Zakończył się pierwszy etap prac nad Programem Rewitalizacji dla Miasta Będzina. Opracowano diagnozę, która stanowi podstawę do wyznaczenia obszaru rewitalizacji.
Diagnoza ta została przygotowana w oparciu o dwa źródła informacji:
- dane statystyczne,
- dane zebrane wśród mieszkańców za pomocą ankiety diagnostycznej.
Ich analiza została przeprowadzona w taki sposób, by określić, w których miejscach naszego miasta występuje największa koncentracja negatywnych zjawisk w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkconalnej oraz technicznej.
W oparciu o uzyskane wyniki wyznaczono 5 kwartałów odpowiadających najbardziej zdegradowanym częściom miasta. Są to:
- Kwartał nr I - „Śródmieście”,
- Kwartał nr II - „Warpie”,
- Kwartał nr III - „Ksawera”,
- Kwartał nr IV - „Grodziec”,
- Kwartał nr V - „Łagisza”.
Kwartały te stanowią jednocześnie proponowany obszar rewitalizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obszar ten nie może stanowić więcej niż 20% powierzchni miasta i może być zamieszkany maksymalnie przez 30% jego mieszkańców. Z tego względu, mimo niewątpliwych problemów i oczywistych potrzeb występujących również w innych miejscach Będzina, zaproponowano takie właśnie obszary.
Dalsze prace nad „Programem Rewitalizacji dla Miasta Będzina” będą koncentrować się wokół wyznaczonych obszarów. Dlatego chcielibyśmy poznać Państwa opinie, uwagi i sugestie w sprawie przeprowadzonej diagnozy.
Konsultacje społeczne diagnozy trwają do 10 stycznia 2017 roku.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dokumentem i zgłaszania ewentualnych uwag poprzez przygotowany w tym celu formularz uwag.