W związku ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje o zasadach, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem.
- Zwierzęta i gospodarstwo muszą być zarejestrowane w bazie ARiMR.
- Do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami.
- Przed wejściem do budynków muszą być wyłożone maty nasączone środkiem dezynfekującym.
- Należy zabezpieczyć świnie przed kontaktem z dzikami.
- Nie karmić odpadami kuchennymi.
- Do pracy ze zwierzętami należy używać oddzielnego stroju i pozostawiać go w chlewni.
- Należy pamiętać o utrzymaniu pomieszczeń w czystości i dezynfekcji.
- Należy obserwować stan zdrowia świń i o wszelkich niepokojacych objawach natychmiast powiadomić lekarza weterynarii.
Dodatkowe informacje znajdują się tutaj
Afrykański pomór świń (ASF) to wirusowa choroba zakaźna, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki przenoszona przez wirusy odporne na działanie niskich temperatur. Wirusy te nawet przez pół roku zachowują właściwości zakaźne w organizmie zwierząt i w surowych, niedogotowanych produktach z mięsa wieprzowego lub dzików. Choroba nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka.
W związku z tym, że nie ma skutecznej szczepionki przeciw ASF, pojawienie się choroby u świń w gospodarstwie wiąże się z koniecznością likwidacji stada i utylizacji zabitych zwierząt, a także wszelkich substancji, z którymi zakażone zwierzęta mogły mieć kontakt. Działania te podejmuje Inspekcja Weterynaryjna, a od ich zakończenia musi minąć długi okres, zanim w gospodarstwie będzie można wznowić utrzymywanie świń.