30 kwietnia 2018 r. weszły w życie ustawy, które tworzą „Konstytucję biznesu”. Ustawy te wprowadzają zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy bądź po długiej przerwie.
To ułatwienie, potocznie nazywane ulgą na start, ma pomóc osobom rozkręcającym własny biznes, ale niesie też ze sobą pewne niekorzystne konsekwencje, o których trzeba wiedzieć.
Przepisy, które wprowadziła tzw. Konstytucja biznesu, zwalniają niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie, na podstawie już wcześniej obowiązujących przepisów mogą oni przez dwa lata płacić składki w niższej wysokości (preferencyjne składki). Natomiast ustawa Prawo przedsiębiorców wprowadziła tzw. działalność nieewidencjonowaną. To duże ułatwienia. Jednak korzystanie z ulg ma również negatywne skutki, o których przedsiębiorcy powinni wiedzieć.
Konsekwencjach korzystania z ulg
- Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start płatnik zachoruje, będzie opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo urodzi mu się dziecko, nie otrzyma:
- zasiłku chorobowego,
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- zasiłku macierzyńskiego,
- zasiłku opiekuńczego.
- Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start płatnik będzie niezdolny do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie otrzyma zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego.
- Okres, w którym przedsiębiorca nie będzie opłacać składek na ubezpieczenie emerytalne nie będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury oraz nie podwyższy jej wysokości.
- Jeśli płatnik będzie starał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy musi udowodnić okres składkowy i nieskładkowy (zależy on od wieku, w którym płatnik stał się niezdolny do pracy) oraz, że jego niezdolność do pracy powstała w tych okresach lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
- Jeśli przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych składek, ma to wpływ na wysokość świadczeń:
- z ubezpieczenia chorobowego - zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku
- macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego,
- z ubezpieczenia wypadkowego - m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego.
Jeśli przedsiębiorca opłaca składki od 30% minimalnego wynagrodzenia, to od tej kwoty będą obliczane przysługujące mu świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. - Jeśli osoba prowadzi działalność nieewidencjonowaną, to okres jej prowadzenia nie będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych (dotyczy to również świadczeń dla członków rodziny, ustalanych po śmierci tej osoby). Taka osoba nie będzie miała także prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.
Nie będzie mogła również ubiegać się o długoterminowe świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (dotyczy to również członków rodziny po śmierci tej osoby).