7 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Feministek. W tym dniu w szczególności podejmujemy dialog na temat godności, wolności i równego traktowania płci w każdym obszarze działalności człowieka. Ponadto w listopadzie przypada 105. rocznica uzyskania praw wyborczych przez nasze rodaczki.
Pomimo, że mamy XXI wiek nadal feminizm jest nam potrzebny, aby łamać stereotypy i przypominać o wolności, równości i postępie. Światowy Dzień Feministek podkreśla, iż nadal jest wiele do zrobienia w kwesti równości prawnej, ekonomicznej, politycznej i społecznej.
Kiedyś feminizm należał wyłącznie do sfery kobiet. Kojarzył się głównie z aktywistycznym ruchem angielskich i amerykańskich sufrażystek, walczących o prawa wyborcze pod koniec XIX i na początku XX wieku. Kobiety, które były pionierkami ruchu emancypacji, były zdeterminowane i nieustępliwe w swym dziłaniu. Spowodowały zmianę świadomości i zmotywowały miliony kobiet na całym świecie do udziału w walce o równe i jakże zasłużone prawa.
W 1893 roku Nowa Zelandia zostaje pierwszym krajem, który przyznał kobietom równe prawa głosu, natomiast na terenie Europy pionierskimi okazały się kraje skandynawskie. W 1906 roku Finlandia nadaje kobietom prawo do głosowania, w ślad za nią w 1908 roku idzie Królestwo Duńskie, w 1913 roku – Norwegia, a w 1915 - Islandia.
Rozwój polskiego feminizmu związany był z walką o odzyskanie niepodległości i utrzymanie tożsamości narodowej. Emancypantki zabiegały o poprawę bytu materialnego, prawo do wyższych studiów, o prawa obywatelskie i udział w życiu publicznym. W końcu pełne prawa wyborcze uzyskały w dniu 28 listopada 1918 roku osiągając ósme miejsce z kolei na świecie.
Rok wcześniej do urn stanęły mieszkanki Kanady, zaś kobiety w Stanach Zjednoczonych w 1920 roku. Wielka Brytania zezwoliła na głosowanie żeńskiej części społeczeństwa dopiero w 1928 roku.
Praktycznie od lat trzydziestych po lata dziewięćdziesiąte XX wieku kolejne kraje przyznawały kobietom prawa wyborcze. Najpóźniej otrzymały je mieszkanki krajów arabskich, gdzie wciąż jest bardzo dużo do zrobienia w tej kwestii. Dopiero od ośmiu lat kobiety z Arabii Saudyjskiej mogą uczestniczyć w wyborach.
Tyle historia, a jaki status feminizm ma dzisiaj? Z całą pewnością nie jest odosobnioną sferą, przeznaczoną tylko dla kobiet. Funkcjnuje w przestrzeni publicznej, językowej, stał się trendy. Jest miejscem do różnych aktywności, tematem debaty publicznej, a nawet hasłem reklamowym.
Feministki i feminiści zabiegają o równouprawnienie, wolność, godność i szacunek. Walczą z seksizmem, przemocą ze względu na płeć, opresją oraz nierównównością społeczną, ekonomiczną i polityczną. Światowy Dzień Feministek to święto ludzi świadomych, wolnych, postępowych, reagujących na niesprawiedliwość i krzywdę innych.