Przedszkole Miejskie nr 1
Październik przywitał dzieci pięknym, żółto-pomarańczowym i wyjątkowo ciepłym uśmiechem. Śmiały się i radowały również podczas obchodów Dnia Uśmiechu. Zachwycone paletą kolorów, jakie roztacza za oknami jesień przedszkolaki wybrały się na spacer. Obowiązkowym punktem spaceru każdej z grup były szaleństwa z liśćmi i podglądanie jeżowego domku.
Pogoda była łaskawa, więc po spacerze jedynkowe przedszkolaki zaliczyły jeszcze plac zabaw i gry zespołowe na boisku. Co ciekawscy – po powrocie do sali obserwowali zebrane na spacerze liście przez lupę. Ci bardziej kreatywni – w ramach realizowanych projektów – wyrażali swoje spostrzeżenia tworząc ciekawe prace plastyczne i makiety.
Jesień to także okres uzupełniania poziomu witamin z sadu i ogrodu. Pełną parą ruszyły więc jedynkowe – kuchcikowe zajęcia kulinarne. Maluszki w ramach projektu przygotowały stemple z ziemniaków oraz pyszny kompot, pięciolatki sok marchewkowo-jabłkowy i sałatkę owocową. Na obiad cała społeczność pałaszowała placki ziemniaczane, kapuśniak i barszcz ukraiński. Niedobór słodkości uzupełniano świętując Dzień Dziewczynek. O dobrą atmosferę i przepływ świeżego powietrza zadbały średniaki zakładając ogródek antysmogowy.
Połowę miesiąca Przedszkole Miejskie nr 1 zamknęło uroczystymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Tegoroczną akademię „z humorem” przygotowały starszaki.
W tym miesiącu sporo się działo, ale to nie koniec. Przed dziećmi kolejne działania i atrakcyjne zabawy w przedszkolnych murach.
Przedszkole Miejskie nr 2
„Dzień Przedszkolaka”
20 września Przedszkole Miejskie nr 2 w Będzinie obchodziło „Dzień Przedszkolaka”. W tym dniu dzieci ubrane w koszulki niebieskie, jak dziecięce marzenia zgromadziły się w holu przedszkola, by z Misiem i Laleczką celebrować swoje święto, uczestniczyć w zabawach tanecznych.
„Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu”
21 września przedszkole przywdziało słoneczny kolor, a wszystko za sprawą żółtych koszulek, które założono podkreślając radosny charakter „Międzynarodowego Dnia Orderu Uśmiechu ". W tym roku Jacek i Agatka opowiedzieli zgromadzonym historię wyjątkowego medalu, przedstawili dzieciom sylwetki wybranych laureatów oraz zaprosili do obejrzenia teatrzyku lalek. Każde z dzieci zostało nagrodzone medalem upamiętniającym ten wyjątkowy dzień.
„Dzień Chłopaka”
Na przełomie września i października dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie uczestniczyły w uroczystościach grupowych z okazji „Dnia Chłopaka”. Spotkania stały się okazją do przebierania się, wcielenia w różne role i przeżycia wspaniałych przygód.
„Zbiórka karmy dla kotów”
Z okazji „Dnia Zwierząt” przedszkole nr 2 wsparło działalność Pani Sylwii, która oddała swe serce bezdomnym kotom z terenu Zagłębia, dokarmia je i wspólnie z mężem buduje dla nich „Kocie Przystanie”, a swoją działalność publikuje na FB, w grupie: Kociaki :) Piaskowskie. W dniach 6.10.2022 r. – 7.10.2022 r. przedszkole zgromadziło mokrą karmę w puszkach, koce, legowiska, kuwety.
Realizacja Ogólnopolskich Projektów
Wdrażając założenia Ogólnopolskich Projektów Edukacyjnych „Kreatywny Przedszkolak" i „Jestem małym przyjacielem przyrody”, wychowankowie przedszkola wykonywali zadania poświęcone wykorzystywaniu „darów jesieni" do tworzenia prac plastycznych i modelu „drzewa sensorycznego”.
„Uśmiechnięty Dzień Edukacji Narodowej”
14 października w Przedszkolu Miejskim nr 2 odbyła się uroczystość „Uśmiechnięty Dzień Edukacji Narodowej”. Punktualnie o godz. 10.00 wszyscy zgromadzeni zostali przywitani przez panią dyrektor i zaproszeni do wysłuchania widowiska słowno-muzycznego zadedykowanego przez wychowanków wszystkim tworzącym przedszkolną rodzinkę. W miłym towarzystwie, wśród płynących prosto z serca życzeń czas radośnie upłynął.
Przedszkole Miejskie nr 4
Witamy jesień
Wreszcie nadeszła kolorowa pora roku... Dzieci z przedszkola nr 4 radośnie powitały jesień. Do każdej z grup zawitała z innymi darami: maluszki oglądały kolorowe liście a starsze dzieci kasztany, żołędzie, orzechy oraz przepyszne warzywa i owoce, które można znaleźć w sadach i ogrodach jesienią. Przedszkolaki z radością wybrały się na jesienny spacer poszukując oznak nowej pory roku. Jedni zbierali dary jesieni, a inni pomagali w jesiennych porządkach w przedszkolnym ogrodzie.
Dzień piżamy
Jak dobrze mieć swoją piżamkę i poduszkę. 26 września w przedszkolu odbyła się akcja mająca na celu pomóc chorym dzieciom. W tym dniu wszyscy ubrali się w piżamy i razem spędzili radośnie czas. Dzień ten pomógł uświadomić dzieciom, że wśród nas są także chorzy, którzy całymi dniami mają na sobie piżamy.
Dzień jabłka
Każdy przedszkolak dobrze wie, że zdrowie ważne jest. Przedszkole Miejskie nr 4 kulinarnie obchodziło dzień jabłka. Dzieci z różnych grup wiekowych wykonały soki jabłkowe oraz ciekawe potrawy z owoców. Na największą uwagę zasłużyły starszaki wykonując jabłkowe potworki.
Od teraz każdy z przedszkolaków jabłko wskazuje jako ulubiony owoc.
Dzień królika
Malutkie, milutkie, cieplutkie – takich określeń używają dzieci podczas określania królika. Maluszki radośnie powitały nowego gościa – królika. Poznały środowisko życia tego zwierzątka oraz jego ulubione przysmaki. Spróbowały także nakarmić królika oraz przez pół dnia opiekować się żywymi zwierzątkami. Od tego momentu wiedzą, że należy dbać o wszystkie zwierzęta wokół nas.
Dzień uśmiechu
Jak wspaniale jest się śmiać. 7 października obchodzono Światowy Dzień Uśmiechu. W tym dniu każdy przedszkolak liczył uśmiechnięte buzie, było ich bardzo dużo. Śmiech panował wszędzie, były śmieszne miny, śmieszne zabawy i śmieszne obrazki.
Dzień Edukacji Narodowej
W przedszkolu jak w szkole? Tak, tak, w placówce nr 4 uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci z najstarszej grupy przygotowały przedstawienie takie jak w szkole. Każdy starszak ubrany był w galowy strój, recytował wiersze i śpiewał piosenki. Nie odbyło się bez tańców, dzieci przygotowały także występ taneczny dla swoich Pań. Ten dzień pełen był radości i wesołych zabaw.
Światowy dzień mycia rąk
Czyste ręce to zdrowie wszędzie. Przedszkolaki poznały konieczność mycia rąk. Obchodząc dzień czystych rąk dzieci zapoznały się z etapami mycia rąk, zrozumiały, że aby być zdrowym należy dbać o swoją higienę.
Przedszkole Miejskie nr 5
Dzieciaki Sadzeniaki
Przedszkole Miejskie nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiło do akcji Leroy Merlin „Dzieciaki Sadzeniaki”.
Akcja skierowana jest do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Jej celem jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą. Akcja składa się z dwóch etapów: części teoretycznej i praktycznej.
Pierwszym etapem akcji była prelekcja na temat zasad ekologii, zasad sadzenia drzew i krzewów oraz pielęgnacji roślin. Dzieci na spotkaniu dowiedziały się również, iż rośliny dostarczają nam tlen, który jest niezbędny do życia, oczyszczają powietrze, a tereny zielone to miejsce do zabaw czy wypoczynku i umożliwiają uprawianie sportów. Po bardzo ciekawej i wyczerpującej lekcji przyszedł czas na część praktyczną.
Dzieci zaangażowane w całą akcje ubrane w specjalne fartuszki i z odpowiednim sprzętem ogrodniczym w rękach były gotowe na zajęcia terenowe w przedszkolnym ogrodzie. Wszystkie przedszkolaki pod okiem specjalistów z Leroy Merlin i nauczycieli udały się do ogrodu przedszkolnego aby pomóc przyrodzie.
Pierwsze sadzenie krzewu zostało zademonstrowane dzieciom przez koordynatora akcji, aby dzieci zobaczyły w jaki sposób w praktyce wygląda ta czynność. Po pokazie dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do samodzielnej pracy. Przedszkolaki kopały, sadziły, przesypywały ziemię aby wspólnie sprostać ekologicznemu zadaniu.
Zieleń jest jednym z najważniejszych elementów towarzyszących życiu człowieka, spełnia bardzo wiele funkcji i tego podczas akcji dowiedziały się przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5. Dzieci z uśmiechem na twarzach wykonywały ogrodnicze zadania. Widać było radość, zaangażowanie i ciekawość na buziach małych ekologów.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie.
W tym dniu odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez grupę Motylków, na której zgromadziły się wszystkie dzieci, a przede wszystkim pracownicy przedszkola. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, a także tańca. Dzieci stanęły na wysokości zadania i pięknie przygotowały artystyczną niespodziankę dla przedszkolaków i pracowników przedszkola.
Dzień dyni
29 października w przedszkolu odbył się dzień dyni. W tym dniu było bardzo pomarańczowo, odbyły się konkursy, zabawy ruchowe (tory przeszkód, ścieżki sensoryczne, tańce), których głównym bohaterem była dynia. Nie zabrakło również prac plastycznych. Dzieci ozdabiały dynie za pomocą farb, wycinały, wydzierały oraz malowały dynie w różnej formie. Nie zabrakło również dyni w menu, na obiad przedszkolaki zjadły pyszną zupę dyniową.
Przedszkole Miejskie nr 9
23 września w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Będzinie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach i zajęciach badawczych, sensorycznych w ogrodzie przedszkolnym oraz na bulwarach miejskich podczas poszukiwania pierwszych oznak jesieni. Był to dzień niezapomnianych wrażeń.
28 września dzieci obchodziły Światowy Dzień Jabłka. W tym dniu maluszki z grup: „ Badacze” i „Odkrywcy” poszerzały swoją wiedzę na temat jabłek, ich wartości odżywczych. Następnie z dużym zaangażowaniem przystąpiły do wykonania kompotu z jabłek oraz pysznego zdrowego soku jabłkowego.
30 września w miłej i przyjaznej atmosferze, podczas wspólnych zabaw obchodzono Dzień Chłopaka. W tym dniu chłopcy zostali obdarowani drobnymi upominkami przez dziewczynki.
7 października w przedszkolu dzieci obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu, zarażały uśmiechem innych tworząc piękne prace plastyczne.
10 października w przedszkolu świętowano Dzień Drzewa. Z tej okazji dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Przedszkolaki poznały różne gatunki drzew i krzewów. Po przyjściu do przedszkola dzieci wykazały się dużą kreatywnością tworząc w salach piękne drzewa sensoryczne.
W dniach 10 – 14 października dzieci z naszego przedszkola przyłączyły się do zbiórki darów dla bezdomnych zwierząt dla schroniska w Sosnowcu - „Pełna miska dla schroniska”. Akcja ta była zorganizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
12 października miała miejsce nietypowa wizyta. Przedszkolaki odwiedziła przesympatyczna pani policjant w towarzystwie maskotki Policji - Klary. Wraz z panią Dagmarą dzieci z wszystkich grup wiekowych przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa na drodze, a także miały możliwość aktywnego tworzenia różnych sytuacji drogowych, wcielając się w role kierowców samochodów, autobusów, wozów uprzywilejowanych oraz pieszych. Wozy zostały przekazane Policji przez Starostwo Powiatowe w Będzinie. Taki aktywny sposób zdobywania wiadomości i umiejętności przedszkolaki uwielbiają najbardziej!
13 października w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty manualne ze starożytnej sztuki wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów i szydełek - „Makrama”. Uczestnicy warsztatów wykonywali ozdobne makramy. Zajęcia te wzbudziły w dzieciach kreatywność.
15 października przedszkolaki wzięły udział w zajęciach pod hasłem „Zdrowo i kolorowo”. Dzieci samodzielnie wykonywały pyszną sałatkę owocową. Uczestnicząc w zajęciach kulinarnych kształtowały umiejętność współdziałania w grupie oraz utrwalały nawyki higienicznego przygotowywania i sporządzania posiłków.
17 października dzieci obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Podczas prezentacji multimedialnej dowiedziały się jak ważne dla zdrowia jest częste i staranne mycie rąk. Pod koniec zajęć powstały prace plastyczne pt. „Czyste ręce – zdrowia więcej”.
Przedszkole Miejskie nr 10
Światowy Dzień Jabłka
28 września dzieci z grupy „Misie”, „Kangurki” oraz „Motylki” z Przedszkola Miejskiego nr 10 obchodziły jesienne święto: „Dzień Jabłka”. Dzieci poszerzały wiedzę o najzdrowszym z polskich owoców poprzez pogadanki na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz smaku i zapachu. Rozpoznawały różne gatunki tego owocu, a także zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek.
Nie zabrakło też zabaw ruchowych, które dowiodły, że jabłko oprócz swoich cennych walorów smakowych. może posłużyć jako inspiracja do wielu konkursów. Po emocjach związanych z zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był jabłkowy poczęstunek.
Dzień Chłopaka
30 września jak co roku w Przedszkolu nr 10 obchodzono szczególne święto czyli „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji żeńska część społeczności przedszkolnej przygotowała dla wszystkich chłopców drobne upominki oraz wyjątkowe medale „Super Chłopak". Dzień upłynął na wspólnych zabawach i tańcach.
Festyn „Strzał w 10-tkę - jesienne grillowanie przy ognisku”
4 października Przedszkolu Miejskim nr 10 im. Jana Marcina Szancera odbył się festyn integracyjny pod nazwą „Strzał w 10-tkę - jesienne grillowanie przy ognisku”. Pogoda dopisała, piękne jesienne słońce towarzyszyło podczas całego spotkania.
Pomiędzy drzewami, dla dzieci stworzono kącik plastyczny: „Kreatywnego malowania”, w ramach którego powstał oryginalny, zbiorowy obraz jesienny. Zarówno dzieci jak i rodzice bardzo zaangażowali się w artystyczne działanie.
Przedszkolaki zaprezentowały się wspólnie z nauczycielami w rytmie znanych przebojów prezentując układy taneczne, za co otrzymali duże brawa od uczestników festynu.
Dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Będzinie przedszkolaki miały możliwość oglądania z bliska radiowozu policyjnego oraz wysłuchania pogadanki na temat „Bezpiecznego zachowania na drodze”. Dużo radości wywołała postać „Smoczycy Klary- maskotki będzińskiej policji ”, która uczestniczyła aktywnie podczas całego spotkania.
W ramach festynu oglądano, zorganizowany na tę okoliczność „Wernisaż prac Jana Marcina Szancera”, oraz księgozbiór zgromadzonych przez naszą placówkę książek ilustrowanych przez naszego patrona.
W trakcie spotkania rozstrzygnięty został konkurs kierowany do rodziców pn. „Jesienne nakrycie głowy”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się w artystycznych, jednostkowych nakryciach z jesiennymi elementami. Zostały rozdane nagrody i dyplomy.
Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców na zakończenie rozpalone zostało ognisko skupiając wokół siebie rodziców i dzieci. Stworzyła się atmosfera sprzyjająca wspólnym rozmowom i biesiadowaniu. Oprócz upieczonych kiełbasek smakowano słodkich wypieków przygotowanych przez rodziców.
Światowy Dzień Piżamy
12 października dzieci z grupy „Motylki” wzięły udział w „Światowym Dniu Piżamy”, który obejmował tematykę zdrowotną, ekologiczną i sportową. Dzięki temu przedszkolaki dowiedziały się jakie czynniki wpływają na ich zdrowie i jak należy dbać o swoje zdrowie.
„Motylki” w tym dniu uczestniczyły w piżamowych grach i zabawach z wykorzystaniem poduszek i maskotek, a także w zorganizowanym „piżamowy pokazie mody”.
Przedszkole Miejskie nr 12
Dzień Przedszkolaka
20 września w Przedszkolu Miejskim nr 12 w Będzinie obchodzony był wyjątkowy Dzień Przedszkolaka. Atrakcją tego dnia były niebieskie balony, które stały się towarzyszem wesołych zabaw w sali. Przedszkolaki różnymi materiałami ozdabiali niebieskie balony - symbol Dnia Przedszkolaka, oprócz tego słuchały hymnu przedszkolaka, a także radośnie bawiły się na świeżym powietrzu. Dzień ten stał się okazją do przypomnienia dzieciom, jak ważni są przedszkolni koledzy i koleżanki. Wszyscy świetnie się bawili, o czym świadczyły piski radości i uśmiechy na twarzach dzieci.
Zabawy na powitanie jesieni
23 września dzieci utrwalały wiadomości o porze roku – jesieni. Ubrane w barwy jesieni z naklejonymi listkami chętnie brały udział w jesiennych zajęciach. Oglądanie przyniesionych przez dzieci darów jesieni i zabawa materiałem przyrodniczym była świetną okazją do zadań matematycznych, kulinarnych oraz zagadek. Zabawy z listkami, parasolami, drzewami były świetną okazją do integracji przedszkolaków i przyswajaniu wiedzy.
Dzień chłopaka
30 września w Przedszkolu Miejskim nr 12obchodzono Dzień Chłopaka. W tym dniu na Przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji. Zabawa rozpoczęła się od wspólnych tańców przy przedszkolnych piosenkach. Później nadszedł czas na słodki poczęstunek. Dzieci z uśmiechami na twarzach wzięły udział we wszystkich przygotowanych zabawach. Chłopcy otrzymali upominki, który dały im dużo radości.
Dzień uśmiechu
6 października obchodzono Dzień Uśmiechu. Głównym celem tego dnia było przybliżenie dzieciom znaczenia uśmiechu i życzliwości. Uśmiechnięta buźka na żółtym tle jest symbolem dobrej woli i radości. Dzieci ze swoimi paniami rozmawiały na ten temat, bawiły się w zabawę „Przekaż uśmiech”, malowały uśmiechnięte buzie na żółty kolor farbami na stretchu, wykonywały żółte gniotki z balonów oraz uczyły się o emocjach i zdrowych zębach, które są niezwykle istotne w pięknym uśmiechu.
Dzień drzewa
W Przedszkolu nr 12 Dzień Drzewa to ważny dzień w kalendarzu każdego małego ekologa. Wszystkie grupy ambitnie zaangażowały się w tą akcję poprzez: pielęgnację drzew w ogrodzie, wykonanie prac plastycznych ukazujących ich piękno, udział we wspólnych zabawac, podczas których przypomniały sobie, jak ważne są̨ drzewa w życiu ludzi i zwierząt! Nie obyło się bez przytulnia do drzew oraz zabaw tanecznych wokół nich.
Bezpieczni na ulicy
12 października dzieci zapoznawały się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego. Na pobliskim skrzyżowaniu ubrane w kamizelki odblaskowe, uczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. W trakcie zajęć wykorzystywano prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznawały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. Ponadto dzieci wykonały pracę plastyczną związaną z ruchem drogowym.
Dzień jabłka
28 września w Przedszkolu Miejskim nr 12 obchodzono Dzień Jabłka. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat jabłek. Słuchały opowiadań, oglądały filmy edukacyjne, wykonywały zadania matematyczne, kulinarne i inne z wykorzystaniem jabłek. Na koniec odbyły się konkurencje z jabłkami. Milusińscy na koniec wykonali piękne prace plastyczne oraz zajadali się jabłkami w różnej formie.
Dwujęzyczność
W październiku rozpoczęto realizację Programu Powszechnej Dwujęzyczności. Poprzez zabawę - wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowane na tej podstawie zabawy językowo-muzyczno-ruchowe - przedszkolaki poznają świat języka angielskiego. Dotyk odgrywa kluczową rolę, dlatego zestaw maskotek pełni ważną funkcję w procesie nauczania, pomagając dzieciom przyswajać treści nowego języka. Zabawy z maskotkami rozwijają wyobraźnię dziecka, zachęcają go do komunikatywności, kreatywności, a także dają pociechom przyjemne skojarzenia.
Teatr iluzji
7 października w przedszkolu odbył się Teatr Iluzji. Przedstawienie iluzji przeznaczonej dla najmłodszej widowni przygotowane przez Teatr Iluzji.
W przedstawieniu prezentowane były efekty iluzjonistyczne dostosowane do wieku przedszkolaka, co pozwoliło młodej publiczności na pełne zrozumienie całości widowiska. Prawdziwą atrakcją programu były spontaniczne występy dzieci wraz z Iluzjonistami na scenie. Dzieci pomagały w wykonaniu poszczególnych trików iluzjonistycznych i same na chwilę stały się małymi „czarodziejami".
Z Kizią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy
We wrześniu w Przedszkolu Miejskim nr 12 grupa „Biedronki” dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy!”. Sympatyczna Kicia Kocia będzie im towarzyszyła przez cały rok. Pierwszą książeczką z serii, którą przeczytano była książeczka pt. „Kicia Kocia w przedszkolu”.
Na jej podstawie dzieci wykonały szereg zadań: wysłuchały książeczki o przygodach Kici Koci w przedszkolu, kolorowały postać bohaterki, ustaliły plan dnia w przedszkolu, wykonały pacynki i oprowadziły bohaterkę po przedszkolu.
Przedszkole Miejskie nr 13
„Czytamy z sercem” - udział dzieci z grupy Krasnoludki, Zajączki oraz Tygryski w ogólnopolskiej akcji czytelniczej
21 września dzieci z grupy Krasnoludki, Zajączki oraz Tygryski wzięły aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem” w towarzystwie zaproszonych gości - bibliotekarzy z Pedagogicznej Biblioteki w Będzinie.
Akcja ta ściśle powiązana jest z ogólnopolskim dniem głośnego czytania. Promuje czytelnictwo od najmłodszych lat oraz poszerza wiedzę o niezwykle istotnym elemencie organizmu człowieka - sercu. Przedszkolaki na tym spotkaniu zdobyły wiedzę na temat serca – budowy, jego funkcjonowania i znaczenia. Wysłuchały fragmentów książki „W moim sercu” oraz z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki o uczuciach, które towarzyszą ludziom w życiu codziennym.
„Zajączki” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie
Dzieci z grupy ,,Zajączki" odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. Na zajęciach edukacyjnych wraz z Koziołkiem Klemensem przedszkolaki dowiedziały się, jakie są zasady korzystania z biblioteki, jakie rodzaje zbiorów można znaleźć na półkach i jak zostać czytelnikiem.
„Zajączki” zwiedziły całą bibliotekę, obejrzały najciekawsze książeczki i wysłuchały pięknych wierszyków. Na koniec dzieci wykonały kolorową zakładkę do ulubionych książeczek. W ramach akcji „Mała książka - wielki człowiek" dzieci mogą przyjść z rodzicami i zapisać się do Biblioteki by wypożyczać i wspólnie czytać książeczki.
Pierwszy Dzień Jesieni w grupie Krasnoludki, Zajączki, Wiewiórki
23 września dzieci z grupy Krasnoludki, Zajączki i Wiewiórki wesoło świętowały Pierwszy Dzień Jesieni. Tego dnia w przedszkolu nr 13 królowały kolory: czerwony, brązowy oraz pomarańczowy. Organizowane były zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej. Dzieci poznawały ciekawostki o rozpoczynającej się właśnie porze roku, segregowały zgromadzone jesienne dary, wykonywały multimedialne zadania, tańczyły do skocznej muzyki z kolorowymi rekwizytami. Przedszkolaki wykazały się uzdolnieniami plastycznymi wykonując „Jesienne obrazki”. Wybrały się również na wycieczkę w poszukiwaniu Pani Jesieni.
Dzień Spadającego Liścia w grupie „Pszczółki” i „Motylki”
23 września najmłodsze przedszkolaki obchodziły Dzień Spadającego Liścia. W ramach zajęć dydaktycznych „Motylki” i „Pszczółki” udekorowały swoje sale wykorzystując dary jesieni. Dzieci brały udział w różnorodnych zabawach posługując się materiałem przyrodniczym. Były tańce, piosenki i prace plastyczne oczywiście z liściem w roli głównej. Cały dzień upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze, pełnej radości i jesiennego humoru.
Spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej w Będzinie
W dniach 26 i 27 września Przedszkole Miejskie nr 13 odwiedziła pani Małgosia - funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Będzinie. Podczas spotkania pn. „Jestem bezpieczny” przedszkolaki poznawały zasady postępowania, które warunkują ich bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.
Pani strażnik sprawdzała czy wiedzą jak należy zachowywać się na drodze, w kontaktach z nieznajomymi czy zwierzętami. Dzieci dowiedziały się jak skutecznie wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia oraz jak unikać niebezpieczeństw. Mogły ćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, obejrzeć mundur i wyposażenie funkcjonariusza Straży Miejskiej oraz poznać jego pracę i zadania.
Światowy Dzień Jabłka
O jabłku można mówić wiele, przede wszystkim to, że jest to najpopularniejszy owoc na świecie. Uważane jest za symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy też długowieczności. Ze względu na swoje walory smakowe i odżywcze owoc ten doczekał się swojego święta, które ma na celu promowanie spożywanie jabłek. Przypada ono na 28 września.
Przedszkolaki przy okazji gier i zabaw poszerzały swoją wiedzę na temat tych wyjątkowych owoców. Skąd się biorą jabłka dowiedziały się oglądając film edukacyjny „Od pestki do jabłka”. Poznały różne gatunki jabłek oraz ich kolory, kształty, zapachy i smaki. Dzieci rozmawiały także o tym, co można przygotować z tych owoców. Samodzielnie przygotowały przepyszny sok jabłkowy.
Nie zabrakło również aktywności matematycznych, plastycznych i zręcznościowych, których głównym bohaterem oczywiście było jabłko.
Dzień Chłopaka
30 września swoje święto obchodzili chłopcy. Nie mogło się więc obyć bez niespodzianek i atrakcji dla nich. Wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w zabawach integracyjnych i ruchowych z różnorodnymi rekwizytami i przyborami.
Były turnieje i konkursy. Dzieci rozwiązywały rebusy i łamigłówki korzystając z wielu możliwości, jakie daje tablica multimedialna. Nie zabrakło też ulubionych przez milusińskich zawodów i konkurencji sportowych (tory przeszkód, slalomy, poszukiwania „skarbów” w basenie z piłeczkami, itp.).
W grupach odbyły się słodkie poczęstunki i wesołe pląsy przy dźwiękach muzyki. Kulminacją chłopięcego święta było wręczenie upominków przygotowanych z pomocą rodziców i laurek wykonanych przez dziewczynki.
Dzień Tygrysa
Światowy Dzień Zwierząt obchodzony 4 października rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Jego obchody mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt oraz zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich.
W tym dniu już od samego rana w sali grupy „Tygryski” rozbrzmiewały piosenki o zwierzętach. Przedszkolaki oglądały ciekawe filmy przyrodnicze i edukacyjne o różnych gatunkach zwierząt. Rozwiązywały zagadki o zwierzętach, uczyły się je rozpoznawać oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych i muzycznych. Dzieci przebrane za tygryski wspaniale spędziły ten dzień i zakończyły go słodkim poczęstunkiem.
„Sprzątamy dla Polski”- udział w jesiennej edycji ogólnopolskiej akcji
4 października w całej Polsce odbyła się akcja sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych, organizowanej przez Stowarzyszenie „Dla Polski"! pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 również włączyły się do akcji #SprzątamyDlaPolski. Pamiętają, że troska o klimat i środowisko jest jednym z elementów współczesnego patriotyzmu. Wiedzą, że liczą się czyny, a nie okrzyki i puste eko-hasła. Każdego dnia mają wpływ na to jak wygląda nasza planeta, dlatego dbają o nią najlepiej jak potrafią!
Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach – „Wiewiórki” i „Żabki”
5 października dzieci z grupy „Żabki” i „Wiewiórki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Palmiarni w Gliwicach. Głównym celem wycieczki było zdobywanie wiedzy poprzez bezpośrednią obserwację i kontakt z przyrodą.
Przedszkolaki zwiedziły pięć pawilonów: roślin użytkowych, tropiku, historyczny, sukulentów i akwarystyczny. W każdym podziwiały różne formy flory i fauny. Poza egzotycznymi roślinami widziały także akwaria z żółwiami, papugi ,terraria z gadami oraz ryby z rejonu Amazonii, jeziora Tanganika, rzek Azji południowo-wschodniej i rzek polskich.
W ciepłych i wilgotnych pawilonach oglądały rośliny tropikalne o efektownych liściach i pnączach, bananowce, paprocie, palmy, daktylowce oraz wiele gatunków kaktusów. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć jak rosną cytryny, pomarańcze, pomelo i granaty. Pokonały ścieżkę dydaktyczną w Palmiarni, a lekcja botaniki zakończyła się zasłużonym odpoczynkiem. Był czas na zagadki, przekąskę i krótki spacer na świeżym powietrzu.
Światowy Dzień Uśmiechu w grupie „Jeżyki” i „Zajączki”
7 października grupa Jeżyki i Zajączki obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu.
Na pomysł świętowania tego dnia wpadł artysta Harvey Ball, który w 1963 r. stworzył „smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Z czasem Ball był coraz bardziej zaniepokojony komercjalizacją żółtego znaczka i tym, że ludzie zapomnieli o jego oryginalnym przesłaniu. W ten sposób wpadł na pomysł zorganizowania Światowego Dnia Uśmiechu – dnia, w którym wszyscy powinni się uśmiechać i być życzliwymi ,aby wywoływać uśmiech na twarzach innych.
W tym dniu na dzieci czekało wiele zabaw, do których „biletem wstępu” był uśmiech od ucha do ucha – wesołe pląsy przy muzyce, „uśmiechnięte” prace plastyczne, zabawy z balonami i konkursy. Pragniemy, aby uśmiech gościł na dziecięcych twarzach zawsze, nie tylko od święta, bo „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!”.
Dzień Drzewa
Rodowód Święta Drzewa sięga aż 1872 roku. Wtedy to Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie znawca i miłośnik przyrody, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia sadzić drzewa.
Najwyraźniej idea ta przekonała wielu miłośników drzew, bo święto stało się w Stanach tradycją. Od 1951 roku święto obchodzone jest we wszystkich krajach członkowskich ONZ. W tym roku świętowaliśmy 20-lecie Święta Drzewa – programu, który Klub Gaja rozpoczął w 2003 r, by angażować społeczeństwo do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu.
Dzień Drzewa jest obchodzony corocznie 10 października, również w Przedszkolu Miejskim nr 13. Była to świetna okazja do przekazania dzieciom wiedzy o niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania z ich gatunkami oraz nazwami. Przedszkolaki tego dnia uczestniczyły w wielu aktywnościach plastycznych, muzycznych oraz dydaktycznych związanych z tematyką święta.
Tradycyjnie grupa „Zajączki” brała udział w pracach ogrodniczych wsadzając do ziemi cebulki tulipanów na które będziemy czekać wiosną. Istotnym celem podjętych działań było nie tylko wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności, ale również uzmysłowienie, że drzewa jako „płuca Ziemi” są niezbędne do jej funkcjonowania.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji, w tym uroczystym dniu grupa „Krasnoludki” zaprosiła całą przedszkolną społeczność na krótki program artystyczny z nutką dobrego humoru.
Dzieci zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło zabawnych wierszyków oraz piosenek. Na zakończenie głośno wybrzmiało „Sto lat” i do wszystkich pracowników naszej placówki zawędrowały drobne, słodkie upominki. Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie pani dyrektor skierowała do zebranych wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej, owocnej pracy.
Przedszkole Miejskie nr 14
Dzień Uśmiechu
5 października grupa Motylków włączyła się w obchody Światowego Dnia Uśmiechu. Głównym celem obchodów było uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Uśmiech ma ogromną moc, jest ważny dla wszystkich ludzi, czy to małych czy też dużych. Dzielmy się nim, każdego dnia.
Teatrzyk „Arkadia”
W październiku w Przedszkolu Miejskim nr 14 goszczono teatrzyk „Arkadia” z przedstawieniem pt. „Dzwonnik z Notre Dame”. Spektakl spotkał się z radosną reakcją przedszkolaków. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały występ aktorów i chętnie brały udział w proponowanych zabawach.
Wycieczka do Parku Rozkówka
7 października korzystając z pięknej pogody dzieci z grupy Kotków wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę do Parku Rozkówka w poszukiwaniu Jesieni. Wycieczki i spacery są źródłem radości, zadowolenia dziecka. Kształtują jego procesy psychiczne – myślenie, pamięć, spostrzeżenia. W trakcie wycieczki dzieci miały okazję skorzystać z wielu atrakcji jakimi dysponuje Park Rozkówka.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Jestem małym przyjacielem przyrody”
Najmłodsza grupa w przedszkolu – Tygryski realizuje projekt „Jestem małym przyjacielem przyrody”. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.
Dzień Drzewa
W październiku grupa Motylki zaplanowała uroczyste obchody Dnia Drzewa. W grupie odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody.
Święto Edukacji Narodowej
14 października w przedszkolu nr 14 odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały dzieci z grupy Misie. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pań pracujących w przedszkolu.
Spotkanie z Panią Gamą
W październiku przedszkole rozpoczęło cykl spotkań muzycznych – Pani Gama zaprasza. Spotkania prowadzone będą przez pracowników Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. W repertuarze znajdzie się muzyka taneczna, muzyka nawiązująca do tematu ruchu, ale również i taka, która potrafi poruszać wyobraźnię i serca dzieci. Młodzi melomani poznają nowe instrumenty i ich rozmaite brzmienia.
Święto Pieczonego Kartofla
Po raz kolejny Przedszkole Miejskie nr 14 w Będzinie zorganizowało Święto Pieczonego Kartofla w którym uczestniczyły dzieci z będzińskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
W tematykę jesieni i jej darów wprowadziły przybyłych dzieci z grupy Kotków i Motylków prezentując historię wróbelka Elemelka i gorącego kartofelka. Przybyłe przedszkolaki oprócz wspólnej zabawy, wykonały jesienną pracę plastyczną „Pani Jesień”. Przewodnim akcentem tego spotkania był oczywiście kartofelek, który królował podczas pracy plastycznej – ziemniaczane stempelki, jak również podczas poczęstunku – ziemniaki pieczone w ognisku.
Przedszkole Miejskie nr 15
Witamy Jesień
Jesień to najpiękniejsza pora roku ze względu na barwy jakie nas otaczają. Jest także jedną z ulubionych pór roku dzieci. Bogactwem barw oraz darami natury zachęcą je do różnorodnych zabaw oraz twórczości plastycznej.
Grupa „Rybki” z Przedszkola Miejskiego nr 15 powitała Jesień przygotowując w swojej sali jesienny kącik przyrodniczy oraz tworząc z darów natury sensoryczną ścieżkę po której dzieci z przyjemnościom spacerowały.
Najmłodsze dzieci z grupy „Sówki” uczestniczyły w różnorodnych jesiennych zajęciach plastycznych rozwijając swoje zdolności twórcze i manualne .
Grupa „Lisków” wybrała się do parku na poszukiwania kolorów. Przed wyjściem każde dziecko wykonało tablicę z barwnymi polami na których, miało zaznaczyć kolor jaki udało mu się zauważyć. Przedszkolaki bardzo się zaangażowały w tropienie. Dzięki temu dostrzegły różne odcienie barw.
Sałatka jarzynowa
Dzieciństwo to okres kształtowania się nawyków żywieniowych. Nic tak nie sprzyja próbowaniu nowych potraw jak samodzielne ich wykonanie. Grupa „Lisków” wykonała sałatkę jarzynową. Każde dziecko kroiło przygotowane wcześniej produkty. Była to najlepsza zabawa. Gdyby nie to, że składniki były ograniczone, to ilość sałatki wystarczyłaby dla wszystkich przedszkolaków. Potem było mieszanie, doprawianie i konsumowanie. Nawet największe niejadki spróbowały odrobinę.
Dzień Chłopaka
Koniec września to czas świętowania „Dnia Chłopaka” . W tym dniu dziewczynki z wszystkich grup przedszkolnych pamiętały o swoich kolegach. Przygotowały dla nich niespodzianki. Czekały z prezentami, życzeniami oraz radosnym śpiewem „Sto lat”.
Kochamy zwierzęta
W październiku z okazji „Dnia Zwierząt” zorganizowany został konkurs plastyczny. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej ulubione zwierzę. Na konkurs dotarło wiele pięknych prac plastycznych, wszystkie zachwyciły jury. Na uczestników czekały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
- I Miejsce zdobyła Lena S.
- II Miejsce zdobyła Jagoda G.
- II Miejsce zdobyła Justyna R.
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy talentów.
Dzień Zwierząt
Czwartego października obchodzony jest Dzień Zwierząt, święto to zachęciło dzieci z grupy „Rybki” do rozmów na temat zwierząt, dbania o nie oraz przygotowania wspólnego „Kodeksu przyjaciela zwierząt”.
W tym dniu na dzieci czekały także wesołe zabawy tematyczne oraz prace plastyczne. Przygotowały między innymi opaski z głowami ulubionych zwierząt w których dumnie się prezentowały.
Dzień Drzewa
Z okazji Dnia Drzewa dziesiątego października w grupie „Rybek” zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne, podczas których przedszkolaki poznały budowę drzewa oraz ich wpływ na przyrodę i życie człowieka.
Dzieci uczestniczyły w burzy mózgów podczas której ustaliły jak dbać o drzewa. Na pamiątkę wspólnie wykonały piękne drzewo - plakat, który będzie im przypominać jak ważne są drzewa dla ludzi i zwierząt i dlatego trzeba o nie dbać.
Dzień Mycia Rąk
15 października w kalendarzu świąt nietypowych to bardzo ważna data - Dzień Mycia Rąk. Grupa Rybki świętowała go biorąc udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”. Zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne podczas których dzieciom przypomniano zasady dbania o zdrowie, prawidłową technikę mycia rąk oraz sytuacje w których należy to robić. Dzieci uczestniczyły także w eksperymentach pokazujących jak prawidłowo myć ręce oraz jak ważne jest używanie do tego mydła.
Podsumowaniem zajęć było przygotowanie w grupach plakatów systematyzujących ich wiedzę prozdrowotną, które ma ustrzec przedszkolaki przed zachorowaniem na rożne wirusy.