Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Do Polski ten piękny zwyczaj trafił pod koniec XIII wieku, prawdopodobnie za sprawą bernardynów. A do Będzina, już po raz XXIII trafiło kilkadziesiąt szopek bożonarodzeniowych, które jak co roku, zachwycają oryginalnością i pomysłowością.
9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 10 odbyło się spotkanie komisji konkursowej, która wybrała zwycięzców i wyróżnionych w konkursie „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Szopki oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-I; II-III oraz IV-VIII. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie, Parafia Św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Przybliżając historię szopek w kulturze, nie można zapomnieć o ich ludowej tradycji. Jako pierwszy żywą szopkę zorganizował Święty Franciszek z Asyżu, 24 grudnia 1223 roku w Greccio. Szopki bywają różne - małe, tradycyjne oraz szopki duże, ruchome i nieruchome. Zaludnione dziesiątkami figur i przedstawiające tylko najważniejsze postaci biblijnej opowieści o narodzeniu Chrystusa.
Lecz wszystkie mają jedno zadanie: przypomnieć o wydarzeniu sprzed dwóch tysięcy lat i skłonić do refleksji nad jego wpływem na nasze życie. Ponadto budowa szopki to również doskonały sposób na kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych i przybliżenie dzieciom historii Narodzenia Pańskiego.
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu!