Listopadowe spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy było nie lada gratką dla miłośników rozwiązywania zagadek i odkrywania niewyjaśnionych zjawisk.
Organizujący spotkania bibliotekarze z oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zaprosili dzieci do świata iluzji i zjawisk optycznych. Wszak nie zawsze to, co widzimy jest prawdziwe. A niezwykłości wszystkiemu dodaje fakt, że nasz mózg może błędnie interpretować obraz powodując pozornie prawdziwe wrażenia.
Uczestnicy zajęć zafascynowani zjawiskiem, poznali między innymi Sieć Hermana, Okręgi Titchenera i obrazy Roba Gonsalves’a. Klubowicze obserwowali, na czym polega zjawisko dopełniania obrazów, obrazów ruchomych i powidoków.
Uczestnikom zajęć udało się również przeprowadzić doświadczenie z użyciem zoetropu i stereoskopu, dzięki czemu zobaczyli coś zupełnie innego niż widzi ludzkie oko.
Dzieci zafascynował także świat autostereogramów, czyli rysunków 3D ukrytych w innych obrazach. Każdy z uczestników spróbował własnych sił w tworzeniu iluzji, wykorzystując jedynie kartkę papieru, flamastry i odrobinę wyobraźni. Efekty były zadziwiające.