Podczas wiosennych spacerów po terenach zielonych można spotkać młode zwierzęta – podloty lub oseski ssaków. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na porzucone, przeważnie zwierzęta te mają się dobrze, a ich rodzice doglądają je z bezpiecznej odległości. Zabierając je - motywowani chęcią pomocy, możemy wyrządzić im ogromną krzywdę.
Pamiętajmy! Jeżeli zwierzę nie ma widocznych ran czy urazów, to należy je zostawić w spokoju. Nie należy go płoszyć, dotykać, głaskać czy dokarmiać.
Dotknięcie młodej sarny czy zajączka przez człowieka spowoduje pozostawienie na nim zapachu, co będzie skutkować odrzuceniem go przez matkę!
Gdy spotkamy młodego dzika (warchlaka) oddalmy się spokojnie i po cichu - w pobliżu może znajdować się matka, która może stanąć w jego obronie.
Ptaki wielu gatunków opuszczają gniazda zanim są zdolne do lotu - jest to naturalny etap ich rozwoju. Podloty często chowają się w trawie, w zaroślach. Nie są one jednak pozostawione same sobie. Ich rodzice nadal się nimi opiekują przynosząc im pokarm.
Zabierając młode zwierzęta rodzicom, pozbawiamy je szansy na prawidłowy rozwój.
Ranne zwierzęta
Jeśli znalezione dzikie zwierzę jest ranne, potrzebuje pomocy należy ten fakt zgłosić do:
- Urzędu Miejskiego: 32 267 91 56 (w godzinach pracy Urzędu),
- Ośrodka Dyspozycyjnego Prezydenta Miasta: 32 267 37 16 (całodobowo),
- Straży Miejskiej: 32 710 46 90, 517 493 208 (całodobowo).
Pracownicy/dyżurni przekażą sprawę odpowiednim służbom.