Szkoła Podstawowa nr 4
W grudniu, pomimo wyjątkowej sytuacji, z którą się zmagają szkoły, nauczyciele oraz uczniowie brali udział w licznych aktywnościach i przedsięwzięciach.
W ramach akcji charytatywnej „Woda dla Pacjenta” wolontariusze wraz z całą społecznością szkolną zaangażowali się w zbiórkę wody, która została przekazana do Szpitala w Będzinie oraz Czeladzi. Brali również czynny udział w organizacji akcji „Świąteczna Paczka dla Seniora”, której celem było niesienie pomocy starszym, samotnym osobom. Aby sprawić jeszcze większą przyjemność naszym seniorom, nasi najmłodsi uczniowie, dzieci z oddziału przedszkolnego „Smerfy” dodatkowo podarowały im samodzielnie wykonane kartki świąteczne z życzeniami. Kartki z dobrym słowem przekazane zostały też do Caritas w Sosnowcu w ramach akcji „Kartka dla Pacjenta”.
Uczniowie szkoły nr 4 brali udział w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych na platformie Etwinning:
- Christmas cards,
- Christmas cards for eldery people,
- Lektury na poważnie i z przymrużeniem oka.
W grudniu szkoła uczestniczyła w kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” pod tytułem „Dorastamy asertywnie”. W ramach powyższej kampanii zorganizowano wewnątrzszkolny konkurs „Wehikuł Czasu”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy plastycznej osadzonej w przeszłości lub przyszłości. Uczestnicy mieli przedstawić scenę, w której chcieliby się znaleźć.
Zgodnie z coroczną tradycją Szkoła Podstawowa nr 2 wraz z Przedszkolem Miejskim nr 6 im. UNICEF w Będzinie zorganizowała XIX Konkurs Tworczości Plastycznej Dzieci I Młodzieży „Kartka bożonarodzeniowa” pod Honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Celem konkursu było przybliżanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz pobudzanie aktywności twórczej u dzieci. Prace plastyczne wykonały dzieci z niemal wszystkich będzińskich przedszkoli i szkół podstawowych. Zwycięskie rysunki zostały zeskanowane i wydrukowane w postaci bożonarodzeniowych kartek.
Miesiąc grudzień to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. To wyjątkowy moment, jeden z najpiękniejszych w całym roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście zarówno w domach jak i w naszej „szkolnej rodzinie”. W oddziałach przedszkolnych dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowaniach, wykonywały ozdoby choinkowe, wspólnie przyozdabiały swoje sale, przygotowywały pierniczki i kolędowały. Podekscytowane oczekiwały nadejścia Świętego Mikołaja, by móc mu zaprezentować piosenki i wierszyki.
Mimo ograniczeń, które nakłada na nas obecna sytuacja, uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, biorąc udział w licznych konkursach i osiągając sukces na różnych płaszczyznach.
W gościnnej Pszczynie rozegrano Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie. Chłopcy po bardzo dobrej i wyczerpującej grze zajęli ostatecznie III miejsce w województwie i tym samym otrzymali puchar i brązowe medale tych mistrzostw.
Miłą niespodziankę sprawili uczniowie szkoły zajmując III miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach drużynowych, jednocześnie zdobywając brązowe medale Mistrzostw Śląska. Sukces jest tym większy, że wielu zawodników na tych mistrzostwach to chłopcy i dziewczynki grający w klubach, mający kategorie szachowe. Drużyna pracowała na ten sukces od czwartej klasy, startując co roku w zawodach sportowych.
Szkoła została też, jednym z laureatów konkursu „Szkoła z Gigantami Programowania”. Aż 116 osób (uczniów i nauczycieli) ze szkoły brało udział w cyklu zajęć rozwijających kompetencje cyfrowe. Nasze zaangażowano zostało nagrodzone przez organizatorów.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 zostali laureatami XIX Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Kartka Bożonarodzeniowa”.
Również najmłodsi członkowie społeczności szkolnej – dzieci z grup przedszkolnych mogą się pochwalić swoimi osiągnięciami zdobywając III miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Zostań ambasadorem bezpieczeństwa" oraz zostając laureatem konkursu kulinarnego.
Szkoła Podstawowa nr 2
Społeczność szkoły wzięła udział w akcjach organizowanych w naszym mieście: „Świąteczna paczka dla seniorów”, pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego oraz „Woda dla pacjenta” organizowanej przez społeczność Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie. Uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w działaniach, dzięki którym Święta Bożego Narodzenia dla wielu naszych mieszkańców na pewno będą przyjemniejsze.
Dzięki opiekunowi biblioteki uczniowie klasy 3b mogli poczuć się jak pisarze, ponieważ wzięli oni udział w ciekawym projekcie, podczas, którego napisali własne książki, następnie złożyli je i opublikowali w jednym, unikatowym egzemplarzu. W ten sposób powstało 18 świetnych publikacji o różnorodnej tematyce. Poświęconą im wystawę podhasłem „Debiut juniora”, pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina można było obejrzeć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Szkolne zbiory biblioteczne wzbogaciły się również w wyjątkowy egzemplarz książki Olgi Tokarczuk, opatrzony serdeczną dedykacją noblistki dla nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Będzinie. Książka i wystawa poświęcone pisarce dostępna jest w szkolnej bibliotece.
Swój wokalny talent mogli zaprezentować uczniowie będzińskich szkół podstawowych w I Festiwalu Polskiej Piosenki „Zanim się pojawiłeś...” zorganizowanym przez nauczyciela muzyki. Konkurs ten pozostaniena długo w pamięci, dzięki przepięknym utworom w ciekawych aranżacjach uczniów.
Zbiórka darów i ciast dla medyków
Szkoła Podstawowa nr 1
Zdalny grudzień w Szkole Podstawowej nr 1 w Będzinie upłynął w świątecznym klimacie, w blasku sukcesów uczniów, ocieplony uśmiechem osób, którym własnoręcznie wykonaną kartką czy nagraną kolędą umililiśmy świąteczny czas.
Dumą szkoły stał się Mateusz Pinczak, uczeń klasy 7d, zdobywca 3-krotnego tytułu Mistrza Śląska w pływaniu na 100 m i 200 m w stylu dowolnym oraz 100 m w stylu zmiennym. Dodatkowo uczeń ustanowił nowy rekord Śląska na 100 m w stylu dowolnym, który od 2016 roku nie został pobity. Mateusz został najlepszym zawodnikiem Mistrzostw w kategorii wiekowej 12-latków.
Franek Szewczyk, uczeń kl. 3c, otrzymał wyróżnienie za spot filmowy w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Filmowym „Artystyczny PrzeWODNIK” zorganizowanym w ramach IV edycji akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Organizatorem konkursu było Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji wraz z Partnerem akcji Fundacją PZU. Zadanie konkursowe polegało na zobrazowaniu bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocji zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacji wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań.
W grudniu uczniowie poznali też wyniki szkolnego konkursu fotograficznego „Moja pasja – moje hobby, czyli jak spędzam czas po nauce zdalnej”. Oryginalność i pomysłowość prac oraz różnorodna interpretacja tematu nie ułatwiły jury podjęcia decyzji o zwycięzcach.
Szkoła brała udział w XIX Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Kartka bożonarodzeniowa”, zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 6 im. UNICEF w Będzinie i Szkołę Podstawową nr 4 im. Stanisława Staszica w Będzinie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Uczniom Jedynki udało się zdobyć czołowe miejsca w różnych kategoriach wiekowych (dwie osoby zdobyły miejsce II, jedna miejsce III, a dwie otrzymały wyróżnienia).
Na początku grudnia szkoła przystąpiła do kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, której ambasadorem jest znany skoczek narciarski- Kamil Stoch. Uczniowie zostali zapoznani z ideą akcji i przyłączyli się do wykonania jej pierwszego zadania - „Tworzenie wieszakowej karty życzliwości”.
W ramach akcji „Działaj z impetem!” uczniowie wykonywali ozdoby choinkowe z butelek i innych odpadów.
Świąteczne zadania realizowano także w ramach Ogólnopolskiego Programu „Kraina Muzyki - Muzyka to matematyka. Uczestnikom udało się wykonać „tańce świąteczne”, chociaż w nieco siedzącej formie. Wykorzystując technikę body percussion, czyli grę na własnym ciele oraz zabawę kubeczkami, uczniowie stworzyli układy do muzyki Sleigh Ride. Jeden uczeń podjął także próbę wykonania drugiego zadania, czyli interpretację piosenki w aranżacji Krainy Muzyki „Pada śnieg”, grając na dzwonkach melodię „Jingle bells”.
Z okazji mikołajek Samorząd Uczniowski ogłosił akcję „Kto przebrany, ten nie jest pytany”. W poniedziałek 7.12.2020 r. uczniów klas starszych obowiązywały elementy stroju Mikołaja, np. czapka mikołajkowa. Oczywiście przebranie nie zwalniało uczniów z zapowiedzianych wcześniej sprawdzianów i kartkówek, ale mogli poczuć świąteczny klimat, widząc na ekranach swoich monitorów przebranych kolegów i koleżanki. Natomiast uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami postanowili pobawić się w projektantów mody. Zadanie polegało na przygotowaniu własnego pomysłu na czapkę Mikołaja. Dzieci mogły zaprojektować czapkę od początku lub tylko ozdobić oryginalną. Następnie musiały zrobić sobie w niej zdjęcie. Zaangażowani w pracę byli wszyscy, a pomysłów na czapki było bardzo dużo.
Największym przedsięwzięciem tego miesiąca okazały się „Warsztaty bożonarodzeniowe”. Były one jednak zupełnie inne niż w poprzednich latach, ponieważ zostały przeniesione do domów uczniów. W rodzinnym gronie wykonywano ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne. Efekty pracy dzieci zostały przedstawione w formie prezentacji, umieszczonej na stronie internetowej szkoły. Wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu i nauczycielem muzyki w ramach warsztatów udało się przygotować wspaniały koncert kolęd i pastorałek, do którego uczniowie klas 2b i 1a dołączyli ciepłe i serdeczne życzenia. Dodatkowo klasa 1a przygotowała kartki świąteczne dla osób starszych przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Będzinie. Tam zostały również dostarczone nagrania naszych kolędników.
W ferworze wszelkich działań Szkolne Koło Wolontariatu nie zapomniało o uczniach. Wolontariusze czytali i nagrywali fragmenty „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa dla młodszych kolegów, którzy w każdej chwili mogli je odsłuchać i poznać opisaną tam historię. Przygotowali też prezentację na temat „Kreatywnego spędzania czasu wolnego”, w której zamieścili m.in. instrukcję wykonania ozdoby świątecznej. Także nauczyciele świetlicy szkolnej, poza stacjonarną opieką nad obecnymi w szkole uczniami, zdalnie dołączali propozycje zajęć dla dzieci pozostających w domu. Na szkolny Classroom trafiły m. in. „Mikołajkowy escape room” oraz „Kalendarz adwentowy”, w których ukryto mnóstwo niespodzianek przybliżajacych dzieciom świąteczne tradycje i obyczaje.