Czy da się śmiecić mniej? W ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów przygotowaliśmy dla Was zestawienie możliwości ograniczenia powstawania odpadów. Dlaczego miałoby nas to interesować? Bo w Polsce z roku na rok ilość wyprodukowanych odpadów wzrasta i niestety, szybko dorównujemy tym, którzy śmiecą najwięcej.
W Europie wytwarzamy rocznie ok. 1,3 miliarda ton odpadów. Znaczną częścią są odpady opakowaniowe. Ich ilość wzrasta lawinowo z roku na rok i stanowią nawet do 60% zawartości naszych wysypisk śmieci (http://een.org.pl).
W Polsce problem odpadów opakowaniowych widoczny jest na coraz szerszą skalę. Przeciętnie w ciągu roku każdy Polak pozbywa się 34 kg zużytych opakowań. Po zakupionych produktach pozostawiamy co roku niemal pół miliona ton opakowań papierowych i kartonowych, 430 tysięcy ton szkła, 264 tysięcy ton tworzyw sztucznych i 136 tysięcy ton metali (http://cobro.org.pl).
Czy możemy temu przeciwdziałać ? Już na etapie robienia zakupów starajmy się działać według zasady 3R – Reduce – Reuse – Recycle. Redukujmy ilość wytwarzanych odpadów wybierając ze sklepowej półki:
- Produkty naprawdę trwałe – często warto dopłacić do produktu mając pewność, że jest bardziej wytrzymały, oszczędzimy naszą kieszeń (a przy okazji środowisko) nie kupując co chwila nowych rzeczy, bo „znów się zepsuło”;
- Produkty sprzedawane luzem – czy naprawdę potrzebujemy równo ułożonych pomidorów na styropianowej tacce owiniętej folią, albo pieczarek w nieprzydatnym do niczego plastikowym koszyczku ?
- Produkty oraz ich opakowania pochodzące z odzysku i nadające się do recyklingu – starajmy się znajdować te towary, które mają oznaczenie (ekoznak) mówiący nam o tym, że pochodzą i że nadają się do recyklingu – redukuje to obciążenie środowiska wynikające z pozyskiwania nowego surowca do wytworzenia danego produktu;
- Produkty, które po zużyciu nie staną się odpadami niebezpiecznymi – sprawdźmy, czy produkt nie zawiera niebezpiecznych składników, które są uciążliwe w składowaniu lub odzyskaniu, starajmy się kupować te, które są wykonane z naturalnych surowców nadających się do recyclingu;
- Produkty i opakowania wielokrotnego użytku – używajmy wielorazowej torby na zakupy, zrezygnujmy na przyjęciu z jednorazowych sztućców, kubków i talerzyków zwłaszcza wykonanych z plastiku, odzyskujmy słoiki, by umieścić w nich nasze domowe przetwory, a opakowania po lodach użyjmy jako pudełko do przechowywania żywności w lodówce;
- Większe opakowania zamiast kilku mniejszych – z pewnością oszczędzimy czas nie jeżdżąc co chwilę do sklepu po środki czystości czy żywność jeśli możemy nabyć te produkty w większych opakowaniach, jak również oszczędzimy środowisko ograniczając w ten sposób powstawanie większych ilości odpadów.