2 listopada 2015 roku zmarł Józef Rygielski, nauczyciel, działacz społeczny i sportowy, wieloletni pracownik nadzoru pedagogicznego będzińskiej oświaty.
Pracę nauczyciela wychowania fizycznego Józef Rygielski rozpoczął w 1949 roku w Szkole Podstawowej w Dobieszowicach. Pod koniec lat pięćdziesiątych był współzałożycielem Szkolnego Związku Sportowego w powiecie będzińskim. W strukturach miejskich, powiatowych i wojewódzkich tego związku pełnił różne funkcje. Organizował zawody sportowe dla dzieci i młodzieży, jako instruktor w klubach sportowych w Dobieszowicach, Bobrownikach i Będzinie prowadził sekcje piłki ręcznej kobiet i siatkówki mężczyzn. Od 1960 roku przez kolejne trzydzieści lat dużo czasu poświęcał sędziowaniu, prowadził mecze siatkówki, piłki ręcznej oraz zawody lekkoatletyczne. W szczególny sposób związany był z siatkówką, z uznaniem obserwował osiągnięcia i rozwój tej dyscypliny w naszym mieście.
Na emeryturze nie ograniczył swej społecznej aktywności, nie „opuścił” żadnej większej imprezy sportowej, nadal żył problemami miasta, sprawami będzińskiej oświaty. Swoją wiedzą i doświadczeniem służył kolejnym pokoleniom nauczycieli, sportowców i samorządowców.
Za pracę zawodową i społeczną działalność sportową został m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą i Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Medal 50-lecia Szkolnego Związku Sportowego „Za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego”.
Prowadził przez wiele lat, prawie do ostatnich swoich dni, archiwum oświatowe. Jego wiedza o nieistniejących już placówkach niejednemu nauczycielowi pomogła uporządkować osobiste sprawy. Był społecznym kronikarzem skrupulatnie rejestrującym wszelkie znaczące wydarzenia z życia szkół i przedszkoli. Dzięki jego determinacji w 2005 roku powstała praca szczególna – monografia pt. „Będzińska oświata. Przeszłość i teraźniejszość”, utrwalająca dokonania minionych pokoleń, pedagogów i organizatorów życia społecznego w naszym mieście w XX i na początku XXI wieku. Pan Józef w ostatnich latach – jak zwykle z pasją i zaangażowaniem – przygotowywał się do aktualizacji tego dzieła. Stan zdrowia, niestety, nie pozwolił mu na realizację tych zamierzeń. Pozostawione notatki, materiały są dla nas swego rodzaju wyzwaniem.
W tym roku we wrześniu po raz pierwszy Honorowy Prezes Szkolnego Związku Sportowego nie wziął udziału w miejskiej inauguracji sportowego roku szkolnego, by z uwagą obserwować zmagania sportowe kolejnych roczników będzińskich uczniów. Do naszej świadomości powoli docierał fakt, że już nigdy nie będzie tak, jak dawniej…
Na cmentarzu komunalnym w Będzinie 5 listopada pożegnali Józefa Rygielskiego najbliżsi, ale także Ci, z którymi przez wiele lat pracował, których wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem: dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele wychowania fizycznego, uczniowie, przyjaciele, przedstawiciele będzińskiego samorządu, byli i obecni pracownicy wydziału oświaty, współpracownicy z nieistniejących już jednostek – Zakładu Obsługi Żłobków i Przedszkoli oraz Zespołu ds. Oświaty, sportowcy, mieszkańcy miasta, które tak pokochał, którego był godnym obywatelem.