Będzińskie szkoły podstawowe nr 3, 6 i 13 w kwietniu i maju uczestniczyły w wycieczkach naukowych w ramach projektu „Będzińskie Szkoły Górą! - różne możliwości te same szanse”.
Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie - Szkoła Podstawowa nr 3
20 maja 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Będzinie realizujący projekt „Będzińskie Szkoły Górą! – różne możliwości, te same szanse” (grupa „Badam, doświadczam, wiem”, „E - biolog”) odwiedzili Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.
W ramach zajęć pozaszkolnych, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uczestniczyli w fascynującej i interaktywnej podróży po 66 milionach lat dziejów Ziemi i odkrywaniu przeszłości człowieka.
Niesamowita podróż podzielona była na etapy: poczekalnia, prom kosmiczny, wehikuł czasu i wystawa świadectwa ewolucji. Następnie w ramach lekcji muzealnej spotkali się z najstarszą na świecie mumią - „Człowiek z lodowca” – Oetzi”, dowiedzieli się jak rozwijały się najważniejsze sprzęty w naszych gospodarstwach domowych oraz jak ludzie w dawnych czasach zapisywali informacje.
Odwiedzili wystawę interaktywną, która przybliżyła uczniom problem pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania kuli ziemskiej. Podróż promem kosmicznym, efekty specjalne, gry, animacje 3D oraz ciekawe eksponaty zrobiły na wszystkich duże wrażenie.
Centrum Nauki Kopernik oraz Ogród Doświadczeń w Krakowie - Szkoła Podstawowa nr 6
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie w ramach projektu „Będzińskie Szkoły Górą!” uczestniczyli w dwóch wycieczkach. 11 kwietnia odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie natomiast 14 maja Ogród Doświadczeń w Krakowie.
W Koperniku dzieci obejrzały 400 eksponatów na wystawach stałych i wystawie czasowej, przestrzeń warsztatową Majsterni oraz dwa teatry – Teatr Robotyczny i Teatr Wysokich Napięć.
Uczestniczyli również w zajęciach w Planetarium.
Mimo niesprzyjającej aury w parkowej zieleni dzieci miały możliwość zabawy na oryginalnych, dużych urządzeniach, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę.
Uczniowie uczestniczyli także w grze terenowej pt. Poszukiwanie zaginionej szkatułki.
Centrum Nauki Kopernik - Szkoła Podstawowa nr 13
11 kwietnia 20 uczestników projektu „Będzińskie Szkoły Górą – różne możliwości, te same szanse”, wzięło udział w wycieczce do Warszawy.
W Centrum Nauki Kopernik uczniowie mieli okazję wykonywać doświadczenia fizyczne, obserwować zjawiska przyrodnicze, mierzyć, ważyć, analizować i podziwiać. Mogli zbadać pojemność płuc, sposób chodzenia, swój obraz termiczny itp.
Dużym zainteresowaniem cieszył się Elektroniczny poeta – inteligentna maszyna cyfrowa, znana z opowiadań Stanisława Lema.