Efektywność energetyczna, to nic więcej jak oszczędzanie energii. To nie tylko sposób na ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych dzięki zmniejszeniu produkcji energii, ale również wymierne źródło oszczędności.
Blisko 70% energii zużywanej w budynkach jest konsumowane przez ogrzewanie, dlatego warto zadbać o szczelne drzwi i okna oraz odpowiednio grube ściany. Należy jednocześnie pamiętać, że działania te nie mogą odbyć się kosztem pogorszenia komfortu lub likwidacji wentylacji pomieszczeń.
Pośród sprzętów domowych jednym z największych „pożeraczy” prądu jest lodówka. Decydując się zatem na zakup nowych urządzeń AGD zwracajmy więc szczególną uwagę na etykietę informującą o klasie energetycznej sprzętu, czyli o ilości konsumowanej przez nie energii.
Efektywność energetyczna, czyli oszczędzanie energii powinno polegać przede wszystkim na jej racjonalnym lub jak najbardziej optymalnym zużyciu, a nie na odmawianiu sobie podstawowych potrzeb takich jak utrzymanie komfortu termicznego w domu, oświetlenie pomieszczeń czy przygotowanie potraw. W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce nastąpił ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Coraz częściej uświadamiamy sobie, że mniejsza produkcja energii to mniejsze zanieczyszczenie i degradacja środowiska naturalnego.
Poprawa efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystanie dostępnych zasobów energetycznych, w perspektywie ciągle wzrastającego zapotrzebowania na energię, są obszarami, do których przywiązujemy wielką wagę.
Walka ze zmianami klimatycznymi rozpoczynana się w naszych domach i to już teraz, bowiem w nowoczesnym społeczeństwie to właśnie budynki są największymi odbiorcami energii. Oszczędzanie energii poprzez gaszenie światła, korzystanie z energooszczędnych urządzeń i żarówek pozwala zaoszczędzić na rocznych kosztach energii oraz obniżyć emisję CO2, zaś dobra izolacja i nowoczesne okna są jednymi spośród wielu środków ograniczających emisję a jednocześnie wysokość opłacanych rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń.
Efektywność energetyczna jest najbardziej opłacalnym sposobem zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych. Efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponujemy.
Na pytanie jak możemy poprawić efektywność energetyczną naszej nieruchomości odpowie Państwu nasz Ekodoradca dostępny w Urzędzie Miejskim w Będzinie ul. 11 listopada 20 pokój 125, tel. 32/267 91 49,
e-mail: ekodoradca@um.bedzin.pl