Polska Grupa Górnicza S.A. wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia Powstań Śląskich, poprzez zorganizowanie specjalnego wydarzenia dedykowanego społeczności naszego regionu w dniu 11 sierpnia 2019 roku w Katowicach.
Polska Grupa Górnicza S.A. zwróciła się do Jego Ekscelencji Arcybiskupa Metropolity Katowickiego z propozycją zorganizowania wydarzenia, które swoim charakterem pozwoli na godne uczczenie setnej rocznicy Powstań Śląskich.
Metropolita Katowicki jako Duszpasterz Ślązaków oraz wielki przyjaciel Braci Górniczej zaproponował zorganizowanie tego przedsięwzięcia w budynku Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. J.E. Arcybiskup Metropolita Katowicki specjalnym dekretem powołał Radę Merytoryczną dla tego wydarzenia.
W skład Rady wchodzą: J.E. Arcybiskup, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A., historycy, naukowcy, ludzie kultury oraz osoby związane z organizacją wydarzenia. Rada ustaliła przesłanie wydarzenia oraz jego patriotyczny, religijny i narodowy charakter.
Ze względu na patriotyczno-religijno-narodowy charakter wydarzenia zostało ono podzielone na części:
- Uroczysta Msza Święta z honorowymi sztandarami górniczymi w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (godz. 12.00). Oprawę Mszy Św. zapewni orkiestra Polskiej Grupy Górniczej S.A. Na uroczystą Mszę Św. zostaną zaproszone władze państwowe, wojewódzkie oraz przedstawiciele samorządów i gmin górniczych.
- Widowisko muzyczno-historyczno-religijne dla mieszkańców regionu w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (godz. 19.00). Wstęp wolny.
Tematyka widowiska obejmuje następujące motywy:
- Bezkompromisowa walka Ślązaków na rzecz zjednoczenia Górnego Śląska z Polską oraz wskazanie, że dzisiaj Śląsk jest integralną i nienaruszalną częścią Rzeczypospolitej;
- Duma Ślązaków z ich tożsamości lokalnej i narodowej (indywidualna, osobista perspektywa powstańców za pomocą której dowiedli, jak silna i dumna jest śląska tożsamość);
- Wpływ Powstań Śląskich na kształtowanie charakteru i tożsamości współczesnego Śląska;
- Wskazanie na polski Kościół, który aktywnie wspierał dążenia narodowe Ślązaków do przyłączenia się do Polski;
- Wskazanie na fakt, iż źródła dynamicznego rozwoju Śląska leżą w historycznych wydarzeniach sprzed stu lat: narracja widowiska będzie prowadziła od roku 1919 do 2019.
Wymienione motywy tworzące ramy widowiska będą obecne we wszystkich jego aspektach przede wszystkim w jego narracji i konstrukcji.
Widowisko rozpocznie się od wątków typowo historycznych (na poziomie przekazu słownego, jak i obrazu), a zakończy silnym akcentem odnoszącym się do współczesności. Tą symboliczna klamrę między historią i współczesnością stworzą także utwór rozpoczynający i utwór zamykający widowisko.
Bohaterem utworu wokalno-muzycznego na otwarcie widowiska stanie się 13-letni chłopiec – ofiara masakry na górnikach dokonanej na terenie kopalni „Mysłowice” w dniu 15 sierpnia 1919 roku.
Natomiast utwór finałowy to piosenka o współczesnym, dynamicznie rozwijającym się Śląsku, który pamięta o swoich przodkach. Tematyka widowiska została uzgadniana z Radą Programową.
Wśród artystów znajdą się: Sonia Bohosiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Anna Guzik, Sambor Czarnota, Orkiestra Kameralna AUKSO, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Arkadio, Orkiestra KWK Mysłowice-Wesoła, Żeńska Orkiestra Salonowa; aranżacje Jan Stokłosa, reżyseria Ingmar Villqist.