Ostatnie zajęcia rozpoczęły się na dziedzińcu zamkowym, gdzie uczestnicy odnaleźli list burgrabiego będzińskiego zamku – Mikołaja Kornicza - Siestrzeńca. Z listu dowiedzieli się, jakie zadania należy wykonać, aby znaleźć miejsce ukrycia skarbu.
Zwiedzając wraz z przewodnikiem wystawę broni starali się wskazać jak najwięcej wizerunków zwierząt, które zdobią eksponaty prezentowane w zamku. Lwy, jelenie, hydry, orły i „smoki” stanowią częsty motyw dekoracji zamków przy broni palnej, rękojeści szabli, rapierów, itp.Trzeba było wykazać się nie lada spostrzegawczością, gdyż są to nieraz bardzo drobne elementy zdobnicze.
Następnie „uporządkowały” zbiory zamkowe i pałacowe, ułożyły na czas puzzle, wskazały zmiany jakie zaszły w bryle zamku od czasów Mathisa Gerunga, który uwiecznił Będzin na XVI wiecznej weducie.
Po wypełnieniu wszystkich zadań, „zaginiony skarb” Kornicza odnaleziony został w kasie zamkowej. Osoby, które zdobyły największą ilość punktów mogły jako pierwsze wybrać sobie pamiątki.
W kolejnej części zajęć zaplanowano warsztaty poświęcone dawnej fotografii.
Wakacyjne warsztaty w muzeum dobiegły końca, dlatego aby upamiętnić czas beztroski każdy uczestnik spotkania mógł wykonać własne zdjęcie oprawione w stylu carte de visite. W rozświetlonych promieniami słońca pałacowych wnętrzach dzieci i dorośli świetnie się bawili.
Muzeum Zagłębia zaprasza na warsztaty muzealne już w roku szkolnym.