Uczniowie klasy 5 b Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie spędzili mikołajkowy dzień 6 grudnia w Radiu Katowice.
Piątoklasiści poznali tajniki pracy w radio, dowiedzieli się miedzy innymi, jak powstają audycje oraz jak pracują poszczególne działy radiowe. Zwiedzili rozdzielnię, studio kameralne, studio antenowe, realizatornię oraz News Room. Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum Radia Katowice.
Uczniowie podziwiali mikrofony z lat 30-tych, pierwszy przenośny magnetofon reporterski ważący 50 kilogramów, pierwsze telefony komórkowe, a także stoły montażowe, przy których radiowcy Polskiego Radia Katowice pracowali przed kilkudziesięciu laty.
Kulminacyjnym punktem wycieczki była możliwość spróbowania swoich sił na antenie na żywo. Podczas spontanicznej rozmowy z prowadzącą program dziennikarką uczniowie złożyli wszystkim słuchaczom Radia Katowice i swojej szkole świąteczne życzenia na antenie.
Wyjazd odbył się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego „Świat zawodów”.
Zagłębiowski Alarm Smogowy
Już po raz drugi społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie wzięła udział w projekcie ekologicznym Zagłębiowski Alarm Smogowy „Czyste powietrze. To moja sprawa”.
W ramach projektu członkowie koła ekologicznego pod kierunkiem p. Barbary Haj we współpracy z p. Żanetą Drogosz-Lis przygotowali 13 grudnia 2019 r. apel informacyjny z prezentacją multimedialną „ Stop smog!”, dzięki której wszyscy uczniowie poznali źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10 oraz zapoznali się z wynikami badań czystości powietrza przeprowadzonymi w marcu 2019 r. na terenie kilku miast Zagłębia, w tym Będzina.
Tego dnia odbył się także happening ekologiczny, podczas którego cała społeczność szkolna czarnym strojem i białymi maskami antysmogowymi wyraziła swój symboliczny sprzeciw wobec konieczności oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
Podczas apelu podsumowany został konkurs dla uczniów klas IV-VIII na hasło antysmogowe. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV a, drugie klasa V b, natomiast trzecie miejsce przypadło klasie VII c. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i świadomością ekologiczną. Apel był także okazją do przedstawienia regulaminów dwóch następnych konkursów ekologicznych dla uczniów klas I-VIII na „Smoga z odpadów” oraz na komiks ekologiczny „Skok na Smog”. Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbędzie się w marcu 2020 roku podczas podsumowania realizowanego w szkole projektu.
Wszystkich uczniów zachęcono do codziennego sprawdzania jakości powietrza w naszym mieście na tablicach informacyjnych znajdujących się na korytarzu szkoły.
Szkoła Podstawowa nr 8
Konkurs „Booktalking czyli gawęda o książce”
Uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie - Ewa Olesiejuk - zajęła I miejsce w VIII Regionalnym Konkursie „Booktalking czyli gawęda o książce” zorganizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. To jedyna uczennica z naszego miasta wyróżniona w tym konkursie, który od wielu lat cieszy się powodzeniem wśród szkół naszego regionu.
Udział w zmaganiach, których głównym bohaterem jest literatura, polegał na zachęceniu innych do przeczytania dowolnej książki. Opowieść Ewy o komiksie „Maus” Arta Spiegelmana zachwyciła jurorów. Uczennicę do konkursu przygotowała bibliotekarka, Izabela Tumas-Matuszewska.
Tutaj można znaleźć więcej informacji o konkursie i obejrzeć filmik z wystąpienia Ewy
Szkoła Podstawowa nr 10
„Będzin kiedyś i dziś”
W dniu 11 grudnia w sali sesyjnej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie podsumowujące realizacje projektu „Będzin kiedyś i dziś”.
Dwa lata pracy zaowocowały wykonaniem przez uczestników wystawy postępowej inspirowanej życiem Rutki Laskier. Ciekawe plakaty w symboliczny sposób prezentowały bohaterkę oraz jej krótkie życie przerwane tragiczna śmiercią.
Przygotowaną wystawę, będzie można obejrzeć w szkole Podstawowej nr 10.
Wigilia w będzińskim szpitalu
13 grudnia po raz trzynasty w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie na Oddziale Opieki Paliatywnej uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie wraz z nauczycielami: p. Joanną Hajduk i p. Karoliną Siwy brali udział w spotkaniu Opłatkowym.
Przy wspólnym stole zasiedli: pacjenci, ich rodziny, dyrekcja szpitala oraz personel medyczny oddziału. Główną częścią spotkania były jasełka przedstawione przez młodzież.
Ponieważ nie wszyscy pacjenci mogli zasiąść przy wigilijnym stole, nauczyciele odwiedzili chorych w salach, wręczając drobne upominki przygotowane przez uczniów z klasy II b i wychowawcę p. Justynę Płużek – Kuffel.
W dalszej części spotkania opłatkowego przy akompaniamencie fletu, skrzypiec i organów młodzież wraz z zebranymi gośćmi śpiewali wspólnie kolędy.
Pacjenci i ich rodziny byli bardzo wzruszeni przygotowanym przez dzieci przedstawieniem i kolędowaniem, pełni nadziei i wiary wrócili do swoich łóżek.
Akcja anty-smogowa
W ciągu ostatnich dwóch tygodni szkole nr 10 prowadzone były działania mające na celu uświadamianie wpływu smogu na otoczenie, propagowanie sposobów zapobiegania zjawisku smogu oraz rozwijanie kreatywności uczniowskiej.
Nauczyciele na zajęciach wychowawczych omawiali zagadnienia związane ze smogiem wykorzystując w tym celu zestaw scenariuszy pt. „Smog w szkole, czyli o zanieczyszczeniu i poprawie jakości powietrza”. W ramach podsumowania zdobytych wiadomości uczniowie wykonali prace związane z omawianymi zagadnieniami.
Punktem kulminacyjnym akcji było spotkanie w dniu 13.12.2019 r. całej społeczności szkolnej i podsumowanie wykonanych zadań.
Klasy pierwsze przedstawiły pełne ekspresji scenki sytuacyjne: Po wyjściu „smoga” nadchodzi błękit. Drugie i trzecie klasy zaprezentowały przygotowane historyjki obrazkowe pod tytułem: „Smog. Jak walczyć z miejskim potworem”. Uczniowie klas starszych przygotowali galerię plakatów pod wspólnym tytułem „Razem możemy to zmienić”.
plakaty miały na celu poszerzenie uczniowskiej wiedzy o sposobach zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i radzenia sobie ze smogiem. Na zakończenie uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych wzięli udział w konkursie: „Paliw spalanie, a nasze oddychanie”, przeprowadzonym przez samorząd szkolny. Dzięki akcji uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę na temat smogu, ale także uświadomili sobie, że od nich jako przyszłego pokolenia będzie zależała jakość powietrza w Polsce.
Akcja „Choinka pod choinkę”
Zespół Pieśni i Tańca „Małe Zagłębie” uczestniczył w organizowanej przez RMF FM corocznej przedświątecznej akcji „Choinki pod choinkę”.
Uczniowie wzięli udział w konkursie świątecznego karaoke i zaprezentowali swoje wokalne umiejętności śpiewając tradycyjną pastorałkę „Jam jest dudka”. Specjalne jury wybrało właśnie ten utwór jako najpiękniejsze wykonanie. Spośród wyróżnionych w ten sposób nagrań w każdym z 12 miast - w specjalnym głosowaniu, które rozpocznie się 23 grudnia o godz. 16.00 - będzie można wybrać utwór, który otworzy wigilijny Wieczór Kolęd na antenie RMF FM.
W tym roku rozpoczęcie choinkowej akcji było wyjątkowe – został pobity rekord Guinnessa w śpiewaniu utworu „Last Christmas” zespołu Wham, który śpiewało ok. 1411 osób, w tym uczniowie z Zespół Pieśni i Tańca „Małe Zagłębie”.
Szkoła Podstawowa nr 11
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – Dzień Integracji!
5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 11 obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w ramach którego zorganizowano Dzień Integracji.
W roku szkolnym 2002/2003 w jedenastce utworzono pierwszy oddział integracyjny i w ten sposób stała się pierwszą w Będzinie podstawówką, w której w jednej klasie uczą, bawią się i spędzają wspólnie czas dzieci sprawne i niepełnosprawne.
W bieżącym roku szkolnym funkcjonuje osiem klas integracyjnych i jeden integracyjny odział przedszkolny. Dzięki możliwości wspólnego kształcenia się dzieci niepełnosprawnych z dziećmi zdrowymi, co umożliwiają klasy integracyjne, szkoła ma możliwość wychowania nowego pokolenia gotowego do obustronnego, naturalnego komunikowania się.
Dzięki temu, że dzieci niepełnosprawne przebywają wśród zdrowych rówieśników, nie trzeba stwarzać nienaturalnych, sztucznych sytuacji i uczyć jak żyć w społeczeństwie – teraz i w przyszłości. Najlepszą nauką przecież jest bezpośredni kontakt i to nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych, ale dla obu grup.
Integracja szkolna niesie za sobą korzyści dla ucznia zdrowego i niepełnosprawnego, dla rodziców dzieci, dla nauczycieli oraz dla środowiska lokalnego. Dlatego też szkoła zaprosiła do wspólnego spędzenia czasu koleżanki i kolegów z ościennych szkół. Gośćmi byli też: Pani Wiceprezydent Miasta Będzina oraz uczniowie i nauczyciele z będzińskich szkół podstawowych, z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Sosnowca, ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30 z Sosnowca oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Czeladzi.
Zaproszonym gościom zaproponowano udział w zajęciach:
dla klas 1-4
- Zajęcia „Wiem co jem” zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania;
- Gry i zabawy;
- Zajęcia multimedialne - gry i zabawy na tablicy multimedialnej.
dla klas 5-8
- Bezpieczny internet;
- Zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej – Bajkoterapia;
- Gry i zabawy integracyjne „Moja codzienność”.
Wszyscy doskonale się bawili, a po zajęciach wspólnie na świetlicy szkolnej spożyli posiłek.
Decyzją Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, Wiceprezydent Miasta Będzina Anna Drzewiecka oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie zostali uhonorowani tytułem - Przyjaciel Integracji, ponieważ to za sprawą tych Państwa uczniowie mogą uczyć się i bawić w pięknie wyremontowanej szkole, oraz korzystać z bogatej bazy pomocy dydaktycznych i rewalidacyjnych. Szkoła składa raz jeszcze serdeczne podziękowania!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie składa serdeczne podziękowania wszystkim szkołom, które odpowiedziały na zaproszenie i zechciały wspólnie ze społecznością jedenastki uczestniczyć w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych - Dniu Integracji.
Wielka mobilna zbiórka dla psów i kotów - Będzin pomaga
6 grudnia w szkole zakończyła się „Wielka mobilna zbiórka dla psów i kotów”, która była zorganizowana pod patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego „Będzin Pomaga”. Zebrano dużo potrzebnych rzeczy. Wszystkim darczyńcom szkoła bardzo dziękuje!
Szlachetna Paczka
W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra! Szlachetna Paczka jest piękna. Łączy ludzi w sposób piękny i szlachetny. To jest właśnie piękno organizacji. Szkoła Podstawowa nr 11, jak co roku włączyła się w organizację Szlachetnej paczki.
W ten sposób cała społeczność szkolna mogła jednej wybranej rodzinie zmienić świat na lepszy dnia 6 grudnia 2019 roku dostarczając paczkę. Wartość paczki ok. 4600 złotych. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Dyrekcji, pracownikom szkoły oraz rodzicom i uczniom za to, że po raz kolejny szkoła mogła liczyć na niezastąpioną pomoc.
Zwiedzanie gmachu Sejmu Śląskiego
17 grudnia uczniowie klas ósmych, w ramach lekcji WOSu, pojechali do Katowic, aby wraz z przewodnikiem zwiedzić gmach Sejmu Śląskiego. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia basenu i skarbca, które w obecnych czasach są już tylko atrakcją turystyczną.
Następnie uczestnicy obejrzeli bogate wnętrza Sali Sejmowej, gdzie poznali historię budynku oraz zasady funkcjonowania Sejmiku Śląskiego. Stamtąd kuluarami przeszli do Sali Marmurowej. Nie zabrakło czasu na pamiątkowe zdjęcie w westybulu oraz obowiązkowej przejażdżce zabytkowymi windami. Na koniec w Sali Szarej uczniowie obejrzeli prezentację archiwalnych zdjęć z okresu budowy gmachu.
Razem na święta „Świąteczna Paczka” - zbiórka żywności dla potrzebujących z osiedla Syberka
Świetlica szkolna koordynowała akcję Świąteczna Paczka wraz z Parafią NMP oraz będzińskimi szkołami i przedszkolami. Zebrano dary żywnościowe, które zostały przekazane potrzebującym.
Razem na święta - nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
Działania podjęte w ramach akcji:
- Udział uczniów i nauczycieli w akcji „Szlachetna Paczka”.
- Integracja na sportowo „Mikołajkowy turniej piłki nożnej”.
- Zbiórka żywności dla potrzebujących z osiedla Syberka.
- Wykonanie kartek z świątecznymi życzeniami dla dzieci z oddziałów onkologicznych „Wylosuj anioła”.
- Zbiórka karmy i rzeczy dla zwierząt ze schroniska
- Wykonanie świątecznych maskotek dla podopiecznych fundacji PRO SALUTE „Zrób swojego świątecznego misia, podaruj uśmiech dzisiaj”.
- Udział w akcji– Góra Grosza – ogólnokrajowa inicjatywa na rzecz dzieci z opieki zastępczej.
- Zorganizowanie świątecznego spotkania – wspólne kolędowanie.