Powiatowy Lekarz Weterynarii w Będzinie informuje, że zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2014, poz. 1539 z późn. zm.) istnieje obowiązek zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na przewidywane miejsce prowadzenia działalności nadzorowanej polegającej na utrzymywaniu zwierząt gospodarskich w celu umieszczania na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt.
Za zwierzęta gospodarskie, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2007 nr 133, poz. 921 z późn. zm.) uznaje się:
- koniowate - zwierzęta gatunków: koń i osioł,
- bydło - zwierzęta gatunków: bydło domowe i bawoły,
- jeleniowate - zwierzęta z gatunków: jeleń szlachetny, jeleń sika i daniel utrzymywane w warunkach fermowych w celu pozyskanie mięsa lub skór, jeżeli pochodzą z chowu lub hodowli zamkniętej, o których mowa w przepisach prawa łowieckiego, albo chowu lub hodowli fermowej,
- drób - praki gatunków: kura, kaczka, kaczka piżmowa, gęś, gęś garbonosa, indyk, przepiórka japońska, perlica oraz utrzymywany w warunkach fermowych struś,
- świnie,
- owce,
- kozy,
- pszczołę miodną,
- zwierzęta futerkowe - lisa pospolitego, lisa polarnego, norkę amerkańską, tchórza, jenota, nutrię, szynszylę i królika, trzymywanych w celu produkcji surowca dla przemysłu futrzarskiego, mięsnego i włókienniczego.
Ponadto zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwlaczaniu chorób zakaźnych zwierząt: Podmiot prowadzący działalność nadzorowaną, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. a-l, n, p oraz art. 4 ust. 3, informuje, w formie pisemnej, powiatowego lekarza weterynarii o zaprzestaniu prowadzenia określonego rodzaju działalności nadzorowanej, a także zmianie stanu prawnego lub faktycznego związanego z prowadzeniem tej, w zakresie dotyczącym wymagań weterynaryjnych, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia takiego zdarzenia, a zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt. 1) cyt. wyżej ustawy: Kto prowadząc działalność nadzorowaną, nie spełnia wymagań weterynaryjnych określonych dla danego rodzaju i zakresu tej działalności albo prowadzi taką działalność bez zawiadomienia w wymaganym terminie o zamiarze jej rozpoczęcia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.