem w tragedii Sofoklesa nie jest bowiem konflikt "dobrej" Antygony ze "złym" Kreonem, ale to, że nawet nie próbują szukać porozumienia, wzajemnie się oskarżając i prowadząc siebie i swoich zwolenników do bram Tartaru.