Pies po sobie nie posprząta. Jest to obowiązek jego właściciela. Chcielibyśmy wpłynąć na zmianę mentalności tych naszych Mieszkańców, którzy nie czują potrzeby sprzątania po swoich czworonogach. Chcemy ich przekonać, że niesprzątanie po psie to wstyd.
Niewątpliwie jesteśmy narodem miłującym psy, jest ich u nas więcej niż gdziekolwiek - dlatego sprzątajmy po nich i dbajmy o estetyczny wygląd naszego miasta. Sprawmy, aby ulice, skwery, parki i podwórka zachęcały do przebywania na nich, a nie odstraszały, gdyż to nie tylko sprawa kultury osobistej i estetyki, ale również higieny i zdrowia!
Brudne piaskownice i zanieczyszczone psimi odchodami trawniki stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla zdrowia dzieci, gdyż ze względu na niedojrzały układ immunologiczny to właśnie one są szczególnie narażone na zachorowania odzwierzęce i w ten sposób ponoszą konsekwencje niefrasobliwości i braku wyobraźni dorosłych.
Pozostawione psie odchody mogą być źródłem potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia chorób odzwierzęcych m.in. toksokarozy, bąblowicy, lambliozy. Poza wymienionymi zagrożeniami w kale zwierząt może występować szereg bakteryjnych czynników chorobotwórczych, groźnych dla człowieka m.in. Campylobacter, Salmonella i Yersinia.
Najwięcej takich zachorowań notuje się wiosną, gdy ustępujący śnieg odkrywa zakonserwowane zimą „prezenty”, a ludzie mają osłabioną odporność. Przestrzeganie więc podstawowych zasad higieny osobistej i otoczenia wraz z systematycznym odrobaczaniem psów w znacznym stopniu ograniczy możliwość wystąpienia ww. chorób zaliczanych do tzw. „chorób brudnych rąk”.
Obowiązek niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych między innymi: z chodników, ulic, placów zabaw, skwerów wpisany jest w zakres obowiązków określonych w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Będzina”. Służą do tego zamontowane na terenie miasta kosze wyposażone w odpowiednie zestawy higieniczne, które dają możliwość wygodnego i szybkiego pozbycia się zwierzęcych odchodów.
Pamiętać należy również o tym, że psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo.
Od 10 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie z 26 marca 2021, które reguluje wysokość grzywien za wykroczenia, jakie mogą popełnić właściciele zwierząt, przewoźnicy i zarządzający posesjami. Funkcjonariusze będą karać za niezachowanie zwykłej lub nakazanej staranności przy utrzymaniu zwierzęcia. W praktyce oznacza to, że mandat otrzymają osoby, które spuszczą psa ze smyczy, nawet jeśli będzie on mały, łagodny i przyjaźnie nastawiony. Zwykły spacer z psem może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości od 250 do 500 zł. Wystarczy spuścić na chwilę zwierzę ze smyczy lub zapomnieć o założeniu kagańca. Dlatego warto korzystać z miejsc przeznaczonych do wyprowadzania psów. W naszym Mieście jest kilka Stref Psiej Aktywności, które stanowią bezpieczną i nowoczesną przestrzeń dla czworonogów.
Źródło:
http://www.umbukowno.pl/podstrona.php?id=585
https://biznes.radiozet.pl/News/Nowe-mandaty-dla-wlascicieli-psow-Nawet-500-zl-za-spacer