W związku z narastającym problemem burz i silnych wiatrów pojawia się coraz więcej złamanych lub wywróconych drzew. Wielu mieszkańców ma wątpliwości co zrobić, kiedy na ich posesji dojdzie do złamania lub wywrócenia drzewa, dlatego wyjaśniamy, jak należy postępować w takiej sytuacji.
Jeżeli drzewo stanowi realne, nagłe zagrożenia zdrowia lub życia ludzi, blokuje ciągi komunikacyjne, takie jak np. ulice czy chodniki, należy jak najszybciej wezwać straż pożarną, która powinna usunąć zagrożenie. Do obowiązków straży pożarnej należy też zgłoszenie tej sytuacji do odpowiedniego organu.
Jeżeli drzewo nie stanowi zagrożenia usunięcie go nie wymaga uzyskania zezwolenia, wymaga natomiast uprzedniego powiadomienia Urzędu. Dopiero kiedy pracownik Urzędu potwierdzi,
że drzewo stanowi tzw. „złom” lub „wywrot” i sporządzi protokół, właściciel może je uprzątnąć. Ponieważ takich zgłoszeń wpływa dużo w krótkim okresie, ich rozpatrywanie może zająć kilka dni, jednak pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami starają się rozpatrywać sprawy niezwłocznie.
Celem usprawnienia obsługi informacja o uszkodzonym drzewie powinna być przesłana drogą mailową na adres ekologia@um.bedzin.pl i zawierać:
- fotografie uszkodzonego drzewa pozwalającą na określenie czy drzewo się złamało, czy uległo wywróceniu oraz umożliwiać lokalizację w terenie (widoczne punkty charakterystyczne)
oraz obrazować ogólny stan drzewa po uszkodzeniu, - informację o miejscu, w którym rosło (adres posesji, numer ewidencyjny działki), a w przypadku dużych działek – mapę lub szkic z zaznaczoną lokalizacją.
Podanie telefonu kontaktowego znacznie usprawni obsługę zgłoszenia.
„Wywrotami” są drzewa, które wywróciły się w wyniku działania czynników naturalnych, a „złomami” są drzewa, których pień uległ złamaniu w wyniku działania czynników naturalnych. Przypadki, w których złamaniu uległy jedynie konary, bez naruszenia pnia, nie pozwalają na uznanie drzewa jako „złom” - usunięcie takiego drzewa wymaga uzyskania zezwolenia na zasadach określonych ustawą o ochronie przyrody art. 83a i art. 83f ust. 4.
W przypadkach, w których uszkodzone drzewo uniemożliwia korzystanie z nieruchomości, lub zachodzi konieczność niezwłocznej likwidacji szkody, jaką wyrządziło, dopuszczalne jest podejmowanie bez uprzedniego informowania urzędu wyłącznie takich działań, które nie utrudnią możliwości klasyfikacji drzewa jako „złomu” lub „wywrotu”. Czynności powinny być wykonywane w zakresie minimalnym o charakterze doraźnym. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac porządkowych zaleca się wykonanie dokumentacji fotograficznej.
Usunięcie powalonego lub złamanego drzewa wymaga powiadomienia:
- Straży Pożarnej – jeżeli drzewo stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia,
- Konserwatora zabytków – jeżeli drzewo rosło na terenie wpisanym do rejestru zabytków,
- Zarządcy drogi – jeżeli drzewo rosło w pasie drogowym,
- Wydziału Gospodarki Komunalnej – jeżeli drzewo rosło na terenie zielonym utrzymywanym przez Gminę Będzin,
- Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – w pozostałych przypadkach.