Jeżeli „Kierunek GZM”, to przede wszystkim: „Kierunek: Będzin”. 2 lipca, najciekawszym miejscem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie właśnie nasze miasto.
Serce pierwszego metropolitalnego święta będzie biło na Bulwarach Czarnej Przemszy – to tu zaplanowaliśmy szereg atrakcji przez cały dzień – od jogi i zumby na powietrzu, przez zabawy i dmuchańce dla dzieci, aż po letnie kino i muzykę na żywo, wszystko zwieńczone pierwszym w historii Będzina laserowym show.
Od godz. 10 do 18 pokażemy Państwu atrakcje Będzina. Na pięć wycieczek trzeba się zapisać. Przygotowaliśmy kilkaset miejsc w zabytkowym ikarusie, który obwiezie Was po mieście. Dla aktywnych: triathlon z przymrużeniem oka, czyli kajakiem po Przemszy.
Pełny program sobotniego święta GZM dostępny jest na stronie kierunekgzm.pl.
W Będzinie przygotowaliśmy dla Was:
1) Bulwary Przemszy w Będzinie – przestrzeń jednocząca ludzi i wydarzenia
Wydarzenie rozpocznie się serią aktywności na świeżym powietrzu (joga, zumba).
Dostępne będą atrakcje dla dzieci tj.: dmuchańce, animacje i warsztaty plastyczne.
Przez cały dzień uczestnicy będą mogli skorzystać ze strefy gastronomicznej i strefy chillout z leżakami i pufami, przy relaksujących odgłosach muzyki, granej na żywo przez DJ-a.
Fani literatury będą mogli zrelaksować się przy ulubionej książce, wypożyczonej z plenerowej czytelni.
Kolejną atrakcją będą działania artystyczne, które uatrakcyjnią przestrzeń wzdłuż bulwarów, a także plenerowa wystawa.
Finałem dnia będzie seans filmowy z muzyką na żywo, a po nim pokaz laserów w pobliżu hali Będzin Areny oraz puszczanie lampionów na rzece Czarnej Przemszy.
2) Będzińska gra miejska - Poznajmy się! - triathlon z przymrużeniem oka
Uczestnicy będzińskiej gry miejskiej będą mieli okazję zapoznać się z atrakcjami turystyczno-krajobrazowymi Będzina oraz sąsiedniego Sosnowca w sposób nieszablonowy, angażujący i dostarczający niezapomnianych emocji. Dajemy wam kajaki, a wy przepłyńcie nimi miasto.
Gra miejska rozpoczyna się na Bulwarach Czarnej Przemszy w okolicach Urzędu Miejskiego. Zadaniem graczy będzie pokonanie wyznaczonej trasy oraz wykonanie poszczególnych punktów niezbędnych do ukończenia gry.
3) Poznajmy się ze starym i nowym Będzinem – wycieczka objazdowa
Przejazd z przewodnikiem, zabytkowym autobusem, trasą, na której znajdują się zabytkowe, historyczne obiekty Będzina. Uczestnicy otrzymają stare fotografie zabytków, aby mogli porównać je ze stanem obecnym i w ciekawy i zabawny sposób lepiej poznać historię miasta.
Wycieczka zatrzymuje się pod Będzińskim Zamkiem, pod Wieżą Ciśnień oraz przed Pałacem Mieroszewskich. Po drodze przejeżdża również po Rondzie „Nerka”, które jest jednym z ciekawszych rond w Polsce. Na przystankach uczestnicy wysiadają z autobusu, słuchają krótkich historii, opowiadanych przez przewodnika oraz porównują oglądane obiekty ze zdjęciami z dawnych lat.
4) Poznajmy się na szlaku
W ramach wycieczki „Poznajmy się na szlaku” uczestnicy mogą wybrać jeden z trzech szlaków, którym chcą podążać.
Szlakiem obiektów wojskowych – ta wycieczka będzie doskonałym wyborem dla osób, które pasjonują się militariami oraz sprzętem i obiektami wojskowymi.
Szlakiem obiektów żydowskich – wycieczka skierowana do osób głównie dorosłych oraz młodzieży, interesujących się tradycją i kulturą żydowską oraz historią Żydów na ziemiach polskich.
Szlakiem obiektów architektonicznych – oferta wycieczki skierowana jest do rodzin z dziećmi. Uczestnicy zwiedzają poszczególne obiekty architektury, wykonując zadania specjalne, co sprawi, że najmłodsi będą mogli przyswoić nową wiedzę w ciekawy i zabawny sposób.
Zabawa rozpocznie się o godz. 10:00.
Na wszystkie wycieczki (z wyjątkiem wydarzeń dziejących się na Bulwarach) obowiązują zapisy!
• Pod nr tel. 32 775 83 01 / 32 775 83 02
• Mailowo: kierunekgzm@um.bedzin.pl
Dodatkowo, warto pamiętać, że w dniu święta GZM mieszkańcy i goście metropolii będą mogli poruszać się bezpłatną komunikacją miejską. Do bezpłatnych przejazdów będzie uprawniał specjalny bilet, który możeci pobrać na stronie głównej metropolitalnego święta.
Zadanie zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.