W Pałacu Mieroszewskich 21 sierpnia gościły dzieci z Będzina i Dąbrowy Górniczej. Uczestnicy zajęć z cyklu „Środowe Spotkania w Muzeum Zagłębia” wysłuchali krótkiego wykładu zilustrowanego prezentacją komputerową, którego tematem były wizerunki ludzi epoki średniowiecza, uwiecznione przez im współczesnych.
Królowie, rycerze, damy dworu, a także zwykli mieszczanie i wieśniacy przedstawieni na malowidłach, witrażach, w księgach spisywanych na pergaminie – wszystko to mogli obejrzeć uczestnicy spotkania z komentarzem prowadzącej dotyczącym etosu, obyczajowości i hierarchii średniowiecznego społeczeństwa.
Po wykładzie odbyły się warsztaty plastyczne – dzieci wykonywały ramki na zdjęcia zdobione motywami o tematyce średniowiecznej. Każdy uczestnik zabrał wykonaną przez siebie pracę na pamiątkę wizyty w muzeum.
W kolejnej części zajęć uczestnicy wyruszyli na spacer śladami żydowskiej społeczności Będzina. Na ekspozycji zamkowej obejrzeli judaiki ze zbiorów Muzeum Zagłębia, odwiedzili miejsce, w którym stała przed wybuchem II wojny światowej synagoga będzińska, kirkut na Wzgórzu Zamkowym, dom w którym mieszkała Rutka Laskier oraz pożydowski dom modlitwy „Mizrachi”.
W trakcie spaceru uczestnicy poznali nie tylko najważniejsze miejsca związane z historią i kulturą będzińskich Żydów, ale również wiele ciekawostek związanych z ich religią, tradycją i obyczajami.
Pomimo młodego wieku większości uczestników, widoczne było zainteresowanie dzieci omawianą problematyką – żywo reagowały, zadawały wiele pytań, przypominały o faktach, które omawiano wcześniej.
Muzeum Zagłębia zaprasza na kolejne zajęcia w następną środę.