Główny Urząd Statystyczny, zgodnie z programem badań statystycznych statystyki publicznej, przeprowadza na terenie całego kraju badania ankietowe w wylosowanych gospodarstwach domowych i rolnych, w punktach sprzedaży detalicznej oraz na wytypowanych przejściach granicznych.
Badania realizowane są przy pomocy ankieterów statystycznych, którzy będą się kontaktować z respondentami osobiście i telefonicznie.
Na terenie województwa śląskiego za organizację i realizację badań ankietowych odpowiedzialny jest Urząd Statystyczny w Katowicach.
Wśród wszystkich badań prowadzonych przez statystykę publiczną, statystyczne badania ankietowe spełniają szczególną rolę w monitorowaniu zjawisk o tematyce społecznej.
- Badania prowadzone są metodą reprezentacyjną na terenie całego kraju: w wylosowanych mieszkaniach, gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych, na przejściach granicznych, w wybranych placówkach handlowych.
- Badania realizowane są przez ankieterów - pracowników Urzędu Statystycznego, którzy pozyskują informacje od respondentów bezpośrednio - w formie wywiadu lub telefonicznie; w niektórych badaniach istnieje możliwość samodzielnego wypełniania formularzy.
- Zagwarantowana jest poufność informacji przekazywanych przez respondentów; obowiązuje bezwzględnie przestrzegana zasada zachowania tajemnicy statystycznej.
- Wyniki badań ankietowych są szeroko wykorzystywane: na ich podstawie opracowywane są analizy, publikacje dotyczące różnych dziedzin życia; dane stanowią podstawę do podejmowania strategicznych decyzji i lokalnych inicjatyw, tworzenia planów rozwoju na wszystkich szczeblach zarządzania; służą także każdemu, przeciętnemu obywatelowi.
Wykaz badań ankietowych realizowanych w 2016 r. wraz z harmonogramem badań
1 kwietnia br. rozpoczynają się badania:
- „Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w
gospodarstwach domowych" - „Uczestnictwo mieszkańców polski
(rezydentów) w podróżach"