Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 - rozeznanie potrzeb seniorów - Moduł II. Prezydent Miasta Będzina w związku z możliwością pozyskania środków finansowych na zakup opasek bezpieczeństwa w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 prosi o zgłaszanie osobiste, telefoniczne lub przez osoby bliskie seniorów w wieku 65 lat i więcej w w/w Programie.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie przystępuje do realizacji Modułu II tego Programu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość".
W ramach Programu seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu, co daje poczucie bezpieczeństwa tylko seniorom, ale także jego rodzinie. Pozwala na bardziej komfortowe funkcjonowanie w swoim środowisku lokalnym. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.
W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.
„Opieka na odległość" jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych wymagających usług opiekuńczych jak i tych, którzy z tej formy wsparcia nie korzystają, ale u których zmiany stanu zdrowia są na tyle nieprzewidywalne, że konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Usługa „opieki na odległość” realizowana w ramach tego programu jest bezpłatna dla mieszkańców naszej Gminy.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w programie do 18 lutego 2022 roku.
Więcej informacji na:
Kontakt:
e-mail: sekretariat@mops.bedzin.pl telefon: 22 505 11 11 – infolinia programu telefon: 530 759 480 – MOPS Będzin
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 - rozeznanie potrzeb seniorów w zakresie realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów”.
Trwająca już od blisko dwóch lat pandemia koronawirusa to niełatwy czas dla wszystkich, ale dla osób starszych, mniej samodzielnych, nierzadko samotnych – szczególnie trudny.
To z myślą o nich już w 2020 roku uruchomiony został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów z dedykowaną osobom starszym infolinią.
Pod numerem 22 505 11 11 seniorzy mogli zgłaszać zapotrzebowanie na różnego rodzaju pomoc. To zarówno zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, jak i pomoc cyfrowego wolontariusza w załatwieniu spraw urzędowych online. I nie tylko.
Jaki jest główny cel Korpusu Wsparcia Seniorów?
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022 ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego funkcjonowania osób starszych w ich miejscu zamieszkania poprzez nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi skupiającymi środowiska młodzieżowe, a także wolontariuszami tworząc lokalne partnerstwa.
Dla kogo przeznaczony jest Korpus Wsparcia Seniorów?
Program skierowany jest do seniorów w wieku 65 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Jaki jest okres realizacji programu?
Program będzie realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Jaki będzie budżet programu w 2022 roku?
Budżet programu to 80 mln zł.
Jakie działania będą składać się na Korpus Wsparcia Seniorów?
W ramach programu realizowane będą dwa moduły działań:
- Moduł I, którego celem będzie zapewnienie wsparcia seniorom w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług w zakresie określonym w programie, wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy.
- Celem Modułu II będzie poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do „opieki na odległość” poprzez zakup tzw. opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.
Jakie konkretnie wsparcie będzie udzielane w ramach poszczególnych modułów?
Moduł I programu zakłada:
- Wsparcie społeczne,
- Ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej,
- Wsparcie psychologiczne,
- Wsparcie w czynnościach dnia codziennego.
W ramach Modułu II programu seniorom w wieku 65 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. opasek bezpieczeństwa wyposażonych w co najmniej dwie z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.
W jaki sposób seniorzy mogą zgłosić potrzebę wsparcia w czynnościach dnia codziennego, jeśli chcą pozostać w domu z uwagi na obowiązujący stan pandemii?
W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomiona została ogólnopolska infolinia dedykowana seniorom – ta forma wsparcia będzie kontynuowana. Dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 22 505 11 11, osoby starsze mogą zgłosić potrzebę wsparcia w czynnościach dnia codziennego, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię czy stan zdrowia osoby potrzebującej.
Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora przekazywane są do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka kontaktuje się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy.
Czy senior może zgłosić się bezpośrednio do ośrodka wsparcia?
Tak, osoby starsze mogą również zgłaszać potrzebę wsparcia, dzwoniąc bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania.
Czy w weekendy można korzystać ze wsparcia w ramach programu?
Istnieje możliwość świadczenia usługi wsparcia w ramach programu nie tylko w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku, ale także w weekendy. Zależy to od tego, jak dany ośrodek lub organizacja pozarządowa zorganizuje i skoordynuje pracę wolontariuszy.
Co powinien zrobić senior w sytuacji, gdy gmina, w której mieszka nie przystąpi do realizacji programu?
W sytuacji, gdy dana gmina nie przystąpi do realizacji programu, powinna każde zgłoszenie rozpatrzeć indywidualnie w zakresie swoich kompetencji oraz zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej.
Więcej informacji na:
Kontakt:
e-mail: sekretariat@mops.bedzin.pl telefon: 22 505 11 11 – infolinia programu telefon: 530 759 480 – MOPS Będzin