Przedszkole Miejskie nr 1
„Kwiecień plecień, bo przelata, trochę zimy, trochę lata”. Jedynkowe przedszkolaki figli kwietniowych się nie boją!
W tym miesiącu dzieci serdecznie powitały nowych kolegów i koleżanki z Ukrainy. Regularnie też dbają o swoje zdrowie, np. podczas Dnia Marchewki, poprawiają nadszarpniętą zimową stagnacją kondycję i sprawiają sobie małe przyjemności czego przykładem jest na słodko obchodzony Dzień czekolady.
Dzieci wspólnie zjadły śniadanie wielkanocne, a na zajęciach omawiają wiosenne prace w ogrodzie. Ogólnie nuda im nie straszna!
Przedszkole Miejskie nr 2
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia został ustanowiony Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. W tym dniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie założyły niebieskie koszulki i wzięły udział w zajęciach poświęconych problemom rówieśników zmagających się z tym schorzeniem.
Dzień marchewki
4 kwietnia wszystkie grupy powzięły różnorodne działania, by wzbogacić swoją wiedzę na temat najbardziej popularnego z warzyw jakim jest marchewka. Wspólnie przygotowywano soki, chipsy marchewkowe w celu poznania jej wartości odżywczych i zachęcenia najmłodszych do częstego sięgania po zdrowe przekąski.
Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju
Z okazji Międzynarodowego Dnia Sporu dla Rozwoju i Pokoju 6 kwietnia przedszkolaki nie tylko uczestniczyły w różnorodnych formach aktywności ruchowej, lecz przede wszystkim poznawały dyscypliny sportowe, postaci sportowych laureatów Orderu Uśmiechu, a także możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.
Program „Uczymy dzieci programować”
Od kilku lat oferta edukacyjna przedszkola nr 2 jest aktywnie wzbogacana poprzez wdrazanie ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować. W kwietniu poprzez zabawę z wykorzystaniem maty, krążków humanistycznych oraz kolorowych kubeczków rozwijano u dzieci umiejętność logicznego i algorytmicznego myślenia oraz zadaniowego podejścia do stawianych problemów.
Program „Jestem małym przyjacielem przyrody”
Wykorzystując słoneczną, kwietniową pogodę w przedszkolu postanowiono przeprowadzić obserwacje w ogrodzie. Dzieci odwiedziły legowisko dla jeży, a wykorzystując lupy przyglądały się okazom roślinnym z założonego w marcu mini-ogródka. Uporządkowno również teren wokół sadzonek zgodnie z założeniami programu „Jestem małym przyjacielami przyrody”.
Przedszkole Miejskie nr 4
Dzień Wody
Dnia 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy w tym dniu miały okazję poznać znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomić sobie, ile dla każdego z nas znaczy woda. Przedszkolaki, ubrane na niebiesko, brały udział w zabawach badawczych i eksperymentach – miały m.in. za zadanie: zbadać zachowanie się niektórych ciał w wodzie: sól, piasek, ziemia, olej; zbudować filtr wody i „domowym” sposobem przekonać się jak działa „oczyszczalnia”.
Wiosenna Fryzurka
W przypadający dnia 1 kwietnia Prima Aprilis w przedszkolu odbył się konkurs na Wiosenną Fryzurkę. W tym dniu dzieci oraz personel przedszkola ubogacili swoje włosy w wiosenne elementy dekoracyjne. Jak na prawdziwy konkurs przystało były dyplomy i nagrody dla zwycięzców.
Dzień Patrona
W początkach kwietnia w przedszkolu organizowany jest Dzień Patrona. W tych dniach dzieci mają możliwość zapoznać się z twórczością Jana Brzechwy – poznać nie tylko wiele utworów naszego poety, ale także różne wydania Jego książek. Mają również okazję zmierzyć się z własnymi wizjami bohaterów dzieł Jana Brzechwy poprzez samodzielne stworzenie ilustracji. Nic nie zaszkodzi zobaczyć jak inni przedstawili tychże bohaterów.
Dzień Zdrowia
7 kwietnia w Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoją wiedzę o zdrowiu, a także poznać specyfikę zawodu lekarza i pielęgniarki. Nauczycielki postawiły sobie za cel ukazać rolę i znaczenie służby zdrowia, wzbudzić szacunek i wdzięczność wobec pracowników służby zdrowia, pobudzić motywację do dbania o własne zdrowie.
Dni Ziemi
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi w przedszkolu obchodzony jest w każdej grupie. W dniu 22 kwietnia i dniach poprzedzających organizowane są zajęcia mające na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadomienie dzieciom i Rodzicom potrzebę dbania o ekosystem planety.
Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 9
Udział w projekcie edukacyjnym „Krokus”
W ramach Projektu Krokus dzieci z oddziału przedszkolnego zasadziły cebulki żółtych kwiatów, krokusów, które upamiętniają dzieci - ofiary Holokaustu. Przedszkolaki obserwują jak kwiaty te pięknie kwitną podczas wiosny.
Konkurs na „Stroik Wiosenny”
Panie z oddziału przedszkolnego SP nr 9 zorganizowały konkurs na „Wiosenny Stroik”. Dzieci przygotowały piękne prace, za które dostały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Ozdoby Wielkanocne
Przedszkolaki podczas zajęć plastyczno-technicznych stworzyły piękne ozdoby wielkanocne, które dekorowały salę oraz domy wychowanków.
Udział w Apelu Wielkanocnym
Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w Apelu Wielkanocnym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9. Przedszkolaki integrowały się ze społecznością szkolną wspólnie oglądając i słuchając przedstawienia o zwyczajach wielkanocnych oraz tradycjach towarzyszących temu świętu.
Realizacja projektu „Akademia Play- doh”
Dzieci z oddziału przedszkolnego uwielbiają kreatywną zabawę. Miło spędzają czas podczas wspólnych zabaw ciastoliną play- doh, podczas których tworzą nowe formy, rozwijają wyobraźnię oraz ćwiczą małą motorykę.
Dzień sportu
Z okazji Dnia Sportu - dzieci z przedszkola spędzały cały tydzień bardzo aktywnie, korzystając ze specjalnie zorganizowanych treningów z wielu dyscyplin sportowych.
Dzień ptaków i zwierząt domowych
Z okazji Światowego Dnia Ptaków i Zwierząt Domowych przedszkolaki malowały i rysowały ptaki oraz zwierzęta, przyniosły karmniki i dokarmiały wiosenne ptak
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi przedszkolaki malowały plakaty ekologiczne, sprzątały teren wokół szkoły oraz sadziły wiosenne kwiatki.
Przedszkole Miejskie nr 9
Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 9 założyły ogródek warzywny i hodowlę fasoli w swoich salach. Dzieci przyniosły do przedszkola rożne cebulki kwiatowe, nasionka kwiatów oraz warzyw. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu, obejrzały nasiona i cebulki. Następnie przystąpiły do wysiewu wcześniej przygotowanych nasion i cebulek do doniczek. Z niecierpliwością czekały na pojawienie się pierwszej roślinki w ogródku. Kolejnego dnia dzieci wybrały się na spacer w poszukiwaniu wiosny wzdłuż bulwarów Przemszy, podziwiając okolicę i bawiąc się na placu zabaw.
28 marca dzieci z grupy Słoneczka obchodziły Światowy Dzień Teatru. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy zachowywać się w teatrze oraz wcieliły się w różne postacie odgrywając scenki dramowe.
1 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Autyzmu. W tym dniu wszystkie dzieci ubrały się na niebiesko. Podczas zajęć wychowankowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Jaś i niebieskie motyle”, każde z dzieci wykonało samodzielnie lub w zespole niebieskie motyle z przeróżnych materiałów plastycznych. Wszystkie prace pięknie zdobiły wnętrze przedszkola.
Przedszkole Miejskie nr 9 wzięło aktywny udział w miejskim Jarmarku Wielkanocnym. Dziewczynki z grupy Motylki wykonały wesoły i kolorowy taniec z chustami do piosenki pt. „Nie śpijcie kiedy wiosna”, a mieszkańcy Będzina mogli zakupić na przedszkolnym stoisku pyszne i tradycyjne wypieki wielkanocne.
W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne dzieci z radością wykonywały wielkanocne kurczaczki, pisanki, siały owies i rzeżuchę, a także poznawały świąteczne obrzędy i tradycje. Z okazji świąt odbył się również konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, w którym dzieci wraz z rodzicami ochoczo wzięli udział.
Przedszkole Miejskie nr 10
„W poszukiwaniu Pani Wiosny”
Przyjście nowej pory roku - „Wiosny” jest doskonałą okazją, aby przypomnieć dzieciom jakie zmiany pojawiają się w świecie przyrody. W Przedszkolu Miejskim nr 10 przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny już się zaczęły. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną, a w salach na oknach i w kącikach przyrodniczych zazieleniły się pierwsze wiosenne kwiaty.
Nie zabrakło również prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny oraz piosenek o tematyce wiosennej. Aby przekonać się, że wiosna zawitała do przedszkola dużymi krokami dzieci udały się do parku na jej spotkanie. Czy ją odnajdą, zobaczymy?
„Światowy Dzień Wody”
Przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Wody”, który miał na celu rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest?
Co pływa w wodzie, a co tonie? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki - wody gotującej się w czajniku, wody kapiącej z kranu, wody płynącej w strumyku, deszczu. Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom ćwiczenia oddechowe: burza w szklance wody oraz wprowadzenie wody w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków.
Uwieńczeniem obchodów Dnia Wody było uczestniczenie dzieci z grupy „Kangurki” w imprezie odbywającej się w Arenie Będzin przygotowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
„Międzynarodowy Dzień Żelków”
Mają różne kształty i kolory kuszą smakiem i zapachem. Jak większość słodkości są niezdrowe w nadmiarze ale mają rzesze fanów zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. W grupie „Żabki” dzieci obchodziły „Międzynarodowy Dzień Żelka”. W tym dniu czekały na dzieci wyjątkowe zadania: dopasowywanie żelek do narysowanego kształtu, ułóżenie ciekawych kompozycji z żelków oraz wyjątkowe zadanie dla smakoszów żelków: degustacja.
„Wielkanoc - czas radości i oczekiwania”
Początek kwietnia był w Przedszkolu nr 10 okresem przygotowań do obchodów zbliżających się „Świąt Wielkanocnych”. Wspólnie z Paniami dzieci poznawały zwyczaje i tradycje towarzyszące tym świętom. Dzieci zobaczyły jak wygląda palma, baranek z masła lub upieczony z ciasta oraz jakie produkty należy umieścić w wielkanocnym koszyku.
Dzieci uczyły się wierszy i piosenek związanych z Wielkanocą, jak również wykonywały wiele świątecznych ozdób: kolorowe jajeczka, kurki, zajączki, kartki świąteczne, sianie rzeżuchy. Wszystkie wykonane ozdoby były miłą niespodzianką na wielkanocnym stóle.
Corocznie przedszkolaki przygotowują ozdoby świąteczne i wystawiają je na „Kiermaszu Wielkanocnym”.
Przedszkole Miejskie nr 12
Powitanie wiosny
21 marca to pierwszy dzień wiosny. W Przedszkolu Miejskim nr 12 przygotowania do nadejścia wiosny rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Sale i korytarze zaczęły zmieniać wystrój i zazieleniły się. Dzieci podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty i cebule, z których wyrastał szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.
Każde dziecko w tym dniu miało przygotowany wcześniej element symbolizujący wiosnę. Wszystkie przedszkolaki razem z Marzanną przemaszerowały barwnym pochodem po osiedlu, trzymając w rękach wiosenne symbole.
W ten sposób dzieci wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Jedna z grup tego dnia wyjechała do centrum Będzina na Będzińskie Powitanie Wiosny, gdzie wszystkie przedszkola przeganiały zimę, by móc z radością i w rytm werblistów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Będzinie przywitać wiosnę.
Całemu wydarzeniu towarzyszyły wspólne tańce i śpiewy. Dodatkową niespodzianką dla przedszkolaków były upominki edukacyjne ufundowane przez prezydenta miasta. Zwieńczeniem spotkania było topienie „Marzanny” w rzece Czarnej Przemszy.
Dzień wody
22 marca przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Będzinie świętowały Światowy Dzień Wody. Święto jest doskonałą okazją do przypomnienia zarówno najmłodszym jak i starszym mieszkańcom Ziemi o roli jaką w naszym życiu odgrywa woda. Dzieci w Hali Arena Będzin miały okazję uczestniczyć w radosnych zabawach oraz brały udział w ciekawych eksperymentach zorganizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wód i Kanalizacji w Będzinie.
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2022 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tematem konkursu było wykonanie pracy związanej z hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Wody „Wody podziemne – uczynianie niewidocznego widocznym”. W konkursie wziął udział Tymon Sikora wykonując piękną pracę plastyczną.
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
25 marca przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 12 wybrały się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl teatralny pt. „Plastusiowy pamiętnik". Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem śledziły przygody uroczego człowieczka Plastusia mieszkającego w piórniku uczennicy Tosi. Ta kolorowa, pełna mądrości i humoru bajka dostarczyła młodym widzom mnóstwo wrażeń i przeżyć.
Dzień Teatru
28 marca w Przedszkolu obchodzono Dzień Teatru. Tego dnia dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w teatrze. Miały okazję uczestniczyć w zabawach teatralnych, były aktorami i wcielały się w różne postacie. Odgrywały też scenki z wykorzystaniem pacynek zakładanych na palce oraz grały kostką mimiczną.
Zajęcia te zapoznały dzieci z podstawowymi zagadnieniami teatralnymi, takimi jak: aktor, scena, widownia, kurtyna, przedstawienie oraz przybliżyły różne techniki teatralne - pantomima, teatr ruchu, teatr lalkowy. Przedszkolaki miały również możliwość wykonać ćwiczenia z zakresu emisji głosu, dykcji i ruchu scenicznego, a podczas zajęć plastycznych samodzielnie wykonały kukiełki. Wszyscy świetnie się bawili.
Humor przedszkolaka
30 marca Zofia Sołtys jako reprezentantka przedszkola nr 12 wzięła udział w Miejskim Konkursie Recytatorskim Humor Przedszkolaka 2022 pt. „Przedszkolne logofigle". Recytowała wiersz Jana Brzechwy „Na straganie".
Jury po obejrzeniu nadesłanego filmu konkursowego podjęło decyzję o przyznaniu Zosi wyróżnienia. Występ był na wysokim poziomie artystycznym. Gratulujemy!
Małe Formy Sceniczne
4 kwietnia dzieci z grupy „Żabki” miały zaszczyt reprezentować Przedszkole Miejskie nr 12 w Przeglądzie Małych Form Scenicznych. Dzieci wystąpiły przed komisją konkursową ze spektaklem teatralnym „Ekologiczna Królewna”. Przedstawienie zdobyło 1 miejsce w kategorii przedszkola!!! Gratuluję wszystkim dzieciom, które wzięły udziałw tym wydarzeniu.
Dzień sportu
7 kwietnia odbył się Dzień Sportu, który był okazją do zdrowej aktywności, rozwijania zainteresowań sportowych oraz przypomnienia nazw dyscyplin letnich i zimowych.
W przedszkolnej sali czekały na wychowanków różne sportowe atrakcje. Ruchowe zabawy sensoryczne stymulujące zmysły, gry sportowe. Przedszkolaki musiały wykazać się zwinnością, skocznością oraz celnością w czasie pokonywania torów przeszkód.
Następnie dzieci udały się na podwórko, gdzie również czekała ich cała masa zabaw ruchowych. Każde dziecko znalazło tego dnia coś miłego, atrakcyjnego i ekscytującego dla siebie. Jednocześnie wychowankowie poprzez udział w tych różnorodnych zadaniach kształtowali świadomość własnego ciała, orientację w przestrzeni, szybkość, gibkość oraz pomysłowość.
Kolorowe nutki
14 kwietnia dzieci z grupy „Pszczółki” reprezentowały przedszkole nr 12 podczas Przeglądu Piosenki Przedszkolnej „Kolorowe Nutki", zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 15 w Będzinie.
Duet w składzie: Oliwia Trzcionka i Konrad Bareła brawurowo wykonały piosenkę „Książka przyjaciółka". Występ przedszkolaków wszystkim bardzo się podobał.
Dzień czekolady
15 kwietnia przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 12 brały udział w obchodach Dnia Czekolady. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią powstania czekolady oraz procesem jej produkcji. Przedszkolaki mogły liczyć na wiele słodkich atrakcji: słodkie konkursy, degustację słodyczy i czekoladowe tańce. Każde dziecko mogło się poczęstować czekoladowym smakołykami.
Przedszkolaki uczestniczyły też w zabawach, zajęciach, konkursach mających na celu popularyzację i upowszechnianie historii czekolady oraz jej wartości zdrowotnych, a przede wszystkim kształtowanie pożądanych postaw dotyczących wiedzy o zdrowym stylu życia - pokazaniu konieczności zachowania umiaru w jedzeniu słodyczy.
Dzieci poznały różne rodzaje czekolady. Okazało się, że ta najwłaściwsza to czekolada gorzka. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Dzień Czekolady - sprawdzamy jak powstaje”. Czekoladowy dzień zakończył się stworzeniem pieknej pracy plastycznej.
Przygotowanie do wielkanocy
W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w Przedszkolu Miejskim nr 12. Był to czas, w którym dzieci poznawały zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych. Jedną z tradycji jest robienie palm na Niedzielę Palmową. Nie zabrakło też siania owsa i rzeżuchy oraz prac plastycznych: koszyczków wielkanocnych, pięknych pisanek, wielkanocnych baranków, kurczaczków, kogucików i zajączków. Wszystkie powstałe wytwory dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.
Przedszkole Miejskie nr 13
„Rabatka dla bratka" w grupie „Zajączki”
Z nadejściem wiosny pięciolatki z grupy „Zajączki” założyły w ogrodzie przedszkolnym swoją rabatę, na której posadziły kolorowe bratki. Sadzenie kwiatów poprzedził cykl zajęć „Od nasionka do rośliny”, w ramach którego dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat rozwoju roślin i czynników sprzyjających temu procesowi. „Zajączki” bardzo przejęły się rolą ogrodników i obiecały doglądać i pielęgnować posadzone rośliny.
„Dzień Motyla”
Wiosna tuż, tuż, a wraz z jej nadejściem cała przyroda budzi się do życia. Jedną z oznak tej tak długo wyczekiwanej pory roku są najpiękniejsze owady świata - kolorowe i delikatne motyle.
14 i 15 marca 2022 roku dzieci z grup „Motylki”, „Pszczółki”, „Tygryski” i „Żabki” świętowały Dzień Motyla. Nie jest to jeszcze czas, w którym można podziwiać te piękne owady w środowisku naturalnym, dlatego też przedszkolaki obejrzały bajkę edukacyjną „Od gąsienicy do motyla", która pozwoliła im poznać cykl rozwojowy motyla oraz wielość rodzajów tego gatunku.
Podczas różnorodnych zabaw i zadań poznały również znaczenie tych kolorowych owadów w przyrodzie. Dzieci bawiły się w rytmie wesołych piosenek, rozwiązywały zagadki oraz wykonały motyle wykorzystując różne techniki plastyczne.
„Dzień Pandy”
Z okazji Światowego Dnia Pandy w dniach 16 i 18 marca 2022 roku dzieci z grup: „Krasnoludki”, „Zajączki” oraz „Motylki” poznały specyfikę i wiele ciekawostek z życia pandy, dowiedziały się także, jak ważna jest ochrona gatunków zagrożonych. W magicznych okularach przedszkolaki sprawdziły swój spryt i spostrzegawczość. Na koniec obchodów tego niezwykłego święta stworzyły wyjątkowe prace plastyczne. Dzień Pandy z pewnością wpisze się na stałe do kalendarza przedszkolnych uroczystości.
„Podróże po Polsce” – zakończenie realizacji projektu edukacyjnego w grupach: „Pszczółki” i „Tygryski”
Od listopada 2021 roku do marca 2022 roku w grupach sześciolatków realizowano projekt edukacyjny pt. „Podróże po Polsce". Głównym celem i założeniem projektu było kształtowanie świadomości narodowej, poznawanie wybranych miast i regionów naszego kraju oraz rozwijanie zainteresowania pięknem naszej ojczyzny.
W ramach realizacji projektu udało się „wirtualnie" zwiedzić najciekawsze miasta Polski, poznać ich historię i legendy z nimi związane, a także ich zabytki. Przedszkolaki mogły spróbować toruńskich pierników oraz zatańczyć do góralskiej muzyki. Każde miasto i region Polski dzieci odkrywały z radością i wielkim zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że kiedyś uda się zobaczyć te wszystkie poznane miejsca na własne oczy.
W ramach grupowego projektu edukacyjnego „Podróże po Polsce” został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pod hasłem „Najpiękniejsze polskie miasto”. Celem konkursu było zachęcanie do ukazania piękna polskich miast w twórczości plastycznej, rozbudzanie zainteresowań naszym krajem, rozwijanie aktywności twórczej, wyobraźni, kreatywności oraz czerpanie radości z procesu rodzinnego tworzenia. Dzięki wykorzystaniu różnorodnego materiału plastycznego, różnych technik oraz zaangażowaniu dzieci i rodziców powstały najpiękniejsze portrety polskich miast.
„Tygryski” i „Pszczółki” na będzińskim powitaniu wiosny
W dniu 21 marca dzieci z grup : „Tygryski” i „Pszczółki” uczestniczyły w uroczystym powitaniu wiosny wraz z rówieśnikami innych z będzińskich placówek. W tym roku atmosfera była wyjątkowo gorąca. Pięknie świeciło słońce, dzieciom dopisywały humory, a program artystyczny przygotowany specjalnie na tą okazję, zachęcał do wszelkiej aktywności.
Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów nadejścia wiosny było topienie „Marzanny - zimowej panny”. Dzieci otrzymały atrakcyjne upominki, zadowolone i uśmiechnięte wróciły do przedszkola.
„Zwiastuny wiosny” – konkurs plastyczny w grupie „Jeżyki”
Nadchodząca wielkimi krokami wiosna i jej zwiastuny stały się tematem przewodnim ogłoszonego w grupie „Jeżyki” konkursu plastycznego. Zadaniem uczestników było rodzinne wykonanie pracy płaskiej lub przestrzennej dowolną techniką plastyczną. Prace konkursowe zadziwiają różnorodnością oraz oryginalnością ujęcia tematu.
Autorzy wykazali się kreatywnością i wyobraźnią. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami. Serdecznie gratulujemy i podziwiamy zdolności plastyczne wszystkich twórców
„Tygryski” uczestnikami obchodów Światowego Dnia Wody
22 marca dzieci z grupy „Tygryski” wybrały się na pieszą wycieczkę do hali widowiskowo–sportowej Będzin Arena, aby wraz z innymi będzińskimi przedszkolakami uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Wody 2022, które zostały zorganizowane przez miasto Będzin oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Temat przewodni tegorocznej edycji: „Wody podziemne – uczynienie niewidocznego widocznym”, miało na celu upowszechnienie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej znaczenia wód podziemnych i dbania o ich czystość. Dzieci z będzińskich przedszkoli ubrane na niebiesko uczestniczyły w licznych eksperymentach, pokazach oraz atrakcjach.
„Dzień Żaby” w grupach: „ Żabki” i „Wiewiórki”
Dzieci z grup „Wiewiórki” i „Żabki” powitały panią Wiosnę wspólnie z zieloną żabką. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na zielono oraz założyły opaski z żabkami. Maluchy poznały ciekawostki dotyczące życia żab, ich wygląd, cykl rozwoju, a także próbowały rozszyfrować „kumkający” żabi język.
Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach muzyczno–ruchowych, podczas których zamieniały się w wesołe żabki. Układały puzzle i rysowały szlaczki z postacią żabki. Dzieci wykonały „żabi portret” wykorzystując technikę - orgiami z kół.
Wizyta w Oceanarium
23 marca 2022 roku dzieci z naszego przedszkola miały okazję zgłębiać tajniki podwodnego świata w mobilnym Oceanarium. Przedszkolaki uczestniczyły w projekcji edukacyjnej w technologii 360 stopni, która odkrywała przed nimi tajemnice o morskim życiu. Podczas seansu dzieci zostały zabrane w niecodzienną podróż. Dzięki tej nowoczesnej multimedialnej pomocy dydaktycznej mogły poznać piękno i różnorodność raf koralowych.
Podczas wędrówki po bajecznych rafach koralowych dowiedziały się, że morski świat jest ekscytujący i piękny, jednak działalność człowieka i jego bezmyślność sprawiają, że podwodne ekosystemy są zagrożone.
Międzynarodowy Dzień Gofrów w grupach: Zajączki, Żabki i Krasnoludki
Gofry to deser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to świetny pomysł zarówno na drugie śniadanie, jak i podwieczorek. Podczas zajęć w ramach obchodów tego pysznego święta dzieci zdobyły wiele ciekawych informacji na temat pochodzenia i sposobów przyrządzania tego słodkiego dania. Rozwiązywały zadania dydaktyczne, przygotowywały gofry według zamówienia utrwalając umiejętność przeliczania oraz obserwowały zabawną historię przygotowywania gofrów przez Kaczora Donalda. Poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Utrwaliły znajomość zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz nawyków kulturalnego zachowania się przy stole. Każde dziecko mogło wykazać się swoją kreatywnością w trakcie dekorowania gofrów. Zarówno zajęcia kulinarne jak i degustacja gofrów dostarczyły dzieciom wiele frajdy.
„Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci” w grupach: „Pszczółki”, „Tygryski” i „Jeżyki”
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
W Przedszkolu Miejskim nr 13 również nie zapomniano o tym ważnym wydarzeniu, które ma na celu rozpowszechnianie literatury dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych.
Dzieci stworzyły swoją przedszkolną bibliotekę, w której znalazły się przyniesione przez nie ulubione pozycje książkowe. Rozwiązywały zagadki, rebusy – rozpoznawały bohaterów, charakterystyczne rekwizyty, tytuły utworów. Wykonały zabawne zakładki do książek, a w „szpitalu dla książek” naprawiały uszkodzone egzemplarze.
Nie mogło zabraknąć wspólnego słuchania i oglądania wybranych książeczek. Przedszkolaki dzieliły się ze sobą spostrzeżeniami i wrażeniami. Dzień z literaturą dla najmłodszych dostarczył wszystkim wielu korzyści i pozytywnych doznań.
Dzień sportu w „Pszczółkach”, „Zajączkach” i „Krasnoludkach”
8 kwietnia dzieci z grupy „Pszczółki”, „Zajączki” i „Krasnoludki” obchodziły Dzień Sportu. Głównym celem było zachęcenie przedszkolaków do aktywności ruchowej, kształcenie zachowań prozdrowotnych oraz budowanie wiary we własne możliwości.
Zajęcia rozpoczęła rozmowa na temat dyscyplin sportowych, korzyści wynikających z uprawiania sportu oraz kodeksu zachowania sportowca. Następnie odbyły się rozgrywki sportowe, w trakcie których przedszkolaki poznały zasady rywalizacji „fair – play”. Dzieci brał udział w różnorodnych konkurencjach i zawodach sportowych. Przekonały się, że uprawianie sportu daje mnóstwo radości i energii.
Jarmark Wielkanocny – występy dzieci z grupy „Zajączki”
10 kwietnia w naszym mieście odbył się Jarmark Wielkanocny Pod Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Będzinie można było podziwiać i oczywiście kupić mnóstwo pięknych ozdób świątecznych wykonanych własnoręcznie przez dzieci z będzińskich szkół i przedszkoli oraz lokalnych sprzedawców.
Wśród nich można było znaleźć kolorowe pisanki, koszyczki wielkanocne, dziergane kurczątka, rzeźbione w drewnie zajączki i wiele innych pięknych rękodzieł. Czas kiermaszu umilały popisy najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dziewczynki z grupy „Zajączki” wykonały układ taneczny do piosenki Cleo pt. „Dobre słowa”, który zgromadzona publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Mimo niezbyt sprzyjającej aury atmosfera była gorąca, a świąteczny nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom jarmarku.
Czekoladowy Dzień w „Tygryskach”
12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku, bowiem na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Czekolady. Obok tego wyjątkowego święta nie można przejść obojętnie.
Dzieci z grupy „Tygryski” z czekoladowymi akcentami na swoich ubrankach postanowiły „smakowicie” przeżyć ten dzień. Przedszkolaki na podstawie filmu edukacyjnego dowiedziały się jak powstaje czekolada, jakie są jej rodzaje i co jest jej głównym składnikiem. Przedszkolaki brały udział w zabawie „Czekoladowa matematyka”, podczas której pracowały w małych zespołach oraz indywidualnie, wykonując różnorodne multimedialne zadania edukacyjne. Kulminacją czekoladowego święta była oczywiście degustacja tego lubianego przez wszystkich smakołyku.
Międzynarodowy projekt edukacyjny „Dzieci na scenie" w Żabkach
Dzieci z grupy „Żabki" aktywnie działają w międzynarodowym projekcie edukacyjnym pt. „Dzieci na scenie". Głównym celem wspomnianego projektu jest tworzenie sytuacji edukacyjnych rozwijających wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, zaspokajanie potrzeby tworzenia sztuki oraz wzmacnianie wiary we własne możliwości najmłodszych. J
ednym z zadań zrealizowanym przez przedszkolaki było przygotowanie wielkanocnego przedstawienia pt.: „Bajka o wiośnie, kurze i pisankach". Dzieci prezentowały swoje zdolności aktorskie, taneczne i wokalne. Starania dzieci zaowocowały wspaniałym rezultatem.
Projekt „Mały przyrodnik" w grupie „Zajączki”
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w grupie „Zajączki” zakończyła się innowacja pedagogiczna o otaczającym nas świecie przyrody pt. „Mały przyrodnik".
Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez min. ciekawe eksperymenty przyrodnicze, pokazujące zjawiska z najbliższego otoczenia, których na co dzień często nie dostrzegamy.
Pięciolatki od ponad miesiąca aktywnie uczestniczyły w ogrodowych zabawach badawczych, uczyły się cierpliwości w czekaniu na efekty swoich działań, formułowania spostrzeżeń i wniosków oraz posługiwania się prostymi narzędziami ogrodniczymi. Zakończeniem projektu było wysianie rzeżuchy, którą „Zajączki” zabrały do domów by zdobiła świąteczny stół.
Przedszkole Miejskie nr 15
Powitanie Wiosny
Po długiej zimie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 z niecierpliwością oczekiwały wiosny. Aby przyspieszyć jej pojawienie się przygotowały w sali ogródek na parapecie, wychodziły często na spacery w poszukiwaniu jej pierwszych oznak, a także wykonały piękne wiosenne prace plastyczne.
21 marca wraz z przedszkolakami z innych przedszkoli dzieci z grupy „Rybki” miały przyjemność uczestniczyć w „Będzińskim Powitaniu Wiosny”. Dzieci radośnie śpiewały i tańczyły z Panią Wiosną, a na zakończenie według tradycji utopiły Marzannę w rzece Czarnej Przemszy. Miłym zaskoczeniem dla nich były również upominki edukacyjne ufundowane przez prezydenta miasta.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to data wyjątkowa nie tylko ze względu na Pierwszy Dzień Wiosny, to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów tego wyjątkowego święta nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa tego dnia dzieci z grupy „Rybki” założyły dwie różne skarpetki, które są symbolem tego święta. Przedszkolaki dowiedziały się co to takiego zespół downa oraz jakie potrzeby mają osoby na niego chorujące.
Celem obchodów tego święta było zwrócenie uwagi dzieci na to, źe choć każdy z nas jest inny, ma swoje potrzeby i ograniczenia. Ma takie same prawa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i byciu akceptowanym przez innych.
Dzień Wody
22 marca Dzieci z grupy Kropelek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Wody, który zorganizowany został przez MPWIK pod patronatem prezydenta miasta w będzińskiej Arenie. Dzieci miały okazję poznać znaczenie wody w życiu człowieka, uczestniczyć w ciekawych eksperymentach i zabawach.
Dzień Czekolady
12 kwietnia dzieci z grupy „Rybki” świętowały Dzień czekolady. Podczas zajęć dowiedziały się jak powstaje ich ulubiony słodycz, gdzie rośnie kakaowiec. Na przedszkolaki czekała również czekoladowa matematyka. Projektowały także opakowanie dla swojej ulubionej czekolady. Na zakończenie własnoręcznie przygotowały nadziewane czekolady. Najprzyjemniejszym momentem zajęć oczywiście była degustacja.
Wielkanocne przygotowania
Wielkanoc to niezwykły czas, dzieci w naszym przedszkolu przygotowywały się do niej z wielkim zaangażowaniem. Uczyły się świątecznych piosenek, przygotowywały wielkanocne ozdoby oraz łakocie, posiały rzeżuchę i owies. Najważniejsze jednak były prezenty od zajączka i wielka frajda podczas szukania ich w sali.
Przedszkole Miejskie nr 5
Dzień Ziemi
Z okazji „Międzynarodowego Dnia Ziemi” w grupie specjalnej w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Będzinie został zorganizowany „dzień ekologiczny”. Był to dzień pełen zabaw, gier i ćwiczeń z ekologią w tle. Przedszkolaki dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Dzieci utrwaliły wiadomości na temat segregacji śmieci i dowiedziały się wielu ciekawostek o naszej planecie. Po zajęciach w sali przedszkolnej dzieci wybrały się do ogrodu gdzie mogły w praktyczny sposób wykorzystać swoją wiedzę na temat ekologii. Na koniec zajęć przedszkolaki zostały nagrodzone pięknym dyplomem „Małego Ekologa”.
Małe Formy Sceniczne
Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Będzinie przygotowały fantastyczny występ artystyczny w związku z corocznym Przeglądem Małych Form Scenicznych.
W tym roku dzieci poruszyły temat tolerancji. Bajka „W krainie kolorów” opowiadała o losach małej, smutnej, zagubionej kropelki, która bardzo chciała mieć przyjaciół, lecz nie była akceptowana przez innych. Przedszkolaki chociaż na moment zamieniły się w aktorów i na małej przedszkolnej scenie przepięknie wystąpiły przez komisją konkursową. Cały występ sprawiał dzieciom wiele radości i uśmiechu, a przy tym uczył jak ważna w naszym życiu jest tolerancja.
XV Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Przyjaźń i miłość w wierszu”
W dniu 14 kwietnia dzieci z będzińskich przedszkoli zaprezentowały się na XV Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Przyjaźń i miłość w wierszu”.
Konkurs pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Pana Łukasza Komoniewskiego odbył się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, która wraz z Przedszkolem Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego była jego organizatorem.
W konkursie wzięły udział dzieci z dwóch grup wiekowych: 3- i 4-latki oraz 5- i 6-latki. Przedszkolaki przybyły na miejsce wraz z rodzicami oraz wychowawcami, którzy mocno im kibicowali. W jury zasiedli: Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Roman Goczoł, Zastępca Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie Pani Beata Wardęga oraz pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie Pani Anna Garlacz.
Po przywitaniu przybyłych gości przez Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5, Panią Katarzynę Przybyłę, dzieci zaprezentowały wiersze o tematyce dotyczącej przyjaźni i miłości.
Następnie, podczas gdy jury obradowało, wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się na słodki poczęstunek. Jury bardzo podobały się wszystkie występy, dlatego każde dziecko zostało wyróżnione, natomiast pierwsze miejsca zdobyli:
- w kategorii dzieci młodszych:
Michał Wiśniewski (3 lata) z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera za wiersz pt. „Zostań moim przyjacielem” Elizy Rozdoby,
- w kategorii dzieci starszych:
Adam Zaręba (6 lat) z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego za „Wiersz o Małym Księciu”, autor nieznany.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki, które wręczyli Wiceprezydent Miasta Będzina Pani Anna Drzewiecka oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Roman Goczoł.
Przedszkole Miejskie nr 14
X Wojewódzki Konkurs Teatralny
Teatromania dla Najmłodszych 2022
29 marca dzieci z grupy Kotki zajęły II miejsce w IX Wojewódzkim Konkursie Teatralnym Teatromania dla Najmłodszych. Przedszkolaki wystąpiły na scenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, gdzie opowiedziały słowem, gestem, tańcem legendę „Diabelskie kamienie”. Celem konkursu było rozwijanie aktywności twórczej wśród uczniów i przygotowanie do świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz rozwijanie talentów aktorskich.
XXIII Przegląd Małych Form Scenicznych
7 kwietnia dzieci z grupy Kotki miały zaszczyt reprezentować przedszkole w XXIII Przeglądzie Małych Form Scenicznych. Dzieci wystąpiły przed komisją konkursową ze spektaklem teatralnym „Legenda Diabelskie kamienie”.
Zabawy integracyjne z rodzicami
7 kwietnia dzieci z grupy Kotki wspólnie ze swoimi rodzicami uczestniczyły w popołudniowym spotkaniu integracyjnym.
Spotkanie rozpoczęło się od spektaklu teatralnego „Legenda Diabelskie kamienie". Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabaw ruchowych.
Konkurs recytatorski
Logopedyczne wyzwanie – wierszy recytowanie
8 kwietnia w Konkursie Recytatorskim dzieci z grupy Kotki i Tygryski uczestniczyły w Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim „Logopedyczne wyzwanie – wierszy recytowanie", zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Logopedy przez Szkołę Podstawową nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie.
- III miejsce zdobyła Zofia Płatek z grupy 5,6-latków Kotków
- Wyróżnienie otrzymał Axel Wehowski z grupy 6,5 - latków Tygrysków.
Otwarcie biblioteki przedszkolnej
13 kwietnia w Przedszkolu Miejskim nr 14 odbyło się oficjalne otwarcie przedszkolnej biblioteki. Księgozbiór stanowią książki zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Wydarzenie to połączone zostało z konkursem wiedzy o bajkach i baśniach. Wszystkie dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania sprawdzające znajomość bajek i bajkowych bohaterów. Każdy przedszkolak w nagrodę za wiedzę otrzymał książkę.
Mobilne planetarium
20 kwietnia po raz kolejny przedszkole gościło Mobilne Planetarium. Tym razem ogromna kopuła zabrała przedszkolaki w świat otaczającej przyrody w filmie pt. „Życie Drzew".
Spotkanie z Panią Gamą
21 kwietnia odbyło się kolejne cykliczne spotkanie z Panią Gamą. Tematem przewodnim spotkania był akordeon w podróży. Dzieci wyruszyły z akordeonem w muzyczną podróż po Francji, Bałkanach, Austrii.
Z wizytą w Operze Śląskiej
22 kwietnia dzieci z grupy 5,6 – latków uczestniczyły w warsztatach teatralnych w Operze Śląskiej w Bytomiu. Udział w warsztatach był nagrodą dla dzieci za zajęcie II miejsca w Konkursie Teatralnym Teatromania dla Najmłodszych 2022. Dzieci uczestniczyły w próbie baletu, zapoznały się z ciekawymi rekwizytami oraz przymierzały stroje teatralne.