Zapraszamy do udziału w 19. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Pejzaże Osobliwe” organizowanego z okazji Dnia Pamięci Artysty prof. Jana Świderskiego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Konkurs mający na celu przybliżenie twórczości wybitnego kolorysty związanego z Będzinem skierowany jest do dzieci i młodzieży oraz do osób dorosłych wszystkich środowisk twórczych.
Obejmuje następujące grupy wiekowe:
- I grupa: przedszkolaki
- II grupa: 7 - 9 lat
- III grupa: 10 - 12 lat
- IV grupa: powyżej 13 V grupa: szkoły specjalne.
Technika malarska: pastele suche, pastele olejne, farby (akwarela, akryl, gwasz, tempera, olej). Wymiary pracy: dowolne.
Każdy uczestnik może nadesłać jedną pracę wraz z załącznikami (wypełniona czytelnie karta zgłoszenia oraz oświadczenia) na adres: Ośrodek Kultury w Będzinie ul. Małachowskiego 43, 42-500 Będzin z dopiskiem „Pejzaże Osobliwe”.
Opis prac: prosimy o czytelne podanie imienia i nazwiska oraz wieku autora pracy. Brak uzupełnionych załączników skutkuje wykluczeniem nadesłanej pracy z w/w konkursie.
Termin nadsyłania prac do 30.04.2023 r. (prace, które wpłyną po terminie nie zostaną dopuszczone do oceny jury).
Jury przewiduje nagrody i wyróżnienia w różnych kategoriach wiekowych. Wyniki konkursu zostaną podane 2 czerwca 2023 roku na stronie internetowej oraz facebooku Ośrodka Kultury w Będzinie.
Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Będzinie, Urząd Miejski w Będzinie, Stowarzyszenie Promocji Kultury Zagłębia, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie.
Prof. Jan Świderski urodził się w 1913 r. w Grodźcu koło Będzina. Zmarł w marcu 2004 r. w Krakowie. Studia rozpoczął w 1930 r. u W. Jarockiego, Fr. Pautscha i St. Kamockiego. Obok malarstwa zajmował się witrażem i grafiką. Od 1947 r. był nauczycielem akademickim. Najpierw PWSSP po połączeniu jej z Akademią, docentem, następnie profesorem ASP w Krakowie. Był również jej prorektorem, a także przez wiele lat kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Grafiki.
Wykształcił wielu wspaniałych artystów, m.in.: bardzo znanego malarza i scenografa Józefa Szajnę, malarza Stanisława Batrucha, grafików Daniela Mroza, Romana Banaszewskiego czy Marię Stangret-Kantorową i wielu innych spośród dzisiejszych profesorów Krakowskiej Akademii.
Brał udział w 170 wystawach: ogólnopolskich, okręgowych, międzynarodowych, 20 wystawach indywidualnych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Od 1997 r. uczestniczył w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Będzińskie Pejzaże” organizowanym przez Ośrodek Kultury w Będzinie.
W 2000 r. otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Będzina”. Jego prace znajdują się w 23 muzeach polskich, w państwowych zbiorach sztuki, w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zaliczał się do najbardziej interesujących kolorystów po polskich.