Przedszkole Miejskie nr 9
21 września dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Wandy Chotomskiej w Będzinie obchodziły „Dzień Orderu Uśmiechu”. Poznały historię orderu, wykonały „drzewko szczęścia” i poznały Kawalerów Orderu Uśmiechu.
27 września 2021 r. przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce autokarowej do agrogospodarstwa „Pod Skałką” w Przybynowie, niewielkiej wsi Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wychowankowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznali historię ziemniaka, wykonywali zwierzątka z warzyw. Największą atrakcją okazało się mini zoo, a w nim wielbłąd, lamy, kangur, kozy, owce i konie oraz wolierę z ptactwem ozdobnym. Następnie przedszkolaki zwiedziły drewnianą chatę i kuźnię z przełomu XIX i XX wieku wyposażoną w sprzęty codziennego użytku, przybliżającą kulturę i życie dawnej wsi.
29 września przedszkolaki obchodziły w przedszkolu nietypowe święto „Światowy Dzień Jabłka”. W tym dniu w przedszkolu dominowały jabłka: żółte, zielone, czerwone. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się, że Polska jest jednym z największych producentów tych owoców w całej Europie, poznały rożne odmiany jabłek, potrawy z nich wykonane, uczestniczyły w degustacji tych zdrowych owoców. Był to wyjątkowy, niezapomniany dzień.
30 września obchodziliśmy „Dzień Chłopaka” z tej okazji w przedszkolu zostały zorganizowane konkursy, gry i zabawy. Wszystkie dziewczynki uświetniły ten dzień i sprawiły chłopakom dużo radości.
1 października dzieci z grupy „Słoneczka” obchodziły „Dzień Kukurydzy”. Przedszkolaki poznały sposób uprawiania kukurydzy, różne jej gatunki, a także zastosowanie tego warzywa oraz wykonywały „kukurydziane ludziki”, które stanowią jesienną ozdobę przedszkola.
5 października cała społeczność przedszkola przyłączyła się do akcji organizowanej przez fundację „Gdy liczy się czas”, aby wesprzeć dzieci na oddziałach onkologii. W tym dniu zorganizowaliśmy w przedszkolu „Dzień Piżamy” i wsparliśmy fundację symboliczną cegiełką.
7 października odbyły się warsztaty muzyczno – sensoryczne z użyciem SIGUMY prowadzone przez Panią Karolinę z Ogólnopolskiego Programu Kraina Muzyki. Przedszkolaki z wielką radością uczestniczyły w aktywnym słuchaniu muzyki. Największą atrakcję tego spotkania stanowiła SIGUMA, która towarzyszyła dzieciom w czasie zabaw muzyczno – sensorycznych.
11 października wychowankowie z grupy Słoneczka obchodziły „Dzień Drzewa”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poszerzały swoje wiadomości na temat przyrody. Poznały różne gatunki drzew i krzewów, zalety ich występowania w przyrodzie, a także korzyści jakie czerpiemy na co dzień z drzew. Z dużym zaangażowaniem przystąpiły do wykonania pracy plastycznej pt. „Jesienne drzewo”.
12 października wychowankowie z grupy „Słoneczka” uczestniczyły w zajęciach sensorycznych. Do wykonania ścieżki sensorycznej przedszkolaki użyły przyniesionych ze spaceru darów natury: szyszki, żołędzie, kasztany i liście. Podczas zajęć dzieci usprawniały motorykę dużą, koordynację, równowagę oraz rozwijały wrażenia dotykowe.
13 października dzieci z grupy „Słoneczka” zamieniły się w artystów tworząc jesienne obrazy z kasztanów, żołędzi, jarzębiny, orzechów, liści i traw. Powstało wiele pięknych prac. Odkryliśmy, że tworzenie takich obrazów jest wspaniałą formą relaksacji i wyciszenia.
Dzieci z grupy Motylki wykorzystały dary jesieni do poznawania świata poprzez zmysły. Układały piękne jesienne mandale oraz poznały wygląd i zapach lawendy, z której zrobiły pachnące woreczki. Kasztany posłużyły im również do zabawy w czytanie oraz zabaw badawczych z bum bum rurkami.
W październiku dzieci obchodziły „tydzień zdrowego odżywiania”. Przedszkolaki dobrze wiedzą, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie warzyw i owoców. Dzieci świetnie się bawiły i utrwalały na wesoło nazwy warzyw i owoców, samodzielnie w strojach kucharza wykonywały pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe oraz sałatkę i soki warzywne.
18 października przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza. Podczas zajęć edukacyjnych wychowankowie poznali zawód listonosza, nauczyły się poprawnie adresować list, projektowały znaczki pocztowe.
Przedszkole Miejskie nr 5
Dzień Wiedzy o Afazji Rozwojowej
Co to jest afazja?
Afazja to zaburzenie neurologiczne, którego przyczynę stanowią nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (ośrodków mowy w mózgu bądź połączeń nerwowych pomiędzy nimi).
W związku z tym 5 października w Przedszkolu Miejskim nr 5 odbyły się zajęcia z okazji Dnia Wiedzy o Afazji Rozwojowej. Dzieci utrwalały nazwy pór roku, odgadywały związane z nimi zagadki, a także dopasowywały ubrania do odpowiedniej pory roku. Na koniec każde dziecko zamieniało się w jesiennego jeżyka, który wykonywał ćwiczenie gimnastyczne, a pozostałe dzieci miały za zadanie naśladować go. Zajęcia rozwijały i utrwalały słownictwo, ćwiczyły umiejętność kojarzenia przedmiotów z elementami abstrakcyjnymi oraz usprawniały motorykę dużą.
Pierwszy dzień jesieni
W październiku dzieci powitały Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia „królowały" kolory: brązowy, pomarańczowy, żółty i czerwony. W każdej grupie dzień minął pod hasłem „Co nam Jesień w koszu niesie?”, a w każdej sali pojawiły się piękne jesienne dary. Zorganizowano zabawy o tematyce jesiennej i gry edukacyjne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Na koniec zajęć dzieci z poszczególnych grup wykonały piękne prace plastyczne o tematyce jesiennej.
Konkurs plastyczny
Jesień to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk. Jesień dostarcza nam wiele pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości tkwiący w naszych dzieciach,
W Przedszkolu Miejskim nr 5 zorganizowano konkurs plastyczny „Jesienne Cudaki”. Celem konkursu było rozbudzenie fantazji i wyobraźni twórczej dzieci. Rozwijanie wyobraźni plastycznej, ćwiczenie sprawności manualnej, rozwijanie wrażliwości estetycznej i indywidualnych zdolności twórczych oraz inspirowanie i rozwijanie zainteresowań, jak też twórcza organizacja czasu wolnego. Kreatywność dzieci była ogromna. Wszystkie pracy konkursowe były piękne, ciekawe i pomysłowe. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, a w holu przedszkolnym pojawiła się piękna dekoracja z jesiennych cudaków.
Zajęcia przyrodnicze – gady
W październiku w przedszkolu odbyły się bardzo ciekawe zajęcia przyrodnicze - „Zęby, łuski i pazury czyli przyrodnicze poGADuchy”.
Przedszkolaków w tym dniu odwiedzili niezwykli goście – gady. Spotkanie rozpoczęło się od poznania żółwika Pazurka, który chętnie dawał się głaskać wszystkim dzieciom. Później troszkę przyspieszono, ponieważ obejrzano jaszczurki, które są bardzo szybkie i skoczne - malutkie gekony tureckie. Przedszkolaki miały możliwość obserwowania zwierząt, głaskania ich, a nawet brania na swoje rączki. Radość i zaskoczenie na twarzach dzieci była bezcenna. Dalej spotkano żywego dinozaura czyli mocno „opancerzoną” agamę oraz wzbudzającego najwięcej emocji, mistrza kamuflażu, kameleona Leona. Sprawdzono jak tak naprawdę wygląda zmiana koloru kameleona.
Ostatnia część była dla dzieci prawdziwym zaskoczeniem, z wiklinowego kosza wyłoniły się dwie przyjazne wężowe koleżanki Matylda i Klementynka, które pozwoliły przełamać strach przed wyjątkowymi gadami jakimi są węże. Te dwie dziewczynki – boa i pyton – pokazały jak działa ich język oraz dlaczego raz na jakiś czas zrzucają wylinkę. Zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich przedszkolaków, zaproszone gady wzbudzili ogromną ciekawość przedszkolaków, dzieci były bardzo zainteresowane i przez cały dzień z uśmiechem przeżywały spotkania z tymi zwierzętami.
Sala Doświadczeń Świata
W ramach projekty „Będzińskie Przedszkola Równych Szans”, którego głównym celem jest wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz poprawa jakości wychowania przedszkolnego na terenie Będzina poprzez organizację dodatkowych zajęć specjalistycznych i wspomagających rozwój psychoruchowy, wynikających z potrzeb wychowanków będzińskich przedszkoli, w Przedszkolu Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego w Będzinie powstała nowa Sala Doświadczeń Świata dla dzieci.
Sala Doświadczeń Świata jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym jej celem jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji pod okiem specjalistów.
Przedszkole Miejskie nr 13
Jesień w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie.
Dzień spadającego liścia w Jeżykach, Wiewiórkach, Żabkach
23 września bieżącego roku dzieci z grupy „Jeżyki”, „Wiewiórki”, „Żabki” pożegnały lato i radośnie powitały nadchodzącą jesień.
W tym wyjątkowym dniu – „Dniu spadającego liścia” na przedszkolaki czekało wiele ciekawych zadań i niespodzianek. Przedszkolaki wzbogacały swoją wiedzę przyrodniczą rozwiązując zagadki słowne, obrazkowe i logiczne. Brały udział w różnorodnych zabawach ruchowych i tanecznych z liśćmi w roli głównej. Jesienna matematyka z wykorzystaniem darów Pani Jesieni sprawiła dzieciom wiele radości i nie była wcale trudna. Dzieci zostały pomocnikami Jesieni i malowały liście korzystając z palety jesiennych kolorów. Obchody święta spadającego liścia zakończył spacer do pobliskiego parku – obserwacje przyrodnicze, poszukiwanie oznak jesieni i zbieranie kolorowych liści do wspólnego bukietu.
Dzień Serca w grupie „Krasnoludki” i „Zajączki”
W dniu 27 września 2021 roku pięciolatki obchodziły Światowy Dzień Serca. Dzieci dowiedziały się wiele na temat profilaktyki chorób serca, poznały sposoby wspomagania prawidłowego funkcjonowania tego niezwykle ważnego organu ludzkiego ciała. Obejrzały film edukacyjny „Serce pompką organizmu”, wykonały prace plastyczne, wzięły udział w wielu różnorodnych zabawach ruchowych i konkurencjach sprawnościowych. Poznały zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzień Serca w naszym przedszkolu był nie tylko kolejną okazją do świetnej zabawy, ale również możliwością zdobycia cennej wiedzy i umiejętności.
Domek dla jeża
Październikowe popołudnie dzieci z grupy „Zajączki” spędziły miło i pożytecznie przygotowując domek dla jeża. Dzieci poznały zwyczaje i potrzeby kolczastych zwierzaków. Pięciolatki z wielkim zaangażowaniem tworzyły schronienie dla jeża, które umieściły w zaciszu przedszkolnego ogrodu. Mamy nadzieję, że jeż skorzysta z niego, a może będzie to jego schronienie na czas snu zimowego.
Rok C. K. Norwida
28 września 2021 roku najstarsze przedszkolaki świętowały dwusetną rocznicę urodzin wybitnego polskiego poety Cypriana Kamila Norwida. „Pszczółki” i „Tygryski” obejrzały prezentację multimedialną poświęconą jego życiu i twórczości. Następnie brały udział w quizie wiedzy – z którym poradziły sobie wyśmienicie. Obchody roku norwidowskiego uświetnił występ Oliwii Ż. z grupy „Pszczółki”, która z wielkim przejęciem recytowała jeden z utworów Norwida – „Pielgrzym”. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne. Dzięki zaangażowaniu dzieci - portrety C.K. Norwida zyskały piękne, kolorowe ramki wykonane różnymi technikami plastycznymi.
„The Blue Planet Day” w Żabkach i Wiewiórkach
W ramach europejskiego programu eTwinning dzieci z grupy „Żabki” i „Wiewiórki” realizowały projekt edukacyjny „The Blue Planet Day”. Uczestnikami projektu były przedszkolaki i uczniowie szkół z Albanii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Jordanii, Portugalii. Celem realizowanych działań było rozwijanie świadomości zagrożeń wynikających z degradacji środowiska naturalnego oraz kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych wśród najmłodszych. Dzieci we współpracy z rówieśnikami z innych krajów wykonywały zadania i podejmowały różnorodne aktywności przybliżające problematykę ochrony przyrody.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września 2021 roku dzieci z grupy „Tygryski”, „Pszczółki” oraz „Żabki” celebrowały Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przedszkolaki wysłuchały wybranych utworów literackich czytanych nie tylko przez nauczycieli, ale również przez zaproszonych gości - pracowników naszego przedszkola. Niespodziewanie odwiedził ich Pan Hilary, bohater jednego z wierszy Juliana Tuwima, w rolę którego wcieliła się pani wicedyrektor Marta Micek.
Wyjątkowy gość wyrecytował wiersz „o sobie samym”, który wysłuchany został przez małych i dużych z wielką uwagą i wywołał wiele radości. Dzieci przekonały się jak ciekawie można spędzać czas w towarzystwie książek i ile pożytku niesie ich czytanie.
„Motylki” w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Angielskie bajanie: klasyka baśni multisensorycznie"
We wrześniu dzieci z grupy „Motylki” podjęły działania w ramach ogólnopolskiego programu „Angielskie bajanie: klasyka baśni multisensorycznie”. Realizując założenia programu dzieci miały okazję wykorzystywać wszystkie zmysły oraz podejmować różnorodne formy aktywności, co niewątpliwie wspomogło proces ich wszechstronnego i kompleksowego rozwoju. Zdobyte podczas zajęć wiadomości i umiejętności wzbogaciły znacząco kompetencje wychowanków, a przede wszystkim ułatwiły przyswajanie języka angielskiego.
Dzień Jabłka
Obchody Dnia Jabłka w naszym przedszkolu stały się okazją do propagowania zdrowego odżywiania i pokazania cennych właściwości tych owoców z polskich sadów. Młodsze i starsze przedszkolaki świętowały Dzień Jabłka uczestnicząc w zabawach ruchowych i tanecznych z wykorzystaniem jabłek i innych rekwizytów. Były konkursy, zagadki i rebusy. Nie mogło zabraknąć degustacji tych pysznych i zdrowych owoców. Dzieci, każde na miarę swoich możliwości, wykonały również prace plastyczno – techniczne, których tematem były oczywiście – jabłka.
Przedszkolaki dbają o zdrowie
„Kto soki pije, ten zdrowo żyje” – takie hasło przyświecało dzieciom z grup „Jeżyki”, „Motylki” i „Wiewiórki”, które w ramach akcji prozdrowotnej WIRUSOOCHRONA poznawały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania się oraz zdrowego stylu życia.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się miedzy innymi co to jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej i jak ważne dla naszego zdrowia jest jedzenie owoców i warzyw, w których kryje się mnóstwo witamin. Uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz rozwiązywały przygotowane specjalnie na ten dzień zadania i zagadki. Największą atrakcją dla naszych milusińskich było bez wątpienia samodzielne wykonanie pysznych soków owocowych i warzywnych, a ich degustacja przyniosła im wiele radości.
Dzień drzewa
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku.
Święto to wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
Dzieci z grup: „Zajączki ", „Krasnoludki”, „Tygryski”, „Wiewiórki", „Żabki" oraz „Jeżyki" postanowiły włączyć się w te obchody świętując dzień drzew w swoich grupach. Przedszkolaki poznały budowę drzewa i etapy jego wzrostu oraz znaczenie drzew dla człowieka, zwierząt i przyrody. W ogrodzie przedszkolnym prowadziły obserwacje drzew, dekorowały drzewa z okazji ich świata a także zaśpiewała słynne „sto lat”.
W związku ze świętem powstały także różnorodne prace plastyczne - "Drzewa". Tradycyjnie grupa „Zajączki” brała udział w pracach ogrodniczych wsadzając do ziemi cebulki tulipanów na które będziemy czekać wiosną.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Z tej okazji dzieci z grupy „Tygryski” zaprezentowały krótki program artystyczny dla pracowników przedszkola oraz dzieci wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wyrecytowały wierszyki, zaśpiewały piosenki za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Akcja informacyjno-edukacyjna "WIRUSOOCHRONA"
W dniach 15.09 do 15.10 nasze Przedszkole Miejskie nr 13 brało udział w Wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”.
Akcja miała na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.
W trakcie zajęć dzieci pogłębiły wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. Dzieci z wszystkich grup wiekowych poznały zasady odpowiedniego ubioru do danej pogody, przekonały się o zaletach aktywności fizycznej, zrobiły przepyszne soki owocowe, którymi poczęstowały przedszkolną społeczność oraz stały się małymi aktorami podczas kręcenia teledysku do piosenki promującej akcje pt. „Mydło i woda – tak się zaczyna Wirusoochrona”
Jesienne kodowanie w grupie „Zajączki” i „Żabki”
Po raz drugi grupa Zajączki i Żabki wzięła udział w CodeWeek czyli Europejskim Tygodniu Kodowania.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020 r. przedszkole zajęło pierwsze miejsce w rankingu!
Dzięki zabawom z kodowania Zajączki i Żabki rozwijały kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczyły samodzielność, poszerzały wyobraźnię i mogły przygotować się do nauki programowania. Aktywności zarówno umysłowe jak i fizyczne dały uczestnikom wiele radości, a przed wszystkim pozwoliły nabyć nowe wiadomości i utrwalić już wcześniej zdobyte. Dzieci z chęcią i ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach i zdobyły kolejny certyfikat. Wydarzenie miało miejsce również online na międzynarodowej platformie eTwinning.
Mamy ogromną nadzieję, że zakodowany tydzień będzie początkiem dalszych przygód w kodowaniu i programowaniu.
„Motylki” w projekcie edukacyjnym O ZDROWIE DBAMY...
Na przełomie września i października dzieci z grupy „Motylki” wzięły udział w projekcie edukacyjnym „O zdrowie dbamy – jabłuszka zjadamy” („We care for health – we eat apples”). Celami głównymi projektu było utrwalanie wiadomości na temat jabłek, kształtowanie postaw prozdrowotnych, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz zachęcanie i zainteresowanie dzieci nauką języka angielskiego.
Podczas zabaw i zajęć m.in. dzieci poznały etapy powstawania jabłka, dowiedziały się dlaczego należy jeść jabłka, rozpoznawały po smaku różne owoce, wyjmowały z gniazda nasiennego pestki i je przeliczały. Wykonywały również prace plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
W ramach działań praktycznych samodzielnie zrobiły sok jabłkowy oraz owocowe szaszłyki. Wybrano się także na wycieczkę do pobliskiego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wypoczynek” w Będzinie, podczas której rozpoznawalno i nazywano znane owoce, warzywa oraz kwiaty i zwierzęta.
Rodzinny konkurs plastyczny w „Pszczółkach" i „Tygryskach"
W pierwszej połowie października dzieci z grupy „Pszczółki" i „Tygryski" miały okazję wziąć udział w rodzinnym, jesiennym konkursie plastycznym. Zadanie polegało na wykonaniu ludzika z materiału przyrodniczego obecnej pory roku. Dzięki pomysłowości dzieci oraz zaangażowaniu ich rodziców powstały znakomite dzieła sztuki. „Jesienne ludziki" można było podziwiać w holu przedszkola.
15 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury w składzie wychowawców grup przyznało wszystkim uczestnikom I miejsca. Dzieci otrzymały drobne upominki i pamiątkowe dyplomy.
Przedszkole Miejskie nr 12
Miska dla schroniska
5 października w Przedszkolu Miejskim nr 12 goszczono wolontariuszkę ze Schroniska Dla Zwierząt W Sosnowcu. Dodatkową atrakcją była wizyta w przedszkolu czworonożnego mieszkańca schroniska – psa „Frej”.
Dzieci chętnie go głaskały, patrzyły jak reaguje, łasi się. Wizyta psa dała dzieciom wiele radości i dumy, że one też potrafią dbać o zwierzęta. Przekazano wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt. Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.
Dzień chłopaka
30 września obchodzono Dzień Chłopaka. W tym dniu na Przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji. Zabawa rozpoczęła się od wspólnych tańców przy przedszkolnych piosenkach. Później nadszedł czas na słodki poczęstunek.
Dzieci z uśmiechami na twarzach wzięły udział we wszystkich przygotowanych zabawach. Chłopcy otrzymali upominki, który dały im dużo radości.
Sprzątanie świata
28 września, tradycyjnie, jak co roku dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko.
Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Przedszkolaki wyruszając na akcję otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy, dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków.
„Wirusoochrona”
W pierwszej połowie października w Przedszkolu dzieci brały udział w akcji „Wirusoochrona”. Przedszkolaki uczestniczyły w różnych działaniach prozdrowotnych. Nauczyciele przygotowali zagadki, wierszyki, opowiadania, pogadanki na temat zdrowia, higieny, zdrowego stylu życia itp.
Dzieci rozwiązywały krzyżówkę z hasłem „higiena”. W zajęciach wykorzystano prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne o tematyce prozdrowotnej, o tym czym są wirusy. Dzieci kolorowały obrazki na temat higieny i zdrowego stylu życia. Odbyło się również spotkanie z pielęgniarką, która opowiadała dzieciom o tym jak ważne jest dbanie o higienę i częste mycie rąk. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Wirusowy potworek”, która dostarczyła im wiele radości i rozwijała kreatywność. Nauczyciele pozwolili również dzieciom doświadczyć poprzez udział w eksperymencie „Bród boi się mydła” jak ważne jest mycie rąk.
Zabawy na powitanie jesieni
23 września w Przedszkolu Miejskim nr 12 w „zerówce” dzieci utrwalały wiadomości o nowej porze roku – jesieni. Najbardziej zaciekawiły ich zabawy matematyczne, w których dzieci poszukiwały, zdobywały doświadczenia matematyczne - segregowały, odtwarzały rytmy, nazywały kolory jesieni i składały obrazki z części.
Dzieci odpowiadały na pytania z Jesiennego Quizu i rozwiązywały krzyżówkę. Skupiły uwagę, rozwijały percepcję wzrokową na wykonywanych zadaniach. Była to dla nich wspaniała zabawa, ale również praca.
Przedszkole Miejskie nr 2
W ostatnim dniu września dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie bawiły się świętując „Dzień Chłopaka”. Mogły na chwilę stać się Minonkami, zwiedzić „Dziki Zachód”, wybrać się w podróż do Meksyku, lub wcielić w role Piratów.
Od 15.09 - 15.10.2021 r. wszystkie grupy brały udział w Wojewódzkiej Akcji Informacyjno – Edukacyjnej „Wirusoochrona”. Wykorzystano otrzymane materiały edukacyjne oraz broszurki informacyjne dotyczące szczepień opracowane przez Ministerstwo Zdrowia i Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach.
Przeprowadzono również zajęcia „Światowy Dzień Mycia Rąk”, w ramach których wykonano gazetkę informacyjną dla Rodziców, oraz stworzono pracę plastyczną na temat „Wirus w oczach dzieci”, a także wystawiono teatrzyk kukiełkowy według pomysłów dzieci „Wirusa się nie boimy i go przegonimy” . Najwięcej emocji wzbudził jednak przebieg doświadczeń pt.: „Dlaczego warto myć ręce?” .
W październiku realizowaliśmy kolejne zadania ogólnopolskiego projektu „Piękna nasza Polska cała”. Tym razem całą uwagę skupiliśmy na poznawaniu zbytków naszego miasta, ciesząc się z uroków Parku przy Pałacu Mieroszewskich.
Przez cały miesiąc, w ramach projektu „Kreatywny Przedszkolak” w grupach odbywały się zajęcia na temat „Jesienne barwy – eksperymentowanie z kolorami”. Dzieci wzbogacały wiedzę o otaczającej przyrodzie, by wszystkie działania zwieńczyć pracami plastycznymi. Podejmując różne aktywności przedszkolaki wykazały się bogatą wyobraźnią, twórczym podejściem do zadania.
Przedszkole Miejskie nr 4
W Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy wiele się dzieje każdego dnia.
W październiku dzieci poznawały wielozmysłowo aktualną porę roku czyli jesień i jej dary. Gromadząc dary jesieni w sali wykorzystywały je w bezpośrednim kontakcie. Poznając porę roku uczyły się też literek, matematycznych pojęć itp. Nauczyciele zaangażowali w poznawanie darów jesieni także rodziców poprzez zorganizowanie konkursu plastycznego-technicznego dla dzieci i rodziców „Zwierzaki-cudaki”- kukiełki z warzyw i owoców.
Wyobraźnia twórcza i umiejętności konstrukcyjne rodziców i dzieci zachwyciły wszystkich. Przyznano Grand Prix, I, II i III miejsca oraz wiele wyróżnień, a wystawa prac cieszyła się dużą oglądalnością. Podziękowania dla rodziców i dzieci za zaangażowanie.
W październiku przedszkolaki świętowały Dzień Drzewa, nie tylko wzbogacając wiedzę o ważnym elemencie ekosystemu, ale bezpośrednio przyczyniając się do wzbogacenia najbliższego otoczenia przedszkola w ten cenny „przyrodniczy skarb” sadząc drzewa w ogrodzie przedszkolnym.
Przedszkole brało udział w akcji informacyjno-edukacyjnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej pt. „Mydło i woda - tak zaczyna się WIRUSOOCHRONA”. Punktem kulminacyjnym był 15 października, kiedy to miał miejsce Światowy Dzień Mycia Rąk. Tego dnia w każdej grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia dotyczące higieny rąk. Nauczycielki czytały wierszyki, opowiadania na temat zdrowia, higieny, zdrowego stylu życia itp. Odbywały się pogadanki i rozmowy. W dwóch najstarszych grupach dzieci rozwiązywały krzyżówkę z hasłem „higiena”. W zajęciach wykorzystano prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne o tematyce prozdrowotnej.
W najmłodszej grupie dzieci przeprowadziły doświadczenie „Uciekające wirusy” z mlekiem, pieprzem i mydłem, aby na własne oczy przekonać się jak bakterie i wirusy nie lubią mydła. Nie obyło się bez ćwiczenia dobrych nawyków właściwego mycia rąk w łazience. Przy okazji poruszony został temat koronawirusa i zasad zachowania się podczas pandemii.
Przedszkolaki uczą się także zawodów, a październik i obchodzony w nim Dzień Poczty przyczynił się do poznania pracy listonosza i innych pracowników poczty.
Jednym z ważniejszych wydarzeń października był Dzień Edukacji Narodowej. Najstarsze grupy wraz z wychowawcami przygotowały uroczystą akademię, na której poprzez wiersze, piosenki i taniec podziękowały wszystkim pracownikom naszego przedszkola.
Dzień, w który zaangażowała się cała społeczność przedszkola – rodzice, dzieci i pracownicy – to Akcja Charytatywna „Dzień Piżamy”. Organizując ten dzień przedszkole solidaryzowało się z dziećmi chorymi na nowotwory i wspierało finansowo - poprzez zbiórkę pieniędzy - oddziały onkologiczne. To też możliwość zwrócenia uwagi na profilaktykę badań u dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Przedszkole serdecznie dziękuje Rodzicom, Pracownikom i Dzieciom za przyłączenie się do akcji i życzy Wszystkim zdrowia.
Przedszkole Miejskie nr 15
Dzień Zwierząt
Grupa „Rybki” z Przedszkola Miejskiego nr 15 w październiku świętowała Dzień Zwierząt. Z tej okazji dnia piątego października odbył się konkurs recytatorski „Kochamy zwierzęta”, Dzieci chętnie recytowały swoje ulubione wiersze o zwierzętach. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, uczestniczyła w nim połowa grupy. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Dzieci za piękne występy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Jesienne inspiracje
Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Jesienna przyroda zachwyca ilością barw i darów. Inspiruje do wykonania wielu ciekawych zajęć oraz prac plastycznych.
Dzieci z grupy „Serduszka” przygotowały pyszny i zdrowy sok owocowo-warzywny, stworzyły także ścieżkę sensoryczną po której z wielką przyjemnością spacerowały. Pietruszkę oraz ziemniaka zamieniły w wspaniałe jesienne grzybki.
Przedszkolaki z grupy „Rybki” z użyciem jesiennego materiału naturalnego stworzyły wspaniałe prace plastyczne: „Pani Jesień”, „Jabłko i gruszka”, „Jesienne drzewa”. „ Las”.
Dzień Mycia Rąk
Piętnastego października grupa „Rybki” świętowała „Dzień Mycia Rąk”. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie prawidłową technikę mycia rąk oraz sytuacje w których należy to robić. Uczestniczyły również w eksperymencie z użyciem farby, który uświadomił im jak myć ręce, aby mydło dotarło we wszystkie zakamarki. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tym eksperymentem, ich dłonie były całe pokryte niebieską farbą. W nagrodę otrzymały medale „Mistrzów mycia rąk” .
Tablice multimedialne
W październiku przedszkole pozyskało sponsora. Firma Amister ufundowała dla każdej grupy tablice magnetyczne, z których dzieci z wielką radością z nich korzystają.
Pasowanie na przedszkolaka
22 października 2021 r. był wyjątkowym dniem dla przedszkolaków z najmłodszej grupy „Biedronki” Przedszkola Miejskiego nr 15 w Będzinie. Świętowali oni dzień Pasowania na Przedszkolaka. Zabawa, tańce i śpiew zakończyły się uroczystą przysięgą i wręczeniem pamiątkowego dyplomu przez Panią Dyrektor.
Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 9
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego w SP 9 uczestniczą w wielu ciekawych zajęciach. W październiku uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, przygotowując pyszne owocowe szaszłyki oraz zdrowe kanapki.
Przedszkolaki brały udział również w licznych projektach i akcjach edukacyjnych jak np. Kubusiowi przyjaciele natury, Gang Swojaków i Czyściochowo. Dzieci uwielbiają aktywność sportową, dlatego chętnie biorą udział w akcji „siatkarskie przedszkole", gdzie doskonalą swoją sprawność ruchową oraz zapoznają się z dyscypliną sportową jaką jest grą w piłkę siatkową.
Przedszkolaki szczególnie uwielbiają zajęcia twórcze, podczas których ujawniają swoje talenty oraz kreatywnie spędzają dzień.
Przedszkole Miejskie nr 14
W ostatnim tygodniu września ważnym wydarzeniem dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 14 była wizyta policjantów. Tematem spotkania było bezpieczeństwo na drogach i nie tylko. Policjanci przypominali dzieciom jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub zaatakuje groźny pies.
30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Chłopaka”. Były tańce, zabawy, upominki i słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci.
W październiku dzieci z grup: Tygryski, Kotki i Motylki uczestniczyły w wycieczce do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Dzieci z ogromną ciekawością obejrzały spektakl teatralny pod tytułem „Tymoteusz i Psiuńcio”.
Jesień – pora roku, która nadeszła po pełnym przygód wakacyjnym czasie. Dzieci poznały dary jakie zsyła nam październikowa aura. Bawiły się liśćmi, zwracając uwagę na ich kształt, kolorystykę, fakturę i wielkość. Dzieci z grupy 5, 6 – latków „Kotki” wybrały się z opiekunami na wycieczkę do Parku Rozkówka w Będzinie. Przeszły trasę ścieżki edukacyjnej i wspaniale bawiąc się korzystając z licznych urządzeń terenowych.
Październik to okres, w którym przedszkole realizowało akcję informacyjno – edukacyjną „Wirusoochrona”. We wszystkich grupach przeprowadzone zostały zajęcia, których celem było uświadomienie dzieciom, jak ogromne znaczenie dla każdego człowieka ma zdrowie, jak o nie dbać, co powoduje, że chorujemy.
13 października przedszkolaki odbyły kosmiczną podróż w mobilnym planetarium, podczas której dowiedziały się wiele o galaktyce i Układzie Słonecznym. Dzieci przeniosły się w zagadkowy świat kosmosu. Pokaz dostarczył wszystkim niezapomnianych kosmicznych wrażeń.
14 października w dniu Edukacji Narodowej przedszkolaki pamiętały o swoich Paniach, które obchodziły święto. Dzieci z grupy „Motylki” przygotowały akademię. Dodatkiem do życzeń były piękne bukieciki z jesiennych liści.
21 października przedszkolaki uczestniczyły w pierwszym z cyklicznych spotkań muzycznych Pani Gama. Dzieci poznały budowę skrzypiec, sposób i technikę wydobywania dźwięków i z uwagą wysłuchały utworów muzycznych.
Przedszkole Miejskie nr 1
Święto dyni
W piątek – 29 października w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Będzinie zrobiło się pomarańczowo. Wszyscy uroczyście obchodzili koniec jesiennych zbiorów i „Święto dyni”.
Panie ubrały się na pomarańczowo, dzieci ubrały się na pomarańczowo, na dekoracjach i w kącikach pojawiły się krąglutkie dynie. Dyniowy również był obiad, przekąski także były dyniowe. Ba! Niektórym nawet dynia wyrosła na głowie. Można było poczuć się, jak na polu dyniowym.
W ramach obchodów dyniowego święta dzieci i rodzice wzięli udział w konkursie na „Cudaka z dyni”. Do przedszkola dotarły przepiękne i bardzo kreatywne prace – nie sposób było wybrać najlepszą!
Na zajęciach dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. W każdej grupie zrealizowano dyniowe prace plastyczne. Odbyły się także dyniowe zabawy: klasyfikowanie dyń według wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne.
Następne dni w przedszkolu również pachniały dynią – przedszkolaki delektowały się dyniowymi smakołykami przygotowanymi przez panią Grażynkę i biedronkowych masterchefów – muffinkami dyniowymi.
Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.