W Muzeum Zagłębia w Będzinie odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Wakacyjne Warsztaty Muzealne.
Trzeci dzień Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych.
Kolejny dzień zajęć wakacyjnych w muzeum upłynął pod znakiem będzińskiego średniowiecza. Z prezentacji rozpoczynającej spotkanie uczestnicy dowiedzieli się, co z tej odległej epoki zachowało się na - lub pod powierzchnią ziemi i jest nadal do obejrzenia.
Następnym punktem programu były warsztaty, podczas których dzieci wykonały kolie z ulepionych własnoręcznie kolorowych paciorków ozdobioną miedzianą, repusowaną zawieszką - lunulą. Taki naszyjnik pasuje „jak ulał” do uszytej na modłę średniowieczną sukienki i można tak wystąpić na którymś z licznie ostatnio organizowanych festynów, czy pokazów rycerskich.
O rycerzach traktowała druga część zajęć, która miała miejsce w Zamku. Uczestnicy muzealnych zajęć mogli przekonać się jak poprzez pazia oraz giermka, młody mężczyzna mógł zostać pasowany na rycerza. Uczestnicy zajęć zobaczyli jak wyglądała zbroja rycerska, z jakich elementów się składała oraz jakiej broni używał rycerz.
Dzieci dowiedziały się także, jakimi zasadami musiała się kierować w swym postępowaniu osoba, chcąca wstąpić do stanu rycerskiego. Zwieńczeniem zajęć było rozwiązywanie krzyżówek związanych ze średniowieczną tematyką.
„Odkrywamy ślady przeszłości …”
To ostatnie zajęcia w ramach lipcowych Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych. Na początek zaplanowano grę terenową „Wspomnienie o Gzichowie, czyli perypetie stróża nocnego Mitki”. Zajęcia miały przybliżyć życie właścicieli pałacu w okresie międzywojennym. W tym czasie w Pałacu Mieroszewskich mieszkała rodzina Krąkowskich. Mieczysław Krąkowski był administratorem Dóbr i Lasów Sosnowieckiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów.
Przed uczestnikami postawiono nie lada trudne zadanie - wymagające spostrzegawczości, umiejętności uważnego czytania tekstu i orientacji w terenie. Dzieci uczestniczące w zajęciach miały pomóc stróżowi nocnemu, niejakiemu Mitce odnaleźć pana administratora, któremu miał dostarczyć „tajemniczą przesyłkę” z przyszłości. W odnalezieniu przesyłki pomógł im tekst pamiętnika braci Krakowskich, który drukowany był swego czasu w „Zeszytach Zagłębiowskich”.
Tajemniczą przesyłka została odnaleziona w jednej z sal na I piętrze Pałacu. Zawierała pamiątki muzealne dla uczestników naszych dzisiejszych zajęć.
Następnie odbyły się zajęcia plastyczne „Malowanie na plastrze drewna”, podczas których uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję stworzenia własnej, unikatowej, leśnej ozdoby. Dzięki farbom i szablonom, każdy z nich mógł namalować na plastrze brzozy - podobiznę lisa, wilka lub niedźwiedzia, ozdobioną wiankiem z polnych kwiatów.
Podczas warsztatów panowała fantastyczna, przyjacielska atmosfera, pełna śmiechu, rozmów i kreatywności. Z zajęć wszyscy wyszli uśmiechnięci i dumni ze swojej pracy.
Kolejna dawka wrażeń, już w sierpniu!