Spacerowy piątek
W Muzeum Zagłębia w Będzinie odbył się cykl spotkań w ramach Wakacyjnych Warsztatów Muzealnych, które jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W piątek odbyło się ostatnie spotkanie podczas, którego uczestnicy wyruszyli na spacer wokół Pałacu Mieroszewskich poznając ciekawostki dotyczące rodziny właścicieli dóbr gzichowskich oraz legendy, w których przetrwała pamięć o dawnych mieszkańcach pałacu i ich czynach.
Podczas warsztatów plastycznych odkrywcy tajemnic przeszłości przygotowali swoje drzewa genealogiczne oraz puścili wodze wyobraźni by sporządzić portret ducha.
W drugiej części zajęć uczestnicy wyruszyli na spacer w kierunku Podziemi będzińskich, gdzie dowiedzieli się, kiedy powstał obiekt i jakie było jego przeznaczenie, poznali wiele ciekawych faktów dotyczących przeszłości miasta i regionu a także geologii i historii przemysłu. Pogoda dopisała podobnie jak wakacyjny nastrój, który nie opuszczał młodszych i starszych miłośników przeszłości.
W pewnych kręgach, szczególnie wśród przedszkolaków i uczniów zagłębiowskich szkół podstawowych Muzeum Zagłębia znane jest jako producent znakomitego masła.
Masło ubijane jest w maselnicy tłuczkowej ze śmietany 30% kupowanej w pobliskim sklepie. Ubijanie masła jest znakomitą okazją do opowieści o życiu dawnych mieszkańców Zagłębia - o życiu w wiejskiej chacie, bez elektryczności i bieżącej wody, do opowieści o barwnych strojach, o starych żelazkach na duszę, maglownicach, skrzyniach wiannych, praskach do sera.
W drugiej części warsztatów dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami heraldyki. Zaznajomiły się z barwami heraldycznymi oraz z zasadą niełączenia barwy białego (srebrnego) godła i żółtej (złotej) tarczy. Dowiedziały się czym jest herb szlachecki, herb mieszczański (herbik) i gmerk, a także jaka jest między nimi różnica. Po prelekcji przystąpiły z zapałem do wykonania, zgodnie z zasadami heraldyki, herbu rodziny Mieroszewskich.
Muzeum Zagłębia zaprasza na Środowe Spotkania, które rozpoczną się w sierpniu.