Jeden z najstarszych zabytków przemysłowych Zagłębia Dąbrowskiego oraz jedna z pierwszych fabryk cementu w Europie i na świecie zostanie wyremontowana. Cementownia Grodziec stanie się centrum integracji społecznej i gospodarczej naszego miasta.
Uruchomiona 167 lat temu, w 1857 roku Cementownia Grodziec zasługuje na drugie życie. Szkody górnicze, upływ czasu, dewastacje i z roku na rok popadający w ruinę, ten monumentalny obiekt dla wielu wydawał się być nie do odratowania, został spisany na straty. A jednak stanowi integralną część Grodźca i mając ogromny potencjał zasługuje na drugie życie.
Cementownia Grodziec zostanie wyremontowana i zaadoptowana do nowych funkcji. Stanie się ważnym centrum kultury i integracji społeczno-gospodarczej naszego miasta. Zachowując niepowtarzalny industrialny charakter będzie nowym, tętniącym życiem i atrakcyjnym turystycznie obiektem.
W ramach dofinansowanych projektów zaplanowano adaptację obiektów przemysłowych (silosów cementu, hali pakowni, młyna węglowego i transportera cementu) na miejskie centrum kultury i animacji. Powstaną tutaj m.in.: sala teatralna, budynek ośrodka kultury i animacji, siedziby lokalnych instytucji pozarządowych, kino letnie, sala taneczno-gimnastyczna, czytelnia i biblioteka, a także sale spotkań i szkoleniowe. W dalszej perspektywie planowane jest nawet uruchomienie muzeum przemysłu.
Istotnym działaniem dla całego Grodźca jest także rekultywacja zniszczonego terenu Cementowni (o powierzchni ponad 2,5 ha) i przekształcenie go w atrakcyjny teren zielony. Pozyskane dofinansowanie pozwoli przeprowadzić działania obejmujące wyburzenia elementów niebezpiecznych, przekształcenie ruin w konstrukcje dla pnączy i zieleni, zabezpieczenie następstw szkód górniczych, zabezpieczenie skarp i osuwisk, niwelację terenu, rekultywację i wymianę gruntu, utworzenie ścieżek, ukształtowanie stref np. półparkowej, półogrodowej i tarasów kaskadowych czy wykonanie systemu nawadniania z zasilaniem pomp (OZE).
Dofinansowania:
Zadanie 1:
Waloryzacja Cementowni Grodziec w Będzinie podstawą procesu transformacji lokalnej.
wniosek nr FESL.10.09-IZ.01-074E/23;
wartość projektu: 93 871 385,20 zł
wnioskowana wartość dofinansowania: 72 648 166,00 zł
Zadanie 3
Rekultywacja na cele przyrodnicze terenu dawnej Cementowni Grodziec w Będzinie
FESL.10.07-IZ.01-0958/24-003
wartość całkowita projektu: 10 600 976,40 zł
wysokość dofinansowania: 9 839 111,94 zł
Przyznane dofinansowanie na rewitalizację Cementowni Grodziec to 82,4 mln zł.
Zadanie 2:
obejmujące silos nr V / obiekt 23 – jako zadanie przewidziane do zgłoszenia
w IV kwartale 2024 do naboru konkurencyjnego ZIT nr FESL.10.09-IZ.01-163/24
(miasto na ten cel posiada alokację w wysokości ponad 17 mln zł).
Zadanie 4
obejmujące kompleks szlamowników (obiekt 10/11), przewidziane do finansowania w ramach FenIKS – zadanie odległe w czasie (obiekt w najlepszym stanie technicznym z całego kompleksu).